برنامه غذایی برای داشتن گوارشی سالم

[sbu_post_image]

چیزی که من در این مقاله به عنوان برنامه ی چهارهفته ای برای داشتن گوارشی سالم به شما ارائه می کنم، طوری طراحی شده که نه تنها مشکلات سوء هاضمه کنونی شما را برطرف می کند، بلکه می توانید همیشه از آن استفاده کنید تا با ایجاد تغییرات مفید در سبک زندگی تان از بروز مشکلات در آینده نیز پیشگیری کنید. حتی اگر در طول این برنامه گاهی نتوانستید آن را کامل اجرا کنید و علایمتان مجدد برگشتند، می توانید با کمک برنامه دوباره سبک زندگی و عادات غذایی خود را اصلاح کنید تا برای همیشه از دست ناراحتی های گوارشی راحت شوید.

من در این مقاله طرح کلی این برنامه را برای شما مشخص می کنم تا متوجه شوید که هر هفته چه چیزهایی روی خواهند داد. دقت کنید که به محض خواندن آن فوراً دست به کار نشوید، عجله نکنید و چیزی را تغییر ندهید. فقط بنشینید و درباره مشکلات گوارشی خودتان خوب فکر کنید. سپس می توانید مستقیماً سراغ همان فصل یا فصل هایی بروید که به مشکلات شما مربوط هستند و به طور خاص به آن پرداخته اند و برنامه ی ارائه شده را اجرا کنید.

برنامه غذایی گوارش سالم

بخش کلیدی برنامه گوارش سالم این است که به چیزهایی که می خورید و می نویشید توجه داشته باشید و دقت کنید که هرکدام چه اثراتی روی بدنتان دارند. به این ترتیب وقتی از این مسئله آگاه شوید، قدرت پیدا می کنید که تغییرات لازم را اعمال کنید. طی هفته ی اول، شما باید درباره بدنتان و چیزهایی که می خورید اطلاعات مفید و کلیدی جمع کنید تا شما و پزشکتان بتوانید با کمک هم بهترین راه را برای کنترل علائم سوء هاضمه خود پیدا کنید. بهترین راه این است که هر روز هر چه می خورید و می نوشید و واکنش هایی را که دستگاه گوارشتان از خود نشان می دهد بنویسید.
این هفته اولین کار شما این است که مثل یک کارآگاه اطلاعات جمع کنید. این مطالب مثل خطی است که نقطه شروع یک مسابقه دو را مشخص می کند و مرحله آغازین کار شماست. همانطور که گفتیم اولین گام برای اجرای برنامه غذایی برای داشتن گوارشی سالم ثبت خوراکی های روزانه ی خود و واکنش های دستگاه گوارشتان نسبت به آن هاست، وظیفه اصلی شما در هفته ی اول همین است.
وقتی ببینید این کار چه رازهایی را درباره غذاهای روزانه شما برایتان فاش می کند، حسابی تعجب می کنید. در هفته اول، هرچیزی را که در دهانتان می گذارید در دفترچه ای بنویسید، حتی چیزهایی را که اتفاقی می خورید مانند آدامس، آب نبات و غیره. در همین زمان حالاتی را که به شما دست می دهد نیز یادداشت کنید. فراموش نکنید که منظور از غذاها و چیزهایی که می خورید فقط خوراکی های جامد نیستند بلکه نوشیدنی ها هم جزء چیزهایی هستند که می خورید. پس یادتان باشد که نوشیدنی ها مانند چای، قهوه، آب میوه، آب و هرچه می نوشید را هم در دفترتان بنویسید.

دقت کنید که یادداشت های شما باید جامع و کامل باشند چون خیلی از غذاها و نوشیدنی هایی که همه می خوریم و بسیار معمول هستند می توانند باعث مشکلات و ناراحتی های گوارشی شوند (در مقاله های بعدی یاد می گیریم که چه ناراحتی هایی مربوط به چه غذاهایی هستند. در زیر چند نمونه از غذاهای دردسرساز را که اکثراً می شناسیم را آورده ایم:
– آب پرتقال
– آب گوجه فرنگی
– سس های سالادی که از سرکه درست شده اند.
– همه خوراکی هایی که به بدون شکر یا Sugerless معروفند، مثل آدامس بدون شکر.
در هفته اول چیزهایی که می خورید و روش خوردن خود را تغییر ندهید. ولی همه چیزهایی که می خورید، زمان خوردن، ناراحتی ها و شدت آن ها را به دقت یادداشت کنید. این کار مشخص می کند که به طور کلی رابطه بین چیزهایی که می خورید و مشکلاتی که پیدا می کنید چگونه است.

برای آشنایی با درمان سوء هاضمه کلیک کنید.

منبع: کتاب بیماری های معده

مقالات مرتبط

هپاتیت

[sbu_post_image] به التهاب و ورم کبد هپاتیت گفته می شود. عوامل مختلفی از جمله ابتلا به ویروس های هپاتیت ( A، B، C ، D،

مطالعه »
تماس با ما