آزمایش کولونوسکوپی

[sbu_post_image]

پزشک انجام آزمایش کولونوسکوپی را جهت ارزیابی تشخیص یا درمان برای شما لازم دانسته است. این دستورالعمل بیماران است. اگر سؤال دیگری برای شما مطرح است راحت باشید و پیش از شروع از پزشک یا پرستار سؤالات آن را بپرسید. آزمایش کولونوسکوپی عملی است که پزشک به وسیله ی آن، با وارد کردن لوله ای انعطاف پذیر به قطر انگشت انسان به مقعد، و سپس هدایت آن به راست روده و روده بزرگ، داخل روده بزرگ را بررسی می کند.

فهرست مطالب

آمادگی لازم برای آزمایش

برای انجام دقیق و درست آزمایش ، روده بزرگ باید کاملاً خالی باشد. پرستار رژیم غذایی و دستور خاصی جهت تخلیه کامل روده بزرگ به شما می دهد. تمام دستورات را به دقت انجام دهید. در غیر اینصورت آزمایش لغو شده و یا به زمان دیگری موکول می شود.

پرستار دستور مصرف داروهایتان را پیش از انجام آزمایش با شما مرور خواهد کرد. اکثر داروها را می توان مصرف کرد ولی برخی از داروها با روند آماده سازی روده بزرگ تداخل دارند. شما باید با پزشک متخصص کولونوسکوپی در مورد داروهایتان و سابقه حساسیت دارویی چند روز قبل در آزمایش صحبت کنید. اگر از آسپرین و خانواده آن، داروهای التهاب مفاصل (آرتریت)، ضد انعقادها (رقیق کننده های خون)، انسولین یا آهن استفاده می کنید بهتر است پیش از انجام آزمایش کولونوسکوپی پزشک را مطلع کنید.

درد کولونوسکوپی

آزمایش کولونوسکوپی معمولاً به خوبی تحمل شده و درد بسیار زیادی ایجاد نمی کند. دارویی که به شما داده می شود کمک می کند تا آرام باشید و هر نوع درد و سفتی شکمی را تحمل کنید. شما به پهلو یا شکم خود می خوابید در حالی که لوله کولونوسکوپی به آرامی وارد روده بزرگ شما می شود. با عبور لوله از هر قسمت، دیواره آن قسمت با دقت بررسی می شود. در حین آزمایش نبض، فشار خون، و سطح اکسیژن شما تحت کنترل است.

اگر پزشک تصمیم بگیرد که قسمتی از روده شما نیاز به بررسی بیشتر دارد. یک فورسپس از درون کولونوسکوپ عبور می دهد تا نمونه برداری انجام شود. اگر آزمایش  جهت تشخیص علت خونریزی گوارشیانجام شده ، عروق خونریزی دهنده به وسیله ی تزریق دارو یا انعقاد مهار می شوند. اگر پولیپ روده وجود داشته باشد خارج می شود. هیچ کدام از این اعمال اضافه که شرح داده شد دردناک نیستند و مخاط کولون فقط احساس کشیدگی را درک می کند. به خاطر داشته باشید که نمونه برداری در بسیاری از موارد انجام می شود و فقط به علت سرطان نیست. پولیپها رشد غیر طبیعی مخاط پوشاننده روده بزرگ هستند و اندازه آنها از یک دکمه تا چندین سانتی متر متغیر است. پولیپها برای بررسی بافت شناسی به پاتولوژی فرستاده می شوند. خارج ساختن پولیپ های روده بزرگ راه بسیاری مؤثری در جلوگیری از ایجاد سرطان روده بزرگ است. در خارج ساختن پولیپ با آزمایش کولونوسکوپی احتمال اندکی وجود دارد که محل آن خونریزی کند یا کنده شود که در این صورت نیاز به عمل جراحی اورژانس وجود دارد.

مراقبت های بعد از آزمایش

پس از انجام آزمایش کولونوسکوپی، شما تقریباً طی 1 ساعت به حال اول باز می گردید، در این مدت فشار خون، نبض، تنفس و دمای بدن شما تحت کنترل است. پزشک پیش از رفتن، با شما و همراهتان صحبت می کند. ممکن است احساس درد شکم یا نفخ کنید و این به خاطر هوایی است که در حین آزمایش وارد روده شما شده است. این حالت به سرعت پس از دفع گاز رفع می شود. در روزی که آزمایش انجام داده اید به سر کار بر نگردید و رانندگی ننمایید. داروهای آرام بخش و ضددردی که مصرف کرده اید حافظه و تمرکز شما را مختلف می سازند.

عوارض کولونوسکوپی ایمن است. احتمال بروز عوارض در این آزمایش وجود دارد ولی بسیار به ندرت یکی از عوارض وجود دارد و بسیار به ندرت یکی از عوارض پارگی یا کنده شدن دیواره روده است که نیاز به عمل جراحی اورژانس دارد. ممکن است از محل نمونه برداری یا برداشتن پولیپ، خونریزی رخ دهد. این عارضه معمولاً خفیف بوده و خود به خود یا به وسیله ی کولونوسکوپ رفع می شود. عارضه ی دیگر واکنش به آرام بخش ها است و نیز بیماری های قلبی و ریوی. ایجاد عارضه پس از آزمایش کولونوسکوپی بسیار نادر است. ولی بسیار مهم است که شما علائم اولیه ی هر عارضه را بشناسید. این علائم هنگام مرخص کردن شما برایتان توضیخ داده می شود. جهت فراگیری آنها به برگه ای که حین مرخصی به شما داده شده مراجعه کنید.

منبع: کتاب جراحی شکم، کولونوسکوپی، سونوگرافی شکم، اسکن هسته ای، تصویر برداری از دستگاه گوارش

مقالات مرتبط

پیشگیری از رفلاکس معده

از عوامل تشدید رفلاکس معده پرهیز کنیم. مثل مصرف نوشابه، سیگار، الکل، غذاهای تند، مرکبات و بعد از آن برای پیشگیری از آن یک برنامه منظم ورزشی

مطالعه »
تماس با ما