درمان ترش کردن در بارداری

[sbu_post_image]

ترش کردن و سوزش سر دل – که به رغم نام آن، هیچ ارتباطی به قلب ندارد – یکی از شکایت‌های معمول دوران بارداری است.
بسیاری از زنان باردار هنگامی که محتویات معده‌شان به سمت بالا یعنی مری باز می‌گردد (لوله‌ای که غذا را از گلو به معده حرکت می‌دهد) احساس سوزش در گلو و قفسه سینه را تجربه می‌کنند. ترش کردن در بارداری ممکن است به این دلیل باشد که هورمون های بارداری باعث می‌شوند که دریچه میان مری و معده که در حالت عادی باید منقبض و بسته باشد، منبسط شده و به درستی بسته نشود؛ همین موضوع باعث می‌شود که محتویات اسیدی معده به سمت بالا و به سوی مری حرکت کنند و یک بیماری شناخته شده به عنوان ریفلاکس معده به مری (GERD)، یا ترش کردن را ایجاد کنند. ترش کردن در آن زمان از بارداری که رحم در حال رشد به سمت بالا و معده فشار وارد می‌کند، بد‌تر هم بشود.

ترش کردن در بارداری معمولا خطر جدی برای سلامت کل بدن به همراه ندارد. با این حال اگر به صورت شدید ، متوالی و پایدار بروز کند به طوری که بیش از ۲ مرتبه در هفته این احساس را تجربه کنید می تواند دال بر ابتلا به بیماری رفلکس مری- معده باشد. عدم توجه به درمان ترش کردن در بارداری می تواند منجر به التهاب ، زخم و تغییر سطح مری شود که بعدها تبدیل به سرطان می شود.

راه های درمان ترش کردن در بارداری

با وجود این كه شما نمی توانید كاری كنید كه ترش کردن در بارداری كاملا از بین برود، اما راهكارهائی وجود دارد كه سوزش معده در حاملگی را كاهش می دهد:

 • از خوردن غذاها و نوشیدنیهائی كه باعث ایجاد ناراحتی در معده می شوند خودداری كنید. بیشترین احتمال مربوط به نوشیدنیهای گازدار، الكل (كه در هر صورت شما باید از خوردن آن اجتناب كنید)، كافئین، شكلات، مواد ترش و اسیدی مانند مركبات و آب میوه ها، گوجه فرنگی، خردل و سركه، گوشتهای فر آوری شده، مواد حاوی نعنا، غذاهای ادویه دار، غذاهای تند و شور، غذاهای سرخ شده و غذاهای چرب می باشد.
 • از خوردن زیاد در یك وعده غذائی بپرهیزید. به جای آن وعده های كوچك و متعدد را در طول روز جایگزین كنید. وقت كافی برای خوردن و جویدن غذا در نظر بگیرید.
 • از آن جائی كه نمی خواهید معده تان حجیم شود از خوردن مایعات زیاد برای درمان ترش کردن در بارداری در هنگام غذا خوردن بپرهیزید. (البته این مهم است كه در دوران حاملگی روزانه 8 تا 10 لیوان آب بنوشید، اما در بین وعده های غذائی)
 • بعد از غذا آدامس بجوید. این كار باعث تحریك غدد بزاقی شده و بزاق اسید را خنثی می كند.
 • برای درمان ترش کردن در بارداری حداقل 2 تا 3 ساعت قبل از به خواب رفتن چیزی نخورید تا زمان كافی برای هضم غذا وجود داشته باشد.
 • با گذاشتن چند بالش در زیر سر خود و بالا آوردن قسمت فوقانی بدن كمك كنید كه اسید معده همان جائی بماند كه باید باشد و با این كار به هضم غذا در درمان سوزش سر دل در بارداری كمك كنید.
 • وزن مناسب را در دوران حاملگی كسب كنید و به پیشنهاداتی كه پزشكتان برای درمان ترش کردن در بارداری به شما می دهد توجه كنید.
 • لباس راحت و گشاد بپوشید و از ایجاد هر نوع فشار در اطراف كمر و شكم خودداری كنید.
 • به جای خم شدن از كمر، از زانو خم شوید.
 • سیگار نكشید (سیگار كشیدن عادتی است كه قبل از حامله شدن باید ترك كنید)
 • داروهای ضد اسیدی كه در داروخانه ها در دسترس هستند و حاوی منیزیم و كلسیم می باشند ممكن است كه این مشكل را كاهش دهند، اما اول با پزشك خود مشورت كنید زیرا بعضی از انواع آنها دارای مقدار زیادی سدیم می باشند. اگر هیچیك از راهكارهای بالا موفقیت آمیز نبود باید برای درمان ترش کردن در بارداری به پزشك مراجعه كنید.

برای آشنایی با ” بهترین درمان سوزش معده ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: پرشین پرشیا. پارسه گرد. پزشکان ایران

مقالات مرتبط

هپاتیت

[sbu_post_image] به التهاب و ورم کبد هپاتیت گفته می شود. عوامل مختلفی از جمله ابتلا به ویروس های هپاتیت ( A، B، C ، D،

مطالعه »

سرطان روده

[sbu_post_image] سرطان روده که به نام‌ سرطان کولون نیز خوانده می‌شود، در پی رشد سلول‌های سرطانی در کولون، رکتوم و آپاندیس بروز می‌کند. این سرطان

مطالعه »
تماس با ما