از بین بردن تاتو

قرار گرفتن مواد رنگی با منشا خارجی در زیر پوست باعث تغییر رنگ می‌شود که این تغییر را خالکوبی یا تاتو می‌گویند. خالکوبی گاهی به صورت اتفاقی، تفریحی و به شکل نقاشی روی پوست با ایجاد خط لب و خط ابرو و بعضی اوقات نیز با تجویز پزشک و به منظور اصلاح منظره ناخوشایند جای زخم در بعضی نقاط بدن انجام می‌شود. برخی از افراد نوعی از تاتو یا همان خالکوبی را روی بدنشان دارند که  بیش از ۵۰ درصد آنها تمایل دارند این خالکوبی از روی بدن‌شان پاک شود. خبر خوب برای این گروه از افراد پاک کردن تاتوها با لیزر است که نسبت به روش‌های دیگر، عوارض جانبی کمتری دارد. در حذف خالکوبی با لیزر، رنگدانه‌های رنگ تاتو با پرتو نور با شدت بالا شکسته خواهند شد و به مرور آنها را کمرنگ و محو می‌کند.

از آنجا که در ایجاد خالکوبی از متدهای گوناگونی استفاده می‌شود، تکنیک‌های حذف و پاک کردن تاتو نیز متناسب با هر مورد منحصر به فرد است. در گذشته از روش‌های گوناگونی برای پاک کردن تاتو استفاده می‌کردند که در بسیاری از موارد، زخم فوق‌العاده ناخوشایندی روی پوست ایجاد می‌شد. معمولاً درمان‌های خانگی برای پاک کردن تاتو از روی بدن موثر نخواهد بود.

فهرست مطالب

علل به وجود آمدن

در تصادف‌ها و به دنبال زخم و جراحت ممکن است سنگریزه یا بعضی مواد رنگی در زیر پوست کاشته شود و یک نوع خالکوبی اتفاقی را به وجود آورد. مثال دیگر آن، وجود ترکش و باروت به دنبال انفجارها و جراحت‌های جنگی است. در بیمارانی که بنا به هر دلیل موهای ابرو و مژه خود را از دست داده‌اند، گاهی با توصیه پزشک برای بهبود وضعیت ظاهری، اقدام به خالکوبی می‌شود و به طور مصنوعی منظره‌ای شبیه ابروها درست می‌کند، حتی با انجام خالکوبی روی لبه پلک تا حدودی می‌توان نبودن موهای مژه را جبران کرد. در بیشتر مواد خالکوبی با خواسته و میل فرد انجام می‌گیرد که با مسائل فرهنگی و نژادی بی‌ارتباط نیست.

مراجعه به متخصصین

برای برداشتن تاتو، حتماً باید به یک متخصص پوست و یا مرکز زیبایی مراجعه کنید تا از روش درمانی مناسب و مراقبت‌های ویژه بهره‌مند شوید. در صورت امکان بهتر است از پزشک خود سوال کنید تا به نصایح افراد معمولی گوش دهید. در طی حذف تاتو با لیزر، بسته به اندازه و رنگ خالکوبی، درمان متفاوت خواهد بود و ممکن است گاها برای پاک کردن یک تاتوی کوچک، مجبور باشید چندین بار به مطب پزشک مراجعه کنید. گاهی حتی به مشاوره و برنامه‌ریزی و مراقبت‌های پس از حذف نیز نیاز خواهید داشت. درمان با لیزر از بیماری به بیمار دیگر و با توجه به شرایط بیمار متفاوت خواهد بود، سن، اندازه و نوع خالکوبی (آماتور و یا حرفه‌ ای)، رنگ پوست بیمار و عمق رنگدانه‌ها بر انتخاب نوع درمان موثرند.

از بین بردن تاتو

استفاده از لیزر ساده‌ترین، کم عارضه‌ ترین و بهترین روش است که در صورت موثر بودن معمولاً جای زخم و اسکار به جا نمی‌گذارد. استفاده از لیزر محدودیت‌هایی دارد:  نتایج آن غیر قابل پیش‌بینی و در بعضی از خالکوبی‌ها بی‌اثر است.  گران است. از آنجایی که بعضی خالکوبی‌ها به لیزر جواب نمی‌دهند و یا حتی با لیزر تشدید می‌شوند، لازم است قبل از انجام لیزر منطقه کوچکی از ضایعه تست و در صورت مطلوب واقع شدند، برای بقیه قسمت‌ها اقدام شود.

لیزر 

لیزر بهترین روشی است که در حال حاضر برای محو تاتو به کار می‌رود. نور لیزر از روی پوست عبور می‌كند و در زیر پوست به جوهر تاتو می‌رسد و تركیب رنگدانه‌های آن را می‌شكند. دفع این رنگدانه‌ها از بدن چند هفته‌ای طول می‌كشد.
برای از بین بردن تاتو، به چندین جلسه لیزر نیاز است كه حتما باید به‌وسیله متخصص پوست انجام شود. هر جلسه معمولا چند دقیقه بیشتر طول نمی‌كشد اما قبل از آن فرد باید آماده شود. بی‌حسی موضعی ناحیه، استفاده از عینك محافظ مخصوص هنگام عمل و استفاده از ضدآفتاب بعد از لیزر، از جمله نكته‌هایی است که باید رعایت شود. بعد از 7 تا 12 جلسه لیزر، می‌توان مطمئن بود تاتو كاملا محو می‌شود. بین هر جلسه نیز باید بین 4 تا 8 هفته فاصله گذاشت.

رنگ‌های مشكی، آبی و قهوه‌ای راحت‌تر از سایر رنگ‌های تاتو قابل پاك‌كردن هستند اما رنگ‌هایی مانند قرمز، سبز، زرد، نارنجی و سفید به سختی پاك می‌شوند و برای محوكردن آنها لازم است از رنگ‌های تیره روی آنها دوباره استفاده كرد. گرچه استفاده از لیزر در حال حاضر بهترین روش پاك‌كردن تاتو محسوب می‌شود اما هزینه بالای این تكنولوژی كه تحت‌پوشش بیمه هم نیست و برحسب رنگ و سایز تاتو و تخصص فرد به كارگیرنده لیزر تفاوت دارد، بسیاری از متقاضیان پاك‌كردن تاتو را فراری می‌دهد. از طرفی استفاده از لیزر برای پاك‌كردن تاتو بدون عارضه نیست. درد هنگام انجام لیزر، سوزش و سرخی ناحیه تا چند هفته بعد از انجام عمل و مشكلات نادرتری نظیر باقی‌ماندن جای زخم، روشن یا تیره شدن پوست و… نیز ممكن است بروز كند

پاک کردن تاتو

ولی به طور کلی آنچه در جریان پاک کردن تاتو از بدن انجام می‌شود، شامل مراحل زیر است:  یک عینک محافظ از اشعه جلوی چشمان بیمار قرار داده می‌شود.  واکنش پوست بیمار به لیزر آزمایش و تاثیر اشعه بر روی قسمت کوچکی از خالکوبی اندازه گرفته می‌شود.  سپس نور لیزر فعال شده و بر روی محل خالکوبی تابیده می‌شود.  خالکوبی‌های کوچک‌تر به پالس کمتر و خالکوبی‌های بزرگ‌تر به پالس بیشتری نیاز دارند. در هر جلسه مراجعه، خالکوبی، به تدریج کمرنگ‌تر می‌شود تا به طور کامل محو شود. بلافاصله پس از درمان، یک کیسه یخ برای تسکین بر روی محل تحت درمان قرار می‌گیرد و یک کرم آنتی‌بیوتیک و یا پماد موضعی تجویز و روی خالکوبی‌ پانسمان می‌شود تا در برابر نور خورشید محافظت شود. برای پاک کردن تاتو با این روش معمولا نیازی به بی‌هوشی نیست، ولی اگر محل خالکوبی در قسمت نامناسبی بوده و یا آستانه تحمل درد بیمار پایین باشد، پزشک از کرم‌های موضعی و یا تزریق داروی مسکن و بی‌حس کننده استفاده می‌کند.

عوارض جانبی استفاده از لیزر

در استفاده از لیزر برای پاک کردن خالکوبی عوارض جانبی کمتری (نسبت به سایر روش‌ها) وجود دارد، ولی به هر حال قبل از هر نوع تصمیم‌گیری بهتر است متوجه عوارض احتمالی آن باشید:

پوست در معرض خطر عفونت قرار می‌گیرد و حتی ممکن است زخم شود و این زخم‌ها به طور دائم روی پوست باقی بمانند و یا به طور کامل پاک نشوند.  در صورت محو شدن خالکوبی از روی پوست نیز ممکن است پوست محل خالکوبی شده تغییر رنگ دهد و رنگ آن نسبت به بقیه مناطق کمرنگ‌تر یا تیره شود که به مرور زمان بهبود می‌یابد.  در پاک کردن خالکوبی‌های زیبایی، همچون خالکوبی لب‌ها، خط چشم، ابرو و … نیز ممکن است رنگدانه‌ها به طور کامل محو نشوند و جای خالکوبی به صورت یک سایه روی بدن باقی بماند. امروزه پاک کردن خالکوبی با لیزر، یکی از بهترین و بی‌خطرترین روش‌ها است و استفاده از آنها انقلابی در از بین بردن خالکوبی ایجاد کرده است، ولی از آنجا که در خالکوبی از رنگ‌های متعدد استفاده می‌شود و رنگدانه‌ها نیز در عمق پوست نفوذ می‌کنند، برای تخریب آنها به جلسات متعدد و طول موج‌های متفاوت نیاز است.  در حدود نیمی از بیماران تحت درمان با لیزر، معمولا تغییرات گذرای رنگدانه‌های طبیعی پوست در مدت شش الی دوازده ماه برطرف می‌شود و به ندرت ممکن است این اثر دائمی باشد.  مطالعات انجام شده بر روی رنگدانه‌های تاتو نشان می‌دهد برخی از رنگدانه‌ها که حاوی اکسید آهن و بادی اکسید تیتانیوم هستند، با انجام لیزر تغییر رنگ می‌دهند؛ بنابراین برای درمان این نوع خالکوبی‌ها به جلسات درمانی بیشتری نیاز است. مثلا رنگ‌های قرمز، سفید به قهوه‌ای روشن تغییر می‌یابند و یا حتی برخی از رنگ‌ها به سبز و آبی تبدیل شده و رنگ سیاه به خاکستری مبدل می‌گردد.  در برخی موارد نیز واکنش‌های آلرژیکی گزارش می‌شوند، به خصوص در مواردی که جوهر خالکوبی حاوی سولفید جیوه بوده باشد. واکنش‌ها به شکل قرمزی، خارش و التهاب بروز می‌کنند. برای جلوگیری از واکنش‌های احتمالی، اغلب آنتی‌هیستامین‌های خوراکی و نستروئیدهای ضد التهاب تجویز و به بیمار توصیه می‌شود حتماً از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کند.  برخی از رنگدانه‌های تاتو حاوی موادی هستند که اگر در معرض نور قرار بگیرند، به مواد شیمیایی سمی تجزیه می‌شوند؛ بنابراین سلامت لیزر تا حد زیادی به نوع رنگدانه‌ها و جوهر خالکوبی بستگی دارد.

استفاده از نور شدید غیرلیزر

روش دیگر پاك كردن تاتو، استفاده از تابش نور شدید با بلندی موج 400 تا 1200 نانومتر به محل تاتوست. در افرادی كه پوستی تیره‌رنگ دارند، ممكن است استفاده از این روش باعث تیره یا روشن‌تر شدن رنگ پوست ناحیه تاتو بعد از محو طرح شود.

كشیدن تاتو

این روش چیزی شبیه به دندان كشیدن است. ابتدا محل را بی‌حس می‌كنند بعد به روش جراحی تاتو را برمی‌دارند و در صورت نیاز پوست را پیوند می‌زنند.

درم ابریژن

در این روش پوست لایه‌به‌لایه برداشته می‌شود تا تاتو كاملا پاك شود. این روش كمی دردناك است و ماه‌ها زمان می‌برد تا پوست بهبود یابد.

كرم‌های پاك‌كننده

گفته می‌شود برخی كرم‌ها می‌توانند تاتو را پاك كنند اما تبلیغاتی كه در این زمینه انجام می‌شود، پایه علمی ندارد و شعارهایی دروغین است. اگر اصرار دارید از این نوع كرم‌ها استفاده كنید، مارك شناخته‌شده‌ای انتخاب كنید زیرا برخی از انواع آنها حاوی موادشیمیایی خطرناكی هستند كه سلامت را به خطر می‌اندازند.

 موارد منع استفاده از تاتو

صلیب سرخ امریکا، اهدای عضو و خون کسانی که خالکوبی کرده‌اند را حداقل تا یک سال پس از تاتو ممنوع کرده است. استفاده از رنگدانه‌های تاتو در زنان باردار موجب نقص مادرزادی در نوزادان و سرطان‌ در مادران می‌شود. آکادمی پوست امریکا به طور بالقوه جوهر خالکوبی را مضر و غیر استاندارد می‌شناسد و از آنجا که هیچ یک از تولیدکنندگان این جوهرها ملزم به فاش کردن مواد و رنگدانه‌های جوهرها نیستند و آنها را اسرار تجاری خود می‌دانند، به طور کامل مطمئن نیستیم استفاده از این جوهرها چه عوارض جانبی دیگری به همراه دارد. رنگدانه‌های کارخانه‌ای ممکن است از گیاهان، پلاستیک، اکسیدهای آهن و نمک‌های فلزی تهیه شده باشند و جوهرهای دست ساز خانگی را معمولاً از خاک، دوده، گیاهان، جوهر قلم و مواد ناشناخته تهیه می‌کنند. برخی از موادی که عموماً در جوهر خالکوبی وجود دارند، عبارتند از: فلزات سنگین، آلومینیوم، باریم، کادمیوم، کروم، کبالت، مس، آهن، سرب، نیکل، تیتانیوم، اکسیدهای فلزی، مواد شیمیایی آلی، مشتقات کربن، آرسنیک، کلسیم، لیتیم، فسفر، سلنیوم، سیلیس، گوگرد، دی‌اکسید و مواد شیمیایی AZO.

واکنش‌های پوستی

بیشترین واکنش‌های نامطلوب، مربوط به رنگ قرمز و زرد هستند. واکنش‌های آلرژیک به جوهر قرمز و زرد و گاها سفید به نسبت سایر رنگ‌ها بیشتر است و جیوه و مواد شیمیایی Azo، نا سالم‌ترین مواد تشکیل دهنده این جوهرها هستند. واکنش های حساسیتی پوستی معمولا ناشی از کبالت و رنگ آبی است. برای اینکه رنگدانه‌ها به راحتی وارد سوزن شده و از طریق سوزن به پوست تزریق بشوند، معمولا در نوعی حلال حل می‌شوند این حلال معمولاً الکل است. مشتقات الکل به عنوان ناقل شناسخته شده نفوذپذیری در پوست را افزایش می‌دهند؛ به همین دلیل مواد شیمیایی به راحتی به پوست جذب شده و وارد خون می‌شوند که در این صورت احتمال ابتلا به سرطان افزایش می‌یابد. معمولا رنگ‌ها در موادی همچون آب، الکل اتیلیک، الکل دناتوره، متانول، فرمالدئید، آلدئیدها و پروپیلن گلیگول و گلیسیرین، حل می‌شوند. روش‌های زیادی برای پاک کردن تاتو از روی بدن وجود دارد؛ مثل جراحی یا خراش دادن پوست و استفاده از اکسید آلومینیوم برای خراشیدن پوست، استفاده از نیتروژن مایع و سرما درمانی و خارج کردن رنگ و یا استعمال اسیدهای شیمیایی همچون نیترات نقره ولی تمامی این روش‌ها علاوه بر صرف هزینه و وقت و تحمل درد، ممکن است موثر نیز واقع نشوند.

 

مقالات مرتبط

آزمایش کولونوسکوپی

[sbu_post_image] پزشک انجام آزمایش کولونوسکوپی را جهت ارزیابی تشخیص یا درمان برای شما لازم دانسته است. این دستورالعمل بیماران است. اگر سؤال دیگری برای شما

مطالعه »

اسهال مسافرتی

برخی افراد حین مسافرت یا پس از آن، دچار اسهال می‌شوند. بیماری اسهال مسافرتی با دردهای شکمی ، تهوع، سردرد، تب خفیف و استفراغ همراه است

مطالعه »

درمان سوء تغذیه در سالمندان

برای درمان سوء تغذیه در سالمندان راه‌هایی وجود دارد که بهتر است آنها را بدانید. برای مثال به عادت‌های غذایی سالمندان بیشتر توجه کنید. پدر، مادر، پدر‌بزرگ، مادربزرگ یا

مطالعه »

روش های جدید درمان سلیاک

[sbu_post_image] وب سایت انستیتوی ملی سلامت آمریکا (NIH) اطلاعاتی در خود دارد که می تواند برای مبتلایان به سلیاک امیدوار کننده باشد. انستیتوی ملی دیابت

مطالعه »
تماس با ما