درمان بیماری کبد چرب

[sbu_post_image]

فهرست مطالب

دارو درمانی

پزشکی مرسوم در حال تحقیق روی داروهای متعدد برای درمان بیماری کبد چرب است. این داروها شامل Ursodeoxycholic acid (نوعی نمک صفراوی) و داروهای بیماری قند و خانواده Glitazone است. بعضی از این داروها مقاومت در مقابل انسولین را کم می کنند و به بیمارانی که نمی خواهند عادات غذایی و شیوه زندگی خود را تغییر دهند کمکی کنند. به هر حال دارویی وجود ندارد که آسیب های وارده به کبد را جبران کند. بعضی از این داروها اثرات جانبی روی کبد دارند. بنابراین من فکر نمی کنم درمان دارویی کبد چرب، بهترین گزینه باشد. کبد به غذا درمانی خیلی خوب جواب می دهد و با کمی انگیزه. حوصله و علاقه و پیگیری حتی آدم های سرسخت نیز متوجه می شوند که آنقدر سخت نیست که تغییرات لازم ملایمی در رژیم و سبک زندگی خود ایجاد کنیم. مهم است که اقدامات پیشگیرانه کنیم و از پیشرفت کبد چرب جلوگیری نماییم.

همه پزشکان وخیم بودن مسئله کبد چرب را درک نمی کنند وبیمار سرگردان می ماند که چه کند. اگر در مورد شما این بیماری تشخیص داده شده است حیاتی است که از یک برنامه به خصوص و مؤثر پیرونی کنید تا تغییرات چربی را در کبد برگردانید. کبد می تواند خود را بازسازی کند و سلول های جدید سالم بسازد و در عرض یکی دو سال می توانید آسیب چربی را برطرف کنید و یک کبد سالم داشته باشید. اگر اضافه وزن دارید در عرض چند ماه مقدار مشخصی وزن کم می کنید. به هر حال طول می کشد تا کبد خود را به طور کامل بازسازی نمایید. اما نترسید با درمان کبد خود سال ها به عمر خود می افزایید.

اصول حیاتی برای بهبود کبد چرب

رژیم کم کربوهیدرات

برای درمان بیماری کبد چرب از یک رژیم کم کربوهیدرات پیروی کنید. در یک رژیم کم کربوهیدرات از مصرف شکر و آرد سفید تصفیه شده و غذاهایی که حاوی اینها می باشد، خودداری می شود. از مصرف همه غذاهایی که شکر به آنها اضافه شده خودداری نمایید. اگر اضافه وزن دارید و لاغر شدن برایتان مشکل است استفاده از غلات کامل اقلاً برای سه ماه یا حتی بیشتر مؤثر است. یا از غلات استفاده نکنید و به جای آن از حبوبات استفاده نمایید (انواع لوبیا، عوس و نخود) دانه ها و مغزها. غلات منحصراً شامل گندم، چاودار، جو، جو دوسر و برنج است.

 • کربوهیدارت هایی که در درمان بیماری کبد چرب منع مصرف دارند:

شکر: غذاهایی که شکر به آنها اضافه شده یا مالتوکسترین پولی دکستروز عصاره ذرت با فروکتوز زیاد، شربت ذرت، شربت طلایی، ملاس ها مرباهای حاوی شکر. آب نبات ها، دسرهای شیرین، شکلات (به جز شکلات سیاه)، بستنی، مافین ها، دونات ها، پیتزا، چوب شور، چیپس، غذاهای فیبری (پاستا)، کیک ها و کلوچه ها. بهترین نوع شکلات برای کسانی که کبد چرب دارند شکلات سیاه با مقدار زیاد کاکائو است.

 • کربوهیدارت هایی که درمان بیماری کبد چرب باید محدود شوند:

آرد، نان، غلات آماده برای صبحانه (برشتوک)، بیسکویت ها، پاستا و نودل برنج و سایر غلات. غذاهای گیاهی خام را در رژیم درمان بیماری کبد چرب افزایش دهید. سبزهای خام و میوه ها بهترین غذاهای درمان این  بیماری هستند، این غذاهای خام به پاک سازی و بازسازی صافی های کبد کمک می کنند که بتوانند چربی و سموم بیشتری را به دام انداخته از جریان خون دفع کنند. مقدار زیادی سبزیجات (پخته و خام) میل کنید. در خلال مدتی که سعی می کنید کبد چرب را به حالت اول برگردانید، و وزن خود را کم کنید خود را به دو میوه در روز محدود نمایید. یک ظرف بزرگ سالاد هر روز میل کنید یا حتی بهتر است دو وعده سالاد بخورید و به عنوان سس از روغن زیتون طبیعی یا روغن های سالم مایع و سرکه سیب یا آب لیموترش استفاده کنید. بعضی اشخاص سالاد را فقط در هنگام تابستان میل می کنند. این عادت را فراموش کنید. زیرا کبد شما هر روز مواد خام را لازم دارد. با هر وعده یا به عنوان میان وعده پروتئینی درجه یک مصرف کنید.

منابع خوب پروتئین برای درمان بیماری

 • ماست ساده (نیازی نیست کم چربی باشد) و ماست طبیعی ترجیح دارد.
 • بیودینامیک یا ارگانیک – تخم مرغ، تخم مرغ های ارگانیک (که مرغ از مواد طبیعی به عنوان غذا استفاده کرده باشد ترجیح دارد.
 • همه غذاهای دریایی تازه یا کنسرو شده از انواع دودی یا سرخ شده بپرهیزید.
 • پنیرها، پنیر روستایی، فتا، چدار طبیعی، پارمزان بهترین ها هستند.
 • ماکیان انواع ارگانیک آن ترجیح دارند.
 • گوشت قرمز لُخم تازه.
 • پودر آب پنیر، کشک.
 • ترکیبی از حبوبات (لوبیاها، عدس ها، نخود) و مغزها و دانه های خام هم زمان و در یک وعده. به طوریکه مصرف آنها پروتئین درجه یک تأمین می کند که همه انواع اسید آمینه های اصلی را دارد. اگر لوبیاها و مغزها را تنها میل کنید پروتئین دست اول را برای برطرف نمودن گرسنگی و سطح قند خون دریافت نمی کنید. به همین دلیل برای گیاه خواران لاغر شدن آسان نیست و سطح قند خونشان متغیر است و اشتهای زیادی برای قند دارند.
 • از طرف دیگر گیاه خوارانی که تخم مرغ، پنیر و احتمالاً بعضی غذاهای دریایی را مصرف می کنند کنترل وزن برایشان راحت تر است.

فواید پروتئین ها در درمان بیماری

فوائد پروتئین ها از این قرار است:

 • سطح انسولین را بالا نمی برندلذا مانع ذخیره چربی می شوند.
 • گرسنگی را به مدت طولانی رفع می کنند.
 • تمایل به کربوهیدرات ها را کاهش می دهند.
 • در بدن به عنوان منبع انرژی مورد استفاده قرار می گیرند.
 • ماهیچه تولید می کنند.
 • ساختار مغز را تقویت می کنند و تغییرات خُلق و افسردگی را کاهش می دهند.

چربی های سالم

بسیاری از کسانی که مشکل اضافه وزن یا کبد چرب دارند این سوء تفاهم هستند که باید برای درمان بیماری کبد چرب رژیم کم چربی بگیرند. در واقع لازم است چربی های سالم را برای عملکرد سالم کبد و متابولیسم مؤثر استفاده کنید. منوی غذاها و دستورات غذایی در این کتاب فاقد چربی نیستند. بلکه حاوی مقدار متعادلی از بعضی چربی های اشباع شده و اسیدهای چرب اصلی هستند و خبر خوب اینکه لزوماً شما نباید گرسنگی بکشید. بدن و کبد شما به کلسترول برای سلامت خود نیاز دارد. اگر شما غذای حاوی کلسترول مصرف نکنید برای زنده ماندنتان کلسترول تولید می کند. بدنتان برای تولید ویتامینD، نمک های صفراوی و هورمون های جنسی، هورمون های استروئید غده فوق کلیوی و برای محافظت از مغز به کلسترول نیاز دارد. من عقیده ندارم که سطح کلسترول را خیلی پایین آوریم و بیمارانی که مقدار زیادی داروهای پایین آورنده کلسترول مصرف می کنند معمولاً از عوارض جانبی آن مثل کندی حافظه، درد عضلانی، کاهش سطح انرژی و کاهش میل جنسی شکایت دارند.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” علایم و عوارض کبد چرب ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کبد چرب مطالعه فرمایید.

منبع: کتاب کبد چرب برگشت پذیر است

مقالات مرتبط

تماس با ما