جراحی برای درمان ریفلاکس معده

در بیماری ریفلاکس، به علت شل بودن دریچه بین معده و مری، اسید معده به سمت مری برمی گردد و سبب ترش کردن فرد و ناراحتی های گوارشی برای او می شود. مهم ترین علائم این بیماری، درد و التهاب و سوزش سر دل می باشد.

عمل جراحی  Fundoplication یا تازنی بالای معده، یک عمل جراحی برای بیماران مبتلا به ریفلاکس معده می باشد.اگر بیماران مبتلا به رفلاکس معده به درمان دارویی و تغذیه ای پاسخ ندهند، پزشک با در نظر گرفتن شرایط بیمار، این عمل جراحی را به او پیشنهاد می دهد.در این عمل جراحی، قسمت بالایی معده که فوندوس نامیده می شود، به دور پایین مری پیچیده شده و دوخته می شود، طوری که بخش پایینی مری از طریق یک تونل کوچک به معده متصل می شود.همچنین در طی این عمل جراحی، عملکرد بسته ماندن دریچه بین مری و معده تقویت می شود تا مانع از برگشت اسید معده به مری شود.با این روش، زخم های ایجاد شده در مری به علت بازگشت اسید معده، التیام پیدا می کنند.پزشک این عمل جراحی را در ناحیه شکم یا قفسه سینه انجام می دهد.اگر بیمار دچار چاقی باشد، به علت کوتاه بودن مری در افراد چاق، در ناحیه قفسه سینه این عمل انجام می گیرد.در این جراحی اغلب از روش لاپاروسکوپی استفاده می شود تا نتیجه بهتری عاید بیمار شود.

از جراحی تا مدتی بیمار باید از غذاهای نرم استفاده کند تا زخم های جراحی سریع تر التیام پیدا کنند. غذاها باید به طور کامل جویده شوند و آهسته غذا خورد تا هنگام ورود مواد غذایی از مری به معده مشکلی ایجاد نشود.

فهرست مطالب

اقدامات بیماربعدازجراحی رفلاکس

پزشک قبل از جراحی باید به بیمار بگوید که همیشه یک سری عوارض احتمالی بعد از عمل جراحی وجود خواهد داشت. این بیماران باید موارد توصیه شده توسط پزشک را رعایت کنند تا زخم های جراحی سریع تر بهبود پیدا کنند.اگر برای این کار نیاز به جراحی باز باشد، بیمار باید چند روز بعد از عمل در بیمارستان بستری شود تا علائم حیاتی او کنترل شود و بهبودی نسبی پیدا کند.در این حالت، جراح از بیهوشی کلی استفاده می کند تا در حین جراحی، فرد کاملا بیهوش باشد.پس از جراحی باز، بیمار باید حدود چهار تا شش هفته در منزل استراحت کند و از محل کارش مرخصی بگیرد تا سلامتی خود را بازیابد.
اگر برای این عمل جراحی از روش لاپاراسکوپی استفاده شود، تنها دو تا سه روز نیاز است که در بیمارستان بستری شوید و پس از آن به صلاح دید پزشکتان می توانید مرخص شوید. در این روش نیز از بیهوشی عمومی استفاده می شود و معمولا بیمار، درد کمی پس از به هوش آمدن خواهد داشت، زیرا برش جراحی عمیق و بزرگ در این تکنیک جراحی وجود نخواهد داشت. به علت عدم وجود زخم عمیق، معمولا حدود 2 تا 3 روز پس از جراحی می توانید زندگی عادی خود را شروع کنید و به فعالیت خود روزمره بپردازید.
تذکر: اگر چه مراقبت های پس از جراحی در دو تکنیک گفته شده با هم تفاوت هایی دارند، اما پس از جراحی لازم است که بیمار شیوه غذا خوردن خود را تغییر دهد. پس از جراحی تا مدتی بیمار باید از غذاهای نرم استفاده کند تا زخم های جراحی سریع تر التیام پیدا کنند. غذاها باید به طور کامل جویده شوند و آهسته غذا خورد تا هنگام ورود مواد غذایی از مری به معده مشکلی ایجاد نشود.

موفقیت عمل جراحی رفلاکس معده

طبق آمارهای موجود، انجام این عمل جراحی با تکنیک لاپاراسکوپی منجر به بهبود علائم ریفلاکس در 8 نفر از هر 10 نفر می شود.پس از گذشت 7 سال از این عمل جراحی، از هر 10 نفر حدود 4 نفر احساس می کنند علائم این بیماری دوباره بازگشته است و نیاز است که دوباره اقدامات دارویی و درمانی را شروع کنند و یا در صورت وخامت شرایط، دوباره عمل جراحی به آنها پیشنهاد می شود.

علائم جراحی رفلاکس معده

– از هر 10 نفر بیش از یک نفر مشکل بلع پیدا می کند.

– از هر 10 نفر بیش از 6 نفر دچار نفخ می شوند.

– از هر 10 نفر بیش از دو نفر مشکل در تلفظ و اداکردن حروف پیدا می کنند.

– از هر 10 نفر بیش از سه نفر ممکن است نیاز مجدد به مصرف دارو و انجام سایر اقدامات پزشکی باشند.

عوارض جراحی رفلاکس معده

– مشکل در بلع غذا، زیرا معده کمی بالاتر از مری پیچیده می شود.

– سوزش سر دل

– نفخ شکم، تجمع گازها و اینکه فرد در آروغ زدن دچار مشکل می شود.

– خطرات ناشی از بیهوشی برای فرد وجود دارد.

– خطراتی که پس از انجام هر عمل جراحی فرد را تهدید می کند، مثل خونریزی، عفونت و … .

– برخی موارد، عوارض جراحی اول آنقدر زیاد است که باید جراحی دیگری برای کاهش مشکلات فرد انجام بگیرد .

– استفراغ و تهوع

– بهبودی طولانی پس از جراحی

مقالات مرتبط

مدت زمان اندوسکوپی

[sbu_post_image] در اغلب موارد فقط با بی‌حس کردن مخاط حلق به منظور کاهش تهوع بیمار درحین آندوسکوپی انجام می‌شود (به گلوی شما یک اسپری بی‌حس

مطالعه »
تماس با ما