اسکن هسته ای

[sbu_post_image]

فهرست مطالب

اولتراسوند شکمی

اولتراسوند شکمی یک نوع آزمایش تصویربرداری است. اولتراسوند شکمی از امواج صوتی جهت تثبیت تصاویر اعضا و احشاء داخلی شما برروی صفحه نمایش استفاده می کند.

موارد کاربرد

از اولتراسوند شکمی جهت تشخیص علت درد یا سایر علایم، کشف مشکل احشاء همانند سنگ کیسه صفرا، سنگ های کلیوی یا بیماری های کبدی استفاده می شود. این روش هیچ تشعشعی نداشته و بی خطر است.

اسکن هسته ای

اسکن هسته ای نوعی روش تصویربرداری تشخیصی است.

موارد کاربرد

از اسکن هسته ای برای بررسی سلامت اعضاء داخل بدن و استخوانها استفاده می شود. از این روش می توان برای بررسی سلامت قلب، ریه ها، تیروئید، کیسه صفرا و کبد نیز استفاده کرد. در اسکن هسته ای از مقدار کمی ماده رادیواکتیو (ماده حاجب) و یک دوربین مخصوص برای تصویربرداری استفاده می شود. ماده حاجب را می توان تزریق کرد، استنشاق کرد و یا این که خورد. پزشک شما در مورد نفع انجام این تست در مقابل خطرات احتمالی آن تصمیم گیری می کند.

ممکن است پیش از انجام تصویربرداری لازم باشد غذا نخورید، نیاشامید یا این که داروهای خاصی را مصرف کنید. طبق دستور عمل کنید وگرنه اسکن شما درست نخواهد بود. به شما مقداری از ماده حاجب داده می شود. در اکثر مواقع این مایع در بدن شما تزریق می شود ولی ممکن است نیاز باشد آن را بخورید یا استنشاق کنید. ممکن است برای انجام اسکن هسته ای چند لحظه، چند ساعت یا چندروز صبرکنید. این امر برای تجمع ماده حاجب در قسمتی از بدن شماست که مورد بررسی قرار می گیرد.

برای انجام درست اسکن هسته ای و حفظ سلامت خود در صورت وجود هریک از موارد زیر تکنسین را مطلع نمایید:

  • اگر باردارید یا این که کودک خود را شیر می دهید.
  • پیش از این سابقه انجام اسکن هسته ای را داشته اید.
  • به تازگی تصویربرداری با ماده حاجب انجام داده اید.
  • اگر شکستگی یا مفصل مصنوعی دارید.
  • سابقه هرنوع حساسیت (آلرژی) دارید.

ممکن است از وضعیت سلامت کلی شما جهت کمک به درست انجام شدن اسکن هسته ای سئوال شود.

روش انجام اسکن هسته ای

شما برروی تخت باریک دستگاه دراز می کشید. برای تهیه تصاویر خوب، تکنسین، دستگاه، یک دوربین بزرگ را نزدیک بدن شما قرار میدهد. او از شما می خواهد که در حین تصویربرداری بی حرکت بمانید. سپس دوربین و تخت در صورت نیاز به تصاویر بیشتر مجدداً تنظیم می شوند. در حین گرفتن تصاویر وقفه کمی ایجاد می شود. (تصاویر اضافه شما را در معرض اشعه بیشتر قرار نمی دهد) تصاویر بر روی یک مانیتور قابل مشاهده هستند.

پیش از ترک محل، ممکن است نیاز باشد صبرکنید تا تصاویر بازبینی شوند. در بیشتر موارد بلافاصله پس از انجام اسکن هسته ای می توانید به کارهای روزانه خود ادامه دهید. ماده حاجب بدن شما را طی چندروز ترک می کند. برای تسریع این کار آب فراوانی بنوشید تا در 24 ساعت اول پس از انجام آن ادرار شما زیاد شود. به دستوراتی که پس از انجام اسکن به شما داده می شود کاملاً عمل نمایید.

نکات مهم در رابطه با اسکن هسته ای:

  • همانطور که به شما گفته شده برای این آزمایش آماده شوید.
  • بپرسید که اسکن هسته ای شما چقدر طول می کشد.
  • چیزی برای سرگرم کردن خود در زمانهای معطل شدن در حین اسکن، همراه بیاورید.
  • برای صحبت کردن در مورد آلرژی و وضعیت عمومی خود آماده باشید.

برای کسب بهترین نتیجه ممکن در اولتراسوند شکمی و اسکن هسته ای، با آرامش و بدون حرکت بمانید. این مسئله کمک می کند تا تصاویری که گرفته می شوند کیفیت بهتری داشته باشند.

منبع: کتاب جراحی شکم، کولونوسکوپی، سونوگرافی شکم، اسکن هسته ای، تصویر برداری از دستگاه گوارش

مقالات مرتبط

درمان سوزش معده

[sbu_post_image] بیست سال پیش، برای درمان زخم معده از كِرِم هایی استفاده می شد كه چربی و كلسترول بالایی داشتند، در نتیجه باعث بروز حملات

مطالعه »

هموروئید و درمان آن

[sbu_post_image] هموروئید ها کلافه های عروقی(رگی) هستند که در 5تا7 سانتیمتری داخل مقعد وجود دارد .وظیفه اصلی آنها کنترل گاز و کنترل موادمایع مدفوعی می باشد.زمانیکه این

مطالعه »
تماس با ما