بی اشتهایی عصبی

[sbu_post_image]

یکی از بیماری های اپیدمی در امریکا، بی اشتهایی عصبی است. تخمین زده می شود که حدود 7 میلیون زن و 1 میلیون مرد این شرایط را دارند. این عارضه بر اقلیت ها و افراد اجتماعی از هرسطح اقتصادی و اجتماعی اثر می گذارد.

بر اساس بررسی های مؤسسه ملی و اختلالات مرتبط با آن (ANAD) 86 درصد افراد دچار بی اشتهایی گزارش می کنند که این شرایط قبل از 20 سالگی در آنها بروز کرده و در 10 درصد این افراد نیز این حالت قبل از 10 سالگی به وقوع پیوسته است. دو سوم افرادی که از این بیماری رنج می برند عنوان می کنند که بی اشتهایی عصبی تا 10 سال طول می کشد. ممکن است درمانهای سرپایی به ازای هر نفر هزینه ای در حدود 100 هزار دلار داشته باشد.

فهرست مطالب

علائم

برخی از نشانه های هشدار دهنده سندرم بی اشتهایی عصبی شامل:

  • گرسنگی خود القا شده برای کاهش وزن و ترس از وزن گیری
  • ورزش یا تمرینات بیش از حد (فرد ممکن است واقعاً به شکل یک قهرمان ورزشی در بیاید)
  • حساسیت در برابر سرما (از دست دادن چربی باعث می شود سطح عایق بندی بدن کاهش یابد)
  • بی نظمی یا قطع قاعدگی
  • ریختن موی سر یا افزایش موی بدن

شخص مبتلا به بی اشتهایی عصبی محافظه کار است و برای او همه چیز باید کاملاً مناسب باشد، به ویژه هر چیزی که در ارتباط با ظاهر اوست. در این افراد، بدن نمی تواند از این حد لاغرتر شود ولی فرد هنوز احساس افزایش وزن می کند که در حقیقت چنین نیست. در رویارویی با گرسنگی واقعی، این افراد همیشه گرسنه هستند، خیلی از اوقات وسواس غذایی دارند و سعی می کنند با تحریک برای خوردن مبارزه کنند. افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی ممکن است غذاهای هوس انگیزی را برای دیگران آماده کنند اما به نظر می رسد فقط با غذا بازی می کنند. متخصصان، بیماران را، افرادی با اعتماد به نفسشان پایین و افسرده می دانند.

تشخیص

برای تشخیص بی اشتهایی عصبی، فرد باید 85 درصد زیر وزن ایده آل خود قرار بگیرد، ترس شدید از وزن گیری (در حالی که زیر وزن طبیعی است)، تصویر درستی از وزن خود یا شکل بدن خود نداشته باشد و اگر این فرد زن است 3 دوره قاعدگی خود را با مشکل سپری کرده باشد. افراد دچار بیماری بی اشتهایی عصبی از کم غذایی رنج می برند که بر عملکرد بدن هم تأثیر خواهد گذاشت. از جمله مشکلات این افراد می توان به ناتوانی در رشد، تأخیر در بهبود نواحی بریده شده زخم ها، کبود شدن و کمرنگی، ناکارآمدی در مبارزه با عفونت می باشد. این افراد مشکلاتی در ارتباط با خواب دارند، به طور کلی خسته اند و رفتار دمدمی دارند. این افراد توده استخوانی زیادی را از دست می دهند تا حدی که دچار استئوپروز می شوند. اگر این افراد زنده بمانند و شرایط ادامه یابد، بیماران مبتلا به بی اشتهایی عصبی به زودی دچار پیری زودرس خواهد شد. حدود 6 درصد از آنها می میرند که علت بیشتر این مرگ ها مشکلات قلبی به علت پایین بودن پتاسیم است.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” علائم بی اشتهایی ” و ” درمان بی اشتهایی ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بی اشتهایی مطالعه فرمایید.

منبع: کتاب گوارش و تغذیه

مقالات مرتبط

شیردهی در هپاتیت

[sbu_post_image] اگر در یک خانواده ای، پدر و مادر (یا هر دو) از نظر هپاتیت ب (HBsAg) مثبت باشند، خطر انتقال به فرزندان بیشتر می

مطالعه »

جراحی سرطان روده

روده بخش مهمی از دستگاه گوارش است که از دوازدهه (اثنی‌عشر) تا مقعد را تشکیل می‌دهد. روده در انسان و بسیاری از پستانداران به دو

مطالعه »
تماس با ما