برنامه 4 هفته ای درمان اسهال

در این مقاله می خواهیم شما را با برنامه 4 هفته ای درمان اسهال آشنا کنیم:

فهرست مطالب

هفته اول درمان اسهال

غذاهایی که هر روز می خورید و علایمی را که با خوردن هر کدام از آنها پیدا می کنید، یادداشت کنید. در هفته اول نباید عادات غذایی خود را تغییر دهید ولی یادداشت های شما باید کاملاً دقیق و جامع باشند و هیچ خوردنی یا نوشیدنی ای را از قلم نیندازید. هیچ غذایی بی اهمیت نیست و چه بسا غذایی که ممکن است به نظر شما اصلا مهم نباشد، کلید حل مشکلتان باشد. غذاها و نوشیدنی ها می توانند به عنوان مسهل عمل کرده و اسهال را بدتر کنند پس هنگامی که می خواهید مقدار مصرف این غذاها را در یادداشت های خود وارد کنید، بیشتر دقت کنید.

ممکن است بپرسید خب حالا که می دانم کدام غذاها اسهالم را بدتر می کنند، آنها را نمی خورم تا مشکلم برطرف شود ولی شما هنوز در هفته اول هستید و فراموش نکنید که نباید در هفته اول در غذاهای روزانه تان به هیچ وجه تغییری ایجاد کنید. یادتان باشد که هر چیزی که می خورید را بنویسید چیزهایی مانند آدامس و قرص نعنا.

اگر فکر می کنید به لاکتوز حساس هستید یا به غذای دیگری حساسیت دارید، همیشه مقدار مصرف لبنیات یا هر غذای دیگری را که به آن مشکوک هستید به دقت ثبت کنید. وقتی به رستورانی یا مهمانی می روید، حتماً بپرسید که در پختن غذا از کره استفاده شده یا در سس غذا یا سالاد، شیر یا پنیر هست یا خیر. شاید خجالت بکشید این سؤالات را بپرسید. ولی خجالت ندارد. بیشتر افراد نه تنها از شنیدن این سؤالات ناراحت نمی شوند بلکه اگر بدانند مهمانشان به غذای خاصی حساسیت دارد خیلی هم خوشحال می شوند، چون می توانند به او کمک کنند از غذا لذت ببرد و مشکلی برایش پیش نیاید. همچنین هر مکمل غذایی یا ویتامینی یا هر دارویی را که مصرف می کنید یادداشت کنید. امکان دارد که این نیز روی علایم شما تأثیر بگذارند. فراموش نکنید علایمی را که با صرف هر غذا یا نوشیدنی به شما دست می دهد، یادداشت کنید. این بهترین راه است که می توانید از طریق آن بفهمید چه خوراکی هایی علایم شما را بدتر می کنند.

اگر می خواهید بیشتر بدانید:
بسیاری از آدامس ها و قرص های نعنا مقادیر زیادی سوربیتول دارند که در بدن جذب نمی شوند و می تواند باعث بروز اسهال مزمن شوند.
بر اثر مصرف آدامس های بدون قند، و در نتیجه اسهال شدید، در مدت کمی به سرعت و به طور بیمار گونه ای وزن کم کرده بودند.

هفته دوم درمان اسهال

حالا وقت آن است که شیوه ی غذا خوردنتان را تجزیه و تحلیل کنید. همچنان به ثبت غذاها و نوشیدنی های روزانه خود و علایمی که با صرف آنها به شما دست می دهد ادامه دهید و ببینید آیا می توانید الگوی خاصی را در آن پیدا کنید؛ الگوی غذایی خاصی که به اسهال منجر شود. رژیم غذایی خود را تغییر ندهید. ولی دقت کنید و ببینید چه عواملی غذاها و علایم شما را به هم ربط می دهند. در هفته دوم فقط باید عادات غذایی خود را تغییر دهید؛ بدون تغییر دادن غذاها، این کار برای شمایی که با اسهال مزمن درگیر هستید، خیلی مهم است، چرا که مقدار غذایی که در هر وعده می خورید و اینکه آیا تند و با عجله غذا می خورید یا آهسته، قطعاً بر علایم شما تأثیر می گذارند. در هفته دوم، نفس راحتی بکشید و از غذا خوردن لذت ببرید. به جای اینکه مدام اضطراب داشته باشید که وای باید برم توالت!

هفته سوم درمان اسهال

حالا وقت عمل است! یادداشت های خود را مرور کنید و همه غذاها، نوشیدنی ها و مکمل هایی را که به نظر می رسد به اسهال شما مربوط هستند، در لیست جداگانه ای بنویسید. در این هفته شما یا این مواد غذایی را به طور کامل کنار می گذارید و دیگر اصلاً آن ها را نمی خورید یا مقدار مصرف شان را محدود می کنید. باز هم تکرار می کنم: هرگز سرخود و بدون مشورت با پزشک، مصرف هیچ کدام از داروهایی را که می خورید قطع نکنید، قطع یا کم کردن مقدار مصرف دارو یا تغییر در زمان و شیوه مصرف آن بدون دستور پزشک می تواند بسیار خطرناک باشد! سعی کنید همه غذاها و نوشیدنی هایی را که می توانند به عنوان مسهل عمل کرده و اسهال را بدتر کنند به طور کامل از سفره غذای تان حذف کنید و دیگر آن ها را نخورید هر وقت هوس می کنید آدامسی که پر از سوربیتول است بخورید، یادتان بیفتد که اسهال نداشتن چقدر خوب است! و اگر اسهال نداشته باشید چقدر راحت زندگی می کنید. اگر تازه متوجه شده باشید که دچار عدم تحمل لاکتوز هستید، ممکن است حذف لاکتوز خیلی راحت نباشید، ولی از این فرصت استفاده کنید و ببینید همه ی فرآورده های لبنی روی اسهالتان چه تأثیری دارند. خوردن یک بستنی این قدر نمی ارزد که هر روز مدت زیادی اسیر توالت باشید.

هفته چهارم درمان اسهال

شما در این هفته، همان غذاهایی را که در هفته سوم حذف کرده بودید، دوباره می خورید و همچنان هرچه را که می خورید و علایم اسهال مزمن که با خوردن آن ها پیدا می کنید، با دقت روی کاغذ می آورید. با این کار می فهمید که چه غذاهایی مانند مسهل عمل می کنند و باعث می شوند اسهال و علایم دیگرتان بدتر شوند. اگر این مرحله بیشتر از یک هفته طول بکشد، اشکالی ندارد؛ به خصوص اگر این غذاهای دردسرساز بیشتر از یکی باشند و مجبور باشید اثر چندین غذا را بررسی کنید. به بدنتان به قدر کافی فرصت دهید تا بتواند به هر غذایی که حذف شده بوده و حالا اضافه شده، واکنش نشان دهد. در ضمن این زمان فرصت خوبی است که با پزشک یا متخصص تغذیه ای که تحت نظرش هستید، صحبت کنید و درباره رژیم غذایی، عادات غذایی و سبک زندگی جدید با برنامه 4 هفته ای درمان اسهال که شما را از شر مشکلات گوارشی خلاص می کند، مشورت کنید.منبع: کتاب درمان بیماری های معده

مقالات مرتبط

کاهش ترشح بزاق دهان

کاهش تولید یا ترشح بزاق (Decreased salivation) همچنین گزروستومیا (خشکی دهان به دلیل فقدان ترشح طبیعی) هم نامیده می شود. بررسی تاریخچه: درباره زمان شروع

مطالعه »

علت تهوع و درمان

احساس بی میلی شدید به غذا یا احساس استفراغ قریب الوقوع. فهرست مطالب تشخیص بررسی تاریخچه: درباره زمان شروع و مشخصات تهوع (Nausea) سؤال کنید.

مطالعه »
تماس با ما