خونریزی از لثه

rep18

در نتیجه اختلالات مربوط به دندان ایجاد می شود. دامنه خونریزی از نشت خفیف تا خونریزی شدید و تهدیدکننده حیات متغیر است.

فهرست مطالب

تشخیص

اگر خونریزی از لثه ها شدید است، باز بودن راه هوایی بیمار را بررسی کنید و علائم شوک را جستجو کنید. از ساکشن جهت تخلیه خون جمع شده در حفره دهان استفاده کنید. محل خونریزی را به طور مستقیم فشار دهید. راه هوایی را باز نگه داشته و مایعات وریدری را تجویز کرده و نمونه های سرمی را جمع آوری کنید.

درباره شروع و مشخصات خونریزی از لثه (Gum bleeding) سؤال کنید. تاریخچه ی خانوادگی یا شخصی را از لحاظ افزایش احتمال خونریزی ثبت کنید. وضعیت سلامت دهان و دندان را بررسی کنید. تاریخچه پزشکی بیمار شامل: بیماری کبدی یا طحال را ثبت کنید. درباره رژیم غذایی و سابقه مصرف داروها و الکل سؤال کنید.

بررسی جسمی: از بیمار بخواهید دندان های مصنوعی خود را بیرون آورد. لثه ها را مشاهدده کنید. التهاب، تورم، توکشیدگی، هایپرتروفی و تغییر رنگ لثه را بررسی کنید. به کرم خوردگی، تغییر رنگ، وجود مواد خارجی و فقدان دندان ها توجه کنید.

علل

1- کاهش گرانولوسیت های خون: خونریزی خود به خود از لثه و سایر خونریزیهای عمومی بدن ممکن است اتفاق بیفتد. علائم عفونت مثل: تب و لرز ممکن است پیشرفت کند. ضایعات دهان و اطراف مقعد با لبه های زبر و ناهموار دارای یک غشای خاکستری یا سیاه رنگ هستند.

2- کم خونی آپلاستیک: خونریزی فراوان یا مختصر لثه ممکن است به دنبال ضربه ایجاد شود. سایر یافته ها شامل: ضعف، خستگی، کوتاهی تنفس، سردرد، رنگ پریدگی و تب می باشد. نهایتاً افزایش تعداد ضربان قلب و علائم نارسایی قلبی پیشرفت می کند.

3- سیروز: خونریزی از لثه، خونریزی از بینی و احتمال خونریزی در سایر قسمت های بدن وجود دارد. آسیت، بزرگی کبد، خارش و زردی و درد شکمی، بی اشتهایی، خستگی، تهوع، استفراغ و ضعف سایر علائم و نشانه ها می باشند.

4- التهاب لثه: لثه ها پیازی شکل (برجسته)، متورم و قرمز رنگ می شوند و به راحتی با اندک ضربه خونریزی می کند.در التهاب زخمی، نکروز دهنده و حاد لثه، خونریزی از لثه خود به خود است و لثه ها دردناک هستند. غشای کاذب زرد مایل به خاکستری روی لثه ها ایجاد می شود. سایر یافته ها شامل: بوی بد تنفس، سردرد، ناخوشی، تب و آدنوپاتی گردن است.

5- هموفیلی: هموفیلی خفیف باعث خونمردگی آسان، خونریزی عمقی بافتی، خونریزی از بینی، خونریزی از لثه و خونریزی طی عمل و بعد از عمل می شود. هموفیلی متوسط حملات مکرر خونریزی غیر طبیعی را ایجاد می کند. هموفیلی شدید باعث خونریزی خود به خود یا شدید بعد از ضربات خفیف می شود که منجربه مفاصل دردناک، بیماری اعصاب محیطی، کم خونی، شوک و حتی مرگ می شود.

6- سرطان خون: علائم اولیه شامل: خونریزی از لثه ها، همراه با تورم لثه، از بین رفتن بافت و پتشی می باشد. علائم و نشانه ها در سرطان حاد خون شامل: ناتوانی شدید به دلیل تب بالا، افزایش احتمال خونریزی، تنگی نفس، افزایش تعداد ضربان قلب، تپش قلب و درد شکمی یا استخوانی است. در سرطان مزمن خون بیماری بی سر و صدا پیشرفته کرده و خونریزی با شدت کمتر رخ می دهد. علائم و نشانه های دیررس شامل: گیجی، سردرد، استفراغ، تشنج، ورم شبکیه در اطراف عصب بینایی و سفتی گردن می باشد.

7- بیماری اطراف دندان: خونریزی از لثه ها، معمولاً بعد از جویدن، مسواک زدن یا میل زدن لثه (Gum probing) رخ می دهد. اما ممکن است خود به خود نیز اتفاق افتد. یافته های دیگر شامل: حس چشایی ناخوشایند همراه با بوی بد تنفس، درد صورت و لق شدن دندان ها، تجمع چرک اطراف دندان ها، پلاک های دندانی و رسوب فسفات کلسیم و کربنات کلسیم بر روی دندان می باشد.

8-کم خونی بدخیم: خونریزی از لثه، و زبان زخمی موجب می شود خوردن همراه با درد باشد. سایر نشانه ها شامل ضعف، احساس ذهنی بی حسی و سوزن سوزن شدن، تغییر در عادات روده و مثانه، تغییرات شخصیتی، تلوتلو خوردن، وزوز گوش، تنگی نفس و افزایش تعداد ضربان قلب می باشد.

9- پلی سایتی ورا: پس از ضربه خفیف خون از لثه ها نشت می کند. لثه ها و زبان به رنگ بنفش قرمز هستند. سایر یافته ها شامل: سردرد، تنگی نفس، غش، خستگی، احساس ذهنی بی حسی و سوزن سوزن شدن، وزوز گوش، تاری دید یا دو بینی، خارش پوست به دلیل تماس با آب یا هوای مربوط، ناراحتی اپیگاستر، کاهش وزن، کبودی مایل به قرمز، خونمردگی و بزرگی کبد و طحال است.

10- ترمبوسیتوپنی: خون از بین لثه ها و دندان ها نشت می کند. خونریزی شدید ممکن است به دنبال ضربه خفیف اتفاق افتد. سایر یافته ها شامل: تاول بزرگ پر شده از خون در دهان، پتشی، کبودی، خونریزی از بینی، خون در ادرار، ناخوشی، خستگی، ضعف و خواب آلودگی می باشد.

11- پورپورای ترمبوسیتوپنیک بدون علت مشخص: خونریزی شدید لثه رخ می دهد. خونریزی خود به خود ضایعات پوستی، پتشی تا خونریزی وسیع متغیر است. سایر یافته ها شامل: خونمردگی آسان، پتشی روی مخاط دهان، مدفوع قیری رنگ، خونریزی از بینی و خون در ادرار است.

12- کمبود ویتامین K: خونریزی از لثه ها هنگام مسواک زدن. سایر علائم شامل: خونمردگی، خونریزی از بینی، خون در ادرار، استفراغ خونی، مدفوع قیری رنگ و نقص های عصبی کانون است.

علل دیگر:

13- مواد شیمیایی محرک: تماس شغلی با بنزن ممکن است لثه ها را تخریب کرده و خونریزی رخ دهد.

14- داروها: وارفارین و هپارین در فرآیند لخته شدن تداخل ایجاد کرده و ممکن است باعث خونریزی از لثه شوند. استفاده نابجا از آسپرین و داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی ممکن است عملکرد پلاکت را تغییر داده و باعث خونریزی از لثه شود.

درمان خونریزی از لثه

مراقبت های پرستاری

ممکن است نیاز به انتقال خون و فرآورده های خونی باشد. هنگام مراقبت از دهان از سواپ های گلیسرینه اسیدی استفاده نکنید. زیرا ممکن است لثه ها را خشک کرده یا بسوزاند.

نکاتی راجع به کودکان: در نوزادان خونریزی از لثه ها ممکن است ناشی از کمبود ویتامین k باشد. خونریزی از لثه ها، در شیرخواران که شیر گاو می نوشند. و مکمل های ویتامینی دریافت نمی کنند، ممکن است به علت کمبود ویتامین C باشد.

نکاتی راجع به سالمندان: در بیمارانی که دندان ندارند، پی در پی به لثه ضربه وارد می شود، و یا خونریزی به دلیل استفاده از ندان های مصنوعی است.

آموزش به بیمار: درباره مراقبت مناسب از دهان و لثه ها به بیمار آموزش دهید. درباره موقعیت هایی که نیاز به توجه پزشکی دارد، با بیمار صحبت کنید. اهمیت مراقبت منظم از دندان ها را گوشزد نمایید.

مقالات مرتبط

راه سریع لاغری

شکم یک بافت چربی برای بدن و یک انبار انرژی است و بدن مازاد نیاز خود را در آن ذخیره کرده ، در مواقع نیاز،

مطالعه »
تماس با ما