تشخیص کبد چرب

[sbu_post_image]

کبد مهمترین عضو بدن شماست. کبد بزرگترین عضو درونی بدن است، در قسمت بالا و راست شکم قرار دارد و با دنده های پایین محافظت می شود. وزن آن تقریباً 4 پوند (1.8 کیلوگرم) در بزرگسالان است که از راه های تشخیص کبد چرب، وزن کبد بیشتر از 1.8 کیلوگرم است زیرا اگر با چربی اندوخته باشد وزن کبد بیشتر می شود.

فهرست مطالب

وظایف کبد

کبد در هر ساعت صدها عمل و واکنش شیمیایی انجام می دهد تا ما را سالم و زنده نگه دارد:

  • هر روز حدود یک لیتر صفرا برای هضم چربی ها در روده ها تولید می کند. می توانید صفرا را با یک ماده شوینده که چربی را از ظروف پاک می کند مقایسه کنید.
  • مواد آلاینده و داروها را پاک و سم زدائی می کند. اگر کبد به طور مرتب فضولات متابولیکی و سموم را از بدن نزداید در عرض یک ساعت می میریم.
  • بیش از 13000 ماده شیمیایی حیاتی، پروتئینی و هورمون تولید می کند و کار هزاران آنزیم را مدیریت می کند تا متابولیسم را متعادل سازد. تعجبی ندارد که کبد شما رد کنترل وزنتان مؤثر باشد. سطح قند خون را تنظیم می کند تا از پا در نیایید.
  • متابولیسم چربی ها و قند را به کمک هورمون انسولین کنترل می کند.
  • ویتامین های اساسی را ذخیره می کند از جمله ویتامین های A، D و K و B12
  • سیستم ایمنی را از بار اضافی حفظ می کند. در واقع کبد خودش بخشی از سیستم ایمنی است. چینی ها کبد را سرلشکر ارتش بدن می نامند و اگر بدن شما کشوری بود، کبد رئیس جمهور آن بود.

راه های تشخیص کبد چرب

  • آزمایشات عملکرد کبد

آنزیم های کبدی در کبد چرب معمولاً افزایش می یابند و آزمایش خون این را نشان می دهد. آنزیم های کبدی به نام ALT و AST معمولاً بالاتر از سطح نرمال هستند و این نشانه التهاب و تخریب سلول های کبدی در اثر چربی که در آنها انبار می شود می باشد. معمولاً سطح ALT بیش از AST است.

  • سونوگرافی شکم

سونوگرافی شکم، شکل، اندازه، ساختار کبد چرب را مشخص می کند. این بیماری بافت غیر عادی دارد که در سونوگرافی مشخص می شود. احتمال دارد کبد بزرگ شده باشد. بزرگی کبد چرب معمولاً ناچیز است و به دلیل چربی که در سلول های ذخیره می شود سلول های کبد حالت ورم کرده دارند. واژه پزشکی برای بزرگی کبد هپاتومگالی است. هپاتو یعنی کبد و مگالی یعنی بزرگ.

سونوگرافی شکم روش تشخیص مهمی است زیرا بافت کبد را می سنجد و رگه های چربی و گاهی کیست های چربی را در کبد چرب نشان می دهد. بیماری های کبدی مثل سرطان کبد را هم نشان می دهد.

  • نمونه برداری از کبد

نمونه برداری شیوه ای برای تشخیص وخامت کبد چرب است. اما نمونه برداری بی خطر نیست و معمولاً لازم نمی باشد.

اگر بیمار بداند که چطور از غذاها به عنوان دارو استفاده کند این علائم برگشت پذیر است. از میان همه اعضاء بدن، کبد بیش از همه می تواند خود را ترمیم کند و بیماری کبد چرب کاملاً برگشت پذیر است. برای بازگرداندن تخریب عملکرد سلول های کبدی ممکن است سال ها طول بکشد. بستگی به درجه چربی کبد دارد. به هر حال اگر برنامه های این کتاب را به طور صحیح پیروی کنید بعد از 8 تا 12 هفته خیلی بهتر می شود و بازسازی کبد شروع می شود. اگر اضافه وزن دارید، کاهش وزن به آهستگی پیش می رود. این به این دلیل است که لزوماً ابتدا باید چربی کبد برداشته شود و بعداً به طور مؤثر لاغر شدن میسر گردد. یک کبد چرب فراموش کرده است که چه طور چربی را بسوزاند، عادت کرده چربی را ذخیره کند. از بین بردن این بیماری یک عمل موفقیت آمیز است. به همین دلیل کاهش وزن به آهستگی صورت می گیرد. به هر حال خوشحال باشید. اگر نمی دانستید که کبد چرب دارید، بیشتر چاق می شدید و به مرض قند مبتلا می شدید.

اگر در مورد شما تشخیص کبد چرب داده اند، آزمایشات خون مهم است. بعضی از پزشکان تشخیص تصادفی این بیماری را در بیمار خیلی جدی نمی گیرند، احتمالاً به این دلیل که خیلی شایع است. به هر حال مهم است که با یک سری آزمایش تشخیص تأیید گردد. می توانید از دکتر خانواده خود بخواهید شما را به یک متخصص کبد (هپاتولوژیست) برای بررسی بیشتر معرفی کند. بالاخره ما درباره بزرگترین و مهمترین عضو درونی بدن صحبت می کنیم. آینده کسانی که کبد چرب دارند: اگر تغییرات افزایش یابند، التهاب و زخم در بافت های کبد ایجاد می شود وعوارض شدید دیگری بوجود می آیند. بالاخره کبد چرب بزرگ می شود و با چربی که درون آن ذخیره شد، آزرده می شود و در کار آن دچار اختلال می گردد. اگر برای بهبود عملکرد کبد کاری صورت نگیرد مریض بیشتر چاق می شود و کیفیت زندگی او از بین می رود. نوعی کبد چرب وجود دارد که کبد چرب غیر الکلی NASH استئاتوهپاتیت خوانده می شود. که از بیماری ساده وخیم تر است. در NASH التهاب کبد بیشتر است، می تواند منجر به زخم و نارسایی کبد و نهایتاً سیروز گردد.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” بهترین راه درمان کبد چرب ” و ” دلایل کبد چرب ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کبد چرب مطالعه فرمایید.

منبع: کتاب کبد چرب برگشت پذیر است

مقالات مرتبط

تجمع چربی دور کبد

[sbu_post_image] تغییر الگوی غذایی در دهه های اخیر و بخصوص افزایش مصرف غذاهای چرب و آماده و عدم تحرک و فعالیت فیزیکی منظم باعث افزایش

مطالعه »

مری

مری در قفسۀ سینه است و در حدود 25 سانتی متر طول دارد.این عضو بخشی از دستگاه گوارش است. غذا از طریق مری از دهان

مطالعه »

علت نفخ معده

این مشکل را به راحتی می توان برطرف کرد. ورم موقت معده که گاهی اتفاق می افتد باعث بزرگ شدن شکم می شود و قابل

مطالعه »
تماس با ما