اندوسکوپی و رادیوگرافی

[sbu_post_image]

امروزه رادیوگرافی با استفاده از ماده حاجب کمتر از گذشته استفاده می شود، زیرا در بیشتر موارد با استفاده از اندوسکوپی می توان اطلاعات مورد نیاز را به دست آورد، اما در جاهایی که اندوسکوپی در دسترس نباشد از رادیوگرافی با استفاده از ماده حاجب استفاده می کنند. در هر صورت روش اندوسکوپی و رادیوگرافی ممکن است برای اشخاصی که دچار اشکالاتی در مری هستند بهتر باشد زیرا با رادیوگرافی می توان ساختمان مری و اسپاسم عضلات آن را مشاهده نمود.

اندوسکوپ وسیله ای است که پزشک به وسیله آن درون بدن را مشاهده می کند. دستگاه های دیگری نیز وجود دارند که به وسیله آنها می توان به بررسی ریه ها، نای، روده کوچک، مثانه و مفاصلی مانند مفصل زانو پرداخت.

آندوسکوپ های اولیه فقط از چند لنز و آینه ساخته شده بودند، اما از 30 سال قبل دستگاه های حاوی فیبر نوری جایگزین آنها شدند که توسط آنها تصاویر واضح و روشنی از معده به دست می آید. آندوسکوپ های امروزی بسیار پیشرفته و گران قیمت هستند و دارای لوله قابل انعطافی هستند که سر آنها توسط اپراتور کنترل می شود. نمونه های قدیمی در طول خود دارای فیبر نوری بودند اما دستگاه های جدید دارای یک دوربین ویدئویی کوچک هستند و تصاویر به صورت الکترونیکی به صفحه ویدئو منتقل می شوند. این دستگاه ها دارای لوله ای برای کشیدن مایع درون معده، فرستادن هوا به داخل معده و باد کردن آن و ورود انبرک های مخصوص برای نمونه برداری می باشند.

موارد کاربرد اندوسکوپی و رادیوگرافی

آزمایش آندوسکوپی دقیق ترین و مفید ترین روش برای تشخیص علل مختلف سوء هاضمه می باشد. این روش ها برای تشخیص زخم های معده، سرطان معده و عفونت هلیکوباکترپیلوری بسیار مفید است. علاوه بر مشاهده ناهنجاری فرد اپراتور قادر است از بافت نمونه (بیوپسی) نیز تهیه کند. برخی از انواع آندوسکوپی نیاز به آمادگی‌های مخصوص مثلا پاک کردن معده یا روده دارد. ممکن است متخصص از شما بخواهد پیش از انجام عمل چیزی نخورید یا ننوشید، یا برای شما مسهل تجویز کند.

منبع: سوء هاضمه

مقالات مرتبط

تومورهای کبد

[sbu_post_image] فهرست مطالب تومورهای خوش خیم کبد سه نوع تومور خوش خیم کبدی وجود دارد که هر سه عمدتاً در خانم ها ایجاد می شوند.

مطالعه »
تماس با ما