انواع جراحی غده پاراتیروئید برای درمان اختلالات آن

عارضه‌ی پرکاری غده‌ی پاراتیروئید را می‌توان با جراحی درمان کرد. هدف جراحی پاراتیروئید یافتن و برداشتن غده (غدد) پاراتیروئید غیر طبیعی است. در صورتیکه این عمل توسط یک جراح مجرب غدد درون ریز انجام شود، در 95 درصد موارد با موفقیت همراه خواهد بود. عوارض ممکن است وجود داشته باشند ولی در اغلب موارد نادرند. کمتر اتفاق می‌افتد که هر چهار غده‌ی پاراتیروئید برداشته شوند و گاهی ممکن است بخشی از یکی از این غدد به دیگری پیوند داده شود.بسته به سطح کلسیم بدن بعد از عمل جراحی، ممکن است به اقامت بیش از یک شب در بیمارستان نیاز باشد. جراح شما پیرامون این عمل و چرایی انجام آن به شما توضیح خواهد داد.

در صورتیکه انجام جراحی پاراتیروئید نیاز باشد، دکتر رضادوست پس از تأیید دلالت این عمل، روش‌های مختلف اجرای آن را مطرح خواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت مشاوره از طریق شماره‌های 02188931392 و 09195373730  با ما تماس بگیرید.

فهرست مطالب

تشخیص


آزمایش‌هایی که برای تشخیص این عارضه باید انجام شوند عبارتند از:

  • میزان کلسیم/ هورمون‌های پاراتیروئید فعال (PTH)
  • آزمایش کراتینین خون
  • تصویربرداری سونوگرافی
  • تست ویتامین D
  • تصویربرداری سی‌تی اسکن

قبل از جراحی


پس از اینکه انجام جراحی برنامه‌ریزی شد، تمهیدات لازم برای انجام ارزیابی‌های قبل از عمل ترتیب داده خواهد شد. شما با یک تکنسین یا دستیار پزشک از بخش بیهوشی دیدار خواهید کرد. آزمون‌های پیش از عمل شامل امور آزمایشگاهی، رادیوگرافی قفسه‌ی سینه و نوار قلب می‌شود.

  • در صورتیکه شما آسپرین یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مصرف می‌کنید، باید یک هفته قبل از عمل مصرف این داروها را متوقف کنید.
  • شب قبل از جراحی، پس از نیمه شب از هرگونه خوردن یا آشامیدن پرهیز کنید.
  • سعی کنید شب خوب بخوابید.

روز جراحی


منشی دکتر رضادوست در روز عمل، در مورد مکان جراحی و همچنین زمانی که باید در بیمارستان حضور داشته باشید، به شما اطلاع خواهد داد. بسیار ضروریست که حداقل 2 ساعت قبل از جراحی، خود را به محل برسانید. در طول عمل، خانواده‌ی شما در سالن انتظار خانواده‌ها می‌توانند منتظر شما بمانند. آن‌ها مرتباً از طریق نمایشگر و پرسنل اتاق عمل در جریان وضعیت بیمار خود قرار خواهند گرفت. پس از اتمام جراحی دکتر رضادوست با آن‌ها صحبت خواهد کرد.

آنچه در طی عمل اتفاق خواهد افتاد

از بیهوشی عمومی برای انجام این عمل استفاده خواهد شد. بالش ویژه‌ای زیر گردن شما قرار داده می‌شود تا سر شما را به عقب بچرخاند. بسته به نوع دقیق عمل، برشی به اندازه 2 تا 4 اینچ در ناحیه‌ی پایه‌ی گردن شما ایجاد خواهد شد. با استفاده از لنزهایی ذره‌بین، دکتر رضادوست محل غدد پاراتیروئید را مشخص کرده و مورد (موارد) غیرطبیعی را از جا برخواهد داشت. برش ایجاد شده بخیه زده می‌شود و محل آن به کمک نوار چسب‌هایی ریز و یک پانسمان با گاز خشک پوشیده خواهد شد.

این عمل معمولاً بین 1 الی 3 ساعت طول خواهد کشید. پس از عمل، شما برای چند ساعت در اتاق ریکاوری خواهید ماند. بسته به نوع دقیق عمل شما، ممکن است در همان روز جراحی مرخص شوید یا برای یک شب بستری بمانید.

پس از جراحی


در صورتی که قرار به بستری شدن شما در بیمارستان باشد، برای شام، غذایی مایع به شما داده خواهد شد. ممکن است گلو درد داشته باشید. برای رهایی از این درد، پرستار به شما قرص مکیدنی یا اسپری مسکن خواهد داد. در صورتی که برای تسکین درد خود به چیز دیگری نیاز داشته باشید، پرستار داروی ضد درد مایعی را به شما خواهد داد. پوششی بروی گردن شما قرار خواهد گرفت که صبح روز بعد برداشته خواهد شد. برای کاهش تورم، قسمت سر تخت شما بالاتر قرار خواهد گرفت. تا روز بعد، از طریق یک خط وریدی به شما مایعات داده خواهد شد. صبح روز بعد، میزان کلسیم خون شما از طریق آزمایش خون اندازه‌گیری خواهد شد. برای صبحانه، غذاهایی عادی به شما داده می‌شود. اکثر بیماران پس از صبحانه، ترخیص می‌شوند.

مکمل‌های کلسیم و احتمالا ویتامین D برای شما تجویز خواهد شد.

جراحي سرپايی


در صورتیکه در روز جراحی ترخیص شوید، پوششی پلاستیکی بروی زخم‌های شما قرار خواهد گرفت. ممکن است بخواهید در شب عمل دوش بگیرد، در این صورت باید دقت کنید تا حد امکان این پوشش خیس نشود. دو روز پس از جراحی، پانسمان گاز و پوشش پلاستیکی برداشته خواهند شد و نوار چسب‌های باریک روی زخم باقی خواهند ماند. در مدت زمانی که شما گلو درد دارید، بسته به اینکه چه نوع غذایی برای شما راحت‌تر است، رژیم غذایی سبک و مایعات به شما پیشنهاد می‌شود.

مراقبت‌های پس از جراحی


پس از برداشته شدن پانسمان، چسب‌های نواری قرار گرفته بر روی زخم برای مدت یک هفته باقی خواهند ماند. این نوار چسب‌ها را در جای خود رها کنید و سعی کنید در مواقع دوش گرفتن تا حد امکان این نواحی را خشک نگه دارید و پس از آن برای خشک کردن با دقت و به آرامی این عمل را انجام دهید. پس از گذشت تقریباً 11 روز پس از عمل بخیه‌های شما در مطلب دکتر کشیده خواهند شد. معمولاً احتمال عفونت بسیار نادر است.

در صورتی که متوجه قرمزی یا زهکشی محل زخم شدید، با دکتر رضادوست تماس بگیرید. پس از کشیدن بخیه‌ها، مهمترین کاری که شما برای بهبود ظاهر زخم خود می‌توانید انجام دهید این است که  با استفاده از کرم ضد آفتابی با فاکتور محافظت (SPF) 30، برای مدت یکسال از سطح آن در برابر نور خورشید محافظت کنید. در طول این یکسال ممکن است زخم برجسته یا قرمز شود، ولی نهایتاً محو و به خط باریکی که قابل تشخیص نباشد تبدیل خواهد شد.

احساس پس از عمل


این موضوع برای هر کس متفاوت است. ممکن است شما برای چند روز اندکی درد داشته باشید. این درد نه فقط از زخم بلکه در عضلات قسمت بالایی کمر و شانه‌ها نیز احساس خواهد شد که از نحوه‌ی قرار گرفتن بدن در اتاق عمل در طول جراحی نشأت می‌گیرد. در بیمارستان داروهای ضد درد مایعی به شما داده می‌شود و برای مصرف در منزل نیز قرص‌های مسکن برای شما تجویز خواهد شد.

ممکت است گلو درد داشته باشید که در نتیجه‌ی قرار گرفتن لوله‌ی بیهوشی در طی عمل جراحی است. قرص‌های مکیدنی و اسپری‌های مخصوص گلو می‌توانند بسیار کمک‌کننده باشند. احتمال تورم گردن نیز وجود دارد که احساسی شبیه به داشتن یک توده در گردن را به شما می‌دهد که البته معمولاً بعد از چند روز برطرف خواهد شد. درصورتیکه متوجه‌ی تورم ناگهانی گردن خود شدید، حتماً با مطب جراح خود تماس بگیرید.

ممکن است سطح کلسیم بدن شما پس از جراحی پایین بیاید. در صورتیکه در نواحی اطراف دهان یا نوک انگشتان خود احساس کرختی یا سوزش کردید (معمولاً در عرض 24 تا 48 ساعت پس از عمل)، هر 4 ساعت و تا برطرف شدن این علائم، از مکمل کلسیمی (در حدود 1200 میلی‌گرم) استفاده کنید. پس از از بین رفتن این علائم، مصرف مکمل را متوقف کنید. در صورت بروز مجدد این علائم، دوباره استفاده از مکمل کلسیم را آغاز کنید.

دوره‌ی بهبودی در منزل


اکثر افراد در مدت 1 تا 2 هفته بهبود خواهند یافت. برای حداقل یک هفته از رانندکی پرهیز کنید. باید توجه داشته باشید که به احتمال زیاد بهبود علائم شما، به دلیل سطح بالای کلسیم بدنتان خواهد بود. البته این موضوع برای هر کسی متفاوت است. حتماً جراح خود را در جریان ایجاد هر گونه علامت و تغییر در خود قرار دهید.

مقالات مرتبط

هپاتیت حاد بی

[sbu_post_image] گاهی افراد بزرگسال دچار هپاتیت حاد بی می شوند، در این شرایط نیز امکان درمان این بیماری، وجود دارد که خوشبختانه در 90 تا

مطالعه »
تماس با ما