بیماری کرون و کولیت اولسروز

[sbu_post_image]

دو بیماری کرون و کولیت اولسروز از بیماری های التهابی روده بزرگ هستند و میزان شیوع آنها از سندرم روده تحریک پذیر خیلی کمتر است و زمینه ژنتیکی دارند. با این وجود علایم آن ها می توانند به علایم سندرم فوق شبیه باشند.

کرون و کولیت اولسروز معمولاً با عفونت های باکتریایی یا ویروسی یا بر اثر مصرف داروی خاصی شروع یا تشدید می شوند که روده بزرگ را تحریک و التهاب ایجاد می کنند. در مبتلایان به بیماری های کرون و کولیت اولسروز، واکنش التهابی در مقابل عوامل تحریک کننده بیماری شدید است و درد و اسهال مزمن ایجاد می کند. علاوه بر این، نقطه پایانی هم وجود ندارد بنابراین حتی پس از این که عوامل محرک هم از صحنه حذف شود، التهاب همچنان ادامه دارد و در نتیجه جدار روده مدام صدمه می بیند و روند جذب و ترشح مایعات توسط روده را بر هم می زند. بیماری کرون هم روده بزرگ و هم روده کوچک را درگیر می کند، در حالی که کولیت اولسروز فقط روده بزرگ را درگیر می سازد. هر دو بیماری می توانند باعث التهاب روده بزرگ و در نتیجه بروز اسهال مزمن شوند. اغلب این دو اختلال به وسیله آزمایشات پزشکی از هم تشخیص داده می شوند. به همین خاطر باید برای تشخیص آن ها بررسی های کامل و دقیق انجام شود. بنابراین مراجعه به پزشک متخصص و تشخیص درست بیماری های مرتبط با اسهال مزمن خیلی مهم است.

علائم و تشخیص بیماری کرون و کولیت اولسروز

علایم بیماری کرون و سندرم روده تحریک پذیر به هم شباهت دارند به همین خاطر می گویند که کرون، ماسک این بیماری را به چهره می زند. ولی ممکن است درد مبتلایان به کرون و کولیت اولسروز شدیدتر باشد و همچنین حین مدفوع خونریزی کنند. با وجود این که علایم کرون و سندرم روده تحریک پذیر به هم شبیه هستند، ولی آزمایش خاصی هستند که ممکن است اختلالاتی را که نشان دهنده ی بیماری کرون هستند نشان دهند که این مشکلات خاص در سندرم روده تحریک پذیر وجود ندارد.

اگر پزشک به بیماری کرون شک کند، احتمالاً کارهای زیر را انجام خواهد داد:

  • او شرح حال کاملی از شما می گیرد که تمام علایم دل درد و اسهالتان را شامل می شود.
  • شما را معیانه می کند تا ببیند درد شکم دارید یا خیر.
  • کونولوسکوپی درخواست می کند. در این تست، لوله ای درون روده بزرگ شما فرو برده می شود که پزشک با این وسیله می توان درون روده بزرگ را مشاهده کند. ممکن است او تصویر برداری هم درخواست کند تا بتواند ناهنجاری هایی مانند زخم یا التهاب روده بزرگ و روده کوچکتان را شناسایی کند.
  • از روده های شما نمونه برداری (بیوپسی)کند.

برای آشنایی با ” بیماری های مشابه سندرم روده تحریک پذیر ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: کتاب درمان بیماری های معده

مقالات مرتبط

علت استفراغ خونی

استفراغ خونی معمولاً نشانه ی خونریزی از دستگاه گوارش در بالای لیگامان تریتس (Treitz) است. در صورتی که حجیم باشد (500 تا هزار میلی لیتر

مطالعه »
تماس با ما