تصویربرداری با اشعه ایکس

تصویربرداری با اشعه ایکس نگاهی دقیق به اعضای داخلی بدن است. با تصویربرداری از استخوانها و اعضاء داخل بدن شما ممکن می شود. از پرتو ایکس معمولاً برای بررسی استخوان ها و مفاصل و یا قلب و ریه ها (گرافی قفسه سینه) استفاده می شود. در این روش مقادیر اندکی اشعه به داخل بدن ارسال می شود. اگر این نوع تصویر برای شما درخواست شده است، پزشک تشخیص داده است که نفع تصویربرداری با اشعه ایکس بیش از خطرات احتمالی آن است.

اقدامات قبل از تصویربرداری با اشعه ایکس

این روش تشخیصی آمادگی زیادی نمی خواهد. ممکن است از شما خواسته شود ساعت، جواهرات و سایر وسایل فلزی در تماس با عضوی که از آن عکسبرداری می شود را درآورید. این وسایل سبب سیاهی فیلم می شوند. در برخی موارد نیاز است که گان بپوشید. سایر مراحل تصویربرداری با اشعه ایکس معمولاً چنددقیقه به طول می انجامد ولی ممکن است برای بازبینی باز هم زمانی سپری شود.

برای موفقیت در عکسبرداری و سلامت خود در صورت وجود موارد زیر تکنسین را مطلع کنید.

  • اگر باردار هستید و یا این که احتمال می دهید که باردار باشید. در این صورت احتمالاً تصویربرداری انجام نمی شود.
  • پیش از این، از همین قسمت بدنتان عکسبرداری کرده اید. مقایسه عکس های قدیمی با جدید می تواند کمک کننده باشد.
  • در داخل بدنتان و در قسمتی که تحت تصویربرداری است قطعه فلزی وجود دارد.
  • ممکن است راجع به وضعیت عمومی بدنتان و داروهایی که مصرف می کنید نیز سؤالاتی پرسیده شود.

روش تصویربرداری

بسته به قسمتی از بدن که از آن تصویر تهیه می شود ممکن است لازم باشد بایستید، بنشینید و یا دراز بکشید. ممکن است پوشش محافظی بر روی بقیه بدنتان قرار گیرد تا آن را از پرتو ایکس مصون نگه دارد. تکنسین اطاق را ترک می کند و در صورت لزوم از پشت دیوار با شما صحبت می کند. برای تصویربرداری با اشعه ایکس از شکم یا قفسه سینه لازم است نفس عمیق بکشید و نفس خود را نگه دارید. هر تصویربرداری با اشعه معمولاً از 2 نما یا بیشتر تشکیل شده است و پیش از هرنما باید وضعیت بدن خود را تغییر دهید.

برای بهترین نتیجه گیری:

به دستورات عمل کنید. این مسئله نیاز به عکسهای بیشتر را کاهش می دهد.

در هنگام تصویربرداری با اشعه ایکس کاملاً بی حرکت بمانید.

پس از عکسبرداری صبر کنید تا تصاویر بازببینی شوند. شما بلافاصله پس از تصویربرداری می توانید به کارهای روزمره خود ادامه دهید.مگر این که دستور دیگری برایتان صادر شده باشد. در اکثر اوقات شما در همان روز از نتیجه عکس برداری مطلع نمی شوید و گزارش عکس شما با کمی تأخیر آماده می شود.

لباسهایی بپوشید که دکمه فلزی ندارند و از جواهر نیز استفاده نکنید. چون باید گان پوشیده و جواهرات خود را خارج سازید. این وسایل سبب ایجاد نقاط تیره در گرافی پرتو ایکس می شوند.- در مورد وضعیت سلامت خود اطلاع کافی داشته باشید. این امر شامل علایم شما و علت نیاز شما به تصویربرداری با اشعه ایکس نیز هست.

منبع: کتاب جراحی شکم، کولونوسکوپی، سونوگرافی شکم، اسکن هسته ای، تصویر برداری از دستگاه گوارش

مقالات مرتبط

درمان سرطان کبد کودکان

[sbu_post_image] برای سرطان کبد کودکان عمدتاً اتیولوژی‌ها و علل مشخصی به‌طور خاص وجود ندارد اما آن مؤلفه‌هایی که در ایجاد سرطان کبد کودکان مهم است

مطالعه »

جمع شدن چربی دور کبد

[sbu_post_image] انسان بدون كبد نمی‌تواند زنده بماند؛ جالب است بدانید كه كبد تنها عضو بدن است كه خودش دوباره بازسازی می‌شود و حتی اگر بیش

مطالعه »
تماس با ما