تاثیر فعالیت بدنی منظم بر چاقی

مسلما داشتن رژیم غذایی سرشار از مواد سرخ کرده، مملو از پروتئین ، دسرهای نامناسب، نوشیدنی های قندی و منجر به بروز چاقی و افزایش وزن می شود. به خصوص زمانیکه این مقدار کالری دریافتی متناسب با میزان فعالیت روزانه شما نباشد. اما اضافه وزن با وجود تمرینات منظم ورزشی و رژیم مناسب ، کمی گیج کننده است. افزایش وزن دیوانه کننده است ، به خصوص وقتی دلیل آن نامشخص باشد. فعالیت بدنی منظم در کنار رژیم غذایی یک راهکار اصلی برای مبارزه علیه چاقی است، مدت هاست که پژوهشگران در تاکید اثرات مثبت و اهمیت فعالیت بدنی منظم کار کرده اند و نقش آن بعنوان یک فاکتور مهم در اصلاح سبک زندگی و مبارزه با بسیاری بیماری ها از جمله چاقی به اثبات رسیده است. با ماشینی‌شدن زندگی و کاهش فعالیت‌‌های حرکتی، بدون تردید نقش ورزش و فعالیت‌‌های بدنی در سلامت جسم و روان آدمی و پیشگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری‌‌ها از جمله چاقی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.

اگر می‌خواهید هر روز فعالیت کنید، با تقسیم تمریناتتان به تکه‌های کوچک‌تر و قابل کنترل، شانس انجام دادنشان را افزایش دهید.

اگر هدف شما این است که پلکان منزلتان را بالا بروید، بدون اینکه به نفس نفس بیفتید، اهدافتان را خرد کنید، مثلاً ابتدا هدفتان را تنها بالا رفتن پلکان یک طبقه قرار دهید بدون اینکه خسته شوید. سپس به تدریج هدفتان را ارتقا دهید، دفعه بعدی نوبت این است که دو طبقه را بالا بروید، بعد سه طبقه و به همین ترتیب. بدین صورت، بدون اینکه خودتان بفهمید، براحتی می‌توانید به هدف اصلیتان برسید.

اگر بدنبال یک تمرین ارزان و ملایم هستید که کمترین فشار را به بدن شما وارد کند، حتماً پیاده روی را امتحان کنید. اگرچه ممکن است اوایل کمی برایتان سخت باشد، اما اگر بتوانید برای یکی دو هفته به آن بچسبید، خواهید دید که پیشرفت می‌کنید. پیاده روی، یکی از بهترین ورزش‌هایی است که می‌توانید به راحتی آن را در زندگی روزمره‌تان بگنجانید. فرصت پیاده روی همه جا فراهم می‌شود، از پیاده روی به سمت صندوق پستی گرفته تا رفتن به فروشگاه از پارکینگ. بعلاوه کلی هم کالری می‌سوزانید.

درمان چاقی و بهترین زمان مناسب برای ورزش

ورزش در صبح باعث دریافت کالری اضافه در روز و یا افزایش اشتها نخواهد شد و افرادی که در صبح بدون خوردن صبحانه اقدام به فعالیت ورزشی می کنند، نسبت به افرادی که بعد از خوردن صبحانه ورزش می کنند، 20% چربی بیشتری می سوزانند. به این معنی که فعالیت ورزشی با معده خالی در صبح بیشترین سوخت چربی را بدنبال خواهد داشت. فعالیت ورزشی موجب افزایش اشتها در طول روز و مصرف بیشتر غذا در وعده های غذایی در طول روز نخواهد شد و ضمنا بهترین زمان برای ورزش برای گرفتن بیشترین نتیجه صبح ناشتا می باشد.

منبع: جام جم سرا. رژیم درمانی نوین. دکتر سلام

مقالات مرتبط

علایم سوء هاضمه بدون زخم

علایم اصلی سوء هاضمه بدون زخم سه نوع هستند: سوء هاضمه بدون زخم علایمی شبیه به علائم ریفلاکس، علایمی شبیه به علایم زخم معده و علایمی شبیه به

مطالعه »

بیماری های مری

بیماری مری بارت (Barrett’s disease) ( یا متاپلازی بارت) در اثر تماس طولانی مری با اسید معده ایجاد می شود. در بسیاری از موارد، مری

مطالعه »
تماس با ما