رژیم غذایی مشکلات گوارشی

[sbu_post_image]

 برنامه غذایی درمان مشکلات گوارشی ناشی از دیابت:

تنظیم و اجرای برنامه غذایی برای درمان و بر طرف کردن و تخفیف مشکلات گوارشی ناشی از دیابت قدری با برنامه های دیگری که در این سایت برای برطرف کردن مشکلات گوارشی دیگر توضیح داده ایم فرق دارد. در اینجا چون یک بیماری زمینه ای در کار است، پزشک و متخصص تغذیه نیز در این برنامه نقش دارند.

شما می توانید در هفته اول برنامه غذایی کنترل مشکلات گوارشی ناشی از دیابت، نوشتن یادداشت هایتان را شروع کنید. لازم است در این یادداشت ها هر چیزی را که می خورید و می نوشید در روی کاغذ بیاورید و علایمی را که بعد از خوردن یا نوشیدن آن پیدا می کنید هم به دقت یادداشت کنید. هیچ خوراکی یا نوشیدنی را از قلم نیندازید اما دقت کنید که همیشه و به خصوص طی برنامه غذایی برای درمان مشکلات گوارشی ناشی از دیابت، مرتب با پزشکتان در ارتباط باشید و قند خونتان را چک کنید. این مسئله خیلی مهم است چون باید مطمئن باشید که قندخونتان به بهترین وجه تحت کنترل است.

اگر قند خون به طور مداوم بالاتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر باشد، هم سرعت تخلیه معده کند می شود و هم کنترل دیابت دشوارتر خواهد شد. به همین خاطر، طی هفته دوم و سوم برنامه غذایی کنترل مشکلات گوارشی ناشی از دیابت و به خصوص اگر علایم معده ای و روده ای شما همچنان برطرف نشده اند باید با پزشک متخصص بیماری های گوارش مشورت کنید. احتمالاً او باز هم سوابق پزشکی شما را دقیق تر بررسی می کند تا اطلاعات بیشتری به دست آورد و علت علایم شما را پیدا کند. مثلاً اگر علایم شما نشان دهنده ی کندی سرعت تخلیه معده باشد، او آزمایشات تخصصی برایتان می نویسد تا سرعت تخلیه معده را اندازه بگیرد.

به طور طبیعی نیمی از غذای شما باید عرض یک ساعت از معده خارج شود. کارهایی که شما در هفته سوم برنامه غذایی درمان مشکلات گوارشی ناشی از دیابت خود انجام می دهید- مانند حذف بعضی غذاها- باید تحت نظر پزشک انجام شود و همیشه باید با دقت مراقب قندخونتان باشید. مثلاً اگر مشکل شما تخلیه کند معده است، می توانید در این هفته غذاهای چرب و سنگین را از برنامه غذایی خود حذف کنید. همچنین باید حجم هر وعده غذایی تان را کم کرده و تعداد دفعات غذا خوردنتان را بیشتر کنید. البته برای این کار هم مشورت با متخصص تغذیه و پزشک متخصص گوارش و دیابت ضروری است. به علاوه از پزشک خود راجع به داروهایی که سرعت تخلیه معده را افزایش می دهند نیز سؤال کنید. اگر پزشک متخصص صلاح بداند این نوع داروها را برای شما تجویز خواهد کرد.

برای آشنایی با ” دیابت و بیماری های گوارشی ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: کتاب بیماری های گوارشی

مقالات مرتبط

علت بروز یبوست

یبوست می تواند علت های زیادی داشته باشد، ولی معمولاً در مورد هر بیمار، علت های اصلی بروز این عارضه چند تا بیشتر نیست. اگر

مطالعه »

آپاندیس

[sbu_post_image] آپاندیس زائده‌ای کوچک و شبیه کرم است که به ابتدای روده بزرگ چسبیده است. این عضو حاوی مجموعه‌ای از سلول‌های دفاعی بدن است که

مطالعه »
تماس با ما