بوتاکس یک نوع سم به نام بوتولینوم است که تزریق بوتاکس در زیر پوست،سبب فلج شدن عضلات آن ناحیه و از بین رفتن چین و چروک صورت خواهد شد و ظاهری جوان تر را برای مدتی ایجاد خواهد کرد .
اثرات بوتاکس بسته به تزریقات قبلی بین ۳ تا ۶ ماه به طول می انجامد و به طور متوسط هر ۳ تا ۶ ماه یکبار تجدید می شود .
شاید برای بعضی از افراد این سوال پیش بیاید که اگر تزریق بوتاکس در دوره های تعیین شده تکرار نشود آیا پوست از حالت قبل بدتر خواهد شد؟ در جواب این سوال باید گفت خیر در صورت عدم تمدید بوتاکس ، پوست فقط به حالت قبل بر خواهد گشت و حتی امکان دارد پس از چند مرتبه تزریق ، مقداری از چین و چروک ها کمرنگ تر هم شوند .
امروزه بوتاکس تنها برای رفع چین و چروک پوست به کار نمی رود، بلکه بسیاری از افرادی که اغلب نیمی از زندگی خود را با سردرد گذرانده اند، از آن به عنوان روشی درمانی برای بهبود سردردهایشان استفاده می کنند. تزریق بوتاکس در عده زیادی از بیماران مبتلا به میگرن می تواند باعث قطع و یا طولانی شدن فاصله بین حملات سردرد بمدت سه ماه تا چهار ماه شود.

تزریق بوتاکس و تاثیر مثبت آن بر درمان سردرد میگرنی

 از سالهای بسیار دور تصور می شد بیماری میگرن منشأ عروقی- عصبی داشته باشد گرچه هنوز هم علت اصلی این سردرد بسیار شایع بصورت کامل مشخص نشده است. از هر ۴ خانم یک نفر و از هر ۷ آقای یک نفر دچار سردرد میگرن می باشد. معمولاً سردردهای میگرنی که انواع مختلفی دارند در نوع کلاسیک بصورت سردرد ضربان دار یکطرفه به همراه علائم چشمی و تهوع و استفراغ بروز می کند. درمانهای متعددی برای بیماری میگرن وجود دارد و داروهای زیادی برای درمان مرحله حاد میگرن و همچنین پیشگیری از شروع سردرد بکار گرفته شده است.
امروزه تقریباً همه داروی بوتاکس را می شناسند . بوتاکس دارویی است ک از سم بوتولینوم A استخراج می شود و با اثر روی پایانه های عصبی موجود در عضلات آنها بصورت موقت فلج می کند. پزشکان با استفاده از این اثر از این دارو در بهبود چین و چروک های صورت و اسپاسم های عضلانی استفاده کرده اند. اما چه ارتباطی بین سردرد میگرنی  بوتاکس وجود دارد؟ درحدود ۱۰ سال قبل یک جراح ایرانی درکشور آمریکا متوجه شد که بیمارانی که در حین عمل جراحی پلک عضلات اخم آنها را قطع می کند بطرز عجیبی سردردهایشان بهبود می یابد.
یافته بسیار جالبی بود چرا که تا آن موقع هیچ کس ارتباطی بین یک عمل جراحی زیبایی و سردرد میگرن گزارش نکرده بود. وقوع این پدیده منشأ یک سری تحقیقات گسترده شد  تا اینکه محققین دریافتند که در تعدادی از بیماران مبتلا به سردرد میگرن اگر عضلات ناحیه پیشانی و شقیقه و اخم فلج شوند تا حد قابل توجهی سردردشان بهبود پیدا میکند. لذا این بود که بجای قطع این عضلات با روش جراحی شروع به تزریق داروی موقت بوتاکس در عضلات مذکور کردند. نتایج نشان دادکه این دارو می تواند در حدود ۶۰% بیماران موثر باشد. البته هنوز تحقیقات در زمین محل های نزریق دارو و جزئیات آن ادامه دارد.

botox-doctor-ct-300x180

روش

بعد از آن‌که مشاوره‌ی کامل با بیمار صورت گرفت و در مورد نتایج مورد نظر بیمار توافق به عمل آمد، برای ثبت وضعیت فعلی بیمار در پرونده او، از او عکس گرفته می‌شود. سپس با استفاده از یک سوزن بسیار باریک و ظریف، بوتاکس در محل‌های مورد نظر در صورت تزریق می‌شود. ممکن است در ابتدا احساس سوزش خفیفی مانند نیش حشره داشته باشید، اما برای اکثر افراد تزریق بوتاکس کاری راحت و بدون درد است و اکثر بیماران بعد از این که تزریق بوتاکس انجام شد، از این که کار تزریق تمام شده و چیزی احساس نکرده‌اند تعجب می‌کنند. هر دوره‌ی درمان با بوتاکس بین ۳ تا ۴ ماه طول می‌کشد، اما در صورتی که شما طبق برنامه‌ی درمانی که توسط متخصص به شما پیشنهاد شده است اقدام کنید، می‌توانید بین جلسات تکرار تزریق ۵ تا ۶ ماه وقفه بگذارید و بدین ترتیب هزینه‌ی تزریق بوتاکس نیز در جلسات بعدی کمتر خواهد بود.
متخصصان در مورد نحوه ی کارکرد بوتاکس با هم موافق نیستند. آن ها می دانند که بوتاکس تولید استیل کولین- ماده شیمیایی مورد نیاز برای انقباض عضلات- را متوقف می کند. بعضی از متخصصان معتقدند که توقف استیل کولین کلید موفقیت در حذف یا کاهش درد است. بوتاکس هم چنین تولید دیگر مواد شیمیایی تولید کننده درد مثل ماده ی P که یک ناقل شیمیایی مرتبط با درد است را در بدن متوقف می کند.
روش کار نسبتا ساده است.حجم کمی از بوتاکس توسط یک سوزن بسیار ظریف به ناحیه درگیر تزریق می شود. سوزن درست زیر پوست قرار می گیرد. بر اساس ارزیابی های پزشک، شما تعدادی تزریق در منطقه تحت درمان، دریافت خواهید کرد.

 مزایای بوتاکس در درمان سردرد

اگر بوتاکس درمان میگرن جواب دهد، اولین مزیت آن داشتن سردرد کمتر است که شدت آن نیز کاهش خواهد یافت. مزیت دیگر آن است که می توانید این عمل را در مطب پزشک انجام دهید و نیازی به حضور در مرکز جراحی یا بیمارستان نیست. مزیت دیگر کاهش احتمالی مصرف داروهای ضدسردرد است. اکثر داروها عوارض جانبی دارند و اگر بتوانید از مصرف داروهای ضددرد اجتناب کنید بسیار بهتر است، به ویژه اگر از نارکوتیک ها استفاده می کنید.

عوارض تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

متاسفانه گاهی این تزریق ها برای سردردهای دیگر که تاثیر ندارد هم استفاده می شود یا روش های تزریقی که استاندارد نیستند تجویز می شود که تنها صرف هزینه است و البته گاهی هم عوارض دارد. گاهی در مورد میگرن مزمن که دفعات سردرد زیاد است یا یک نوع سردرد به اسم سردرد خوشه ای که سردردهای بسیار شدید هستند و ممکن است در روز چندین مرتبه اتفاق بیافتند، در بعضی مواقع مقاوم به درمان خوراکی می شوند. برخی انواع دیگر نیز تنها با کمک داروهای خوراکی قابل کنترل و درمان نیستند. در این میان از روش های تزریقی و روش های غیر دارویی دیگر بهره گرفته می شود.
در میگرن مزمن حداقل ۳ ماه پشت سر هم و هر ماه بیش از ۱۵ روز سردرد وجود دارد به گونه ای که بیمار حداقل ۸ روز آن را درد شدید داشته باشد.

 از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما