درمان جراحی ریفلاکس معده

[sbu_post_image]

قبل از پیدایش داروهای قوی که از ترشح اسید معده جلوگیری می کنند، گاهی اوقات ریفلاکس معده به مری را با عمل جراحی درمان می کردند.

به طور خلاصه جراحی ریفلاکس از دو بخش تشکیل شده است. اول اینکه جراح با چند بخیه سوراخ دیافراگم را کوچکتر می کند. در نتیجه فتق هیاتوس نیز درمان می شود. دوم اینکه جراح با پیچاندن بخشی از معده به دور خود دریچه اسفنکتر را محکم تر می کند.

قبلاً این جراحی ها بسیار سخت انجام می شدند و بیمار چندین روز در بیمارستان بستری می شد و باید چندین هفته نیز کار نمی کرد. اما امروزه بیماران با مشکلات کمتری مواجه هستند، زیرا جراحان به جای برش های بزرگ، از یک آندوسکوپ که به دوربین های ویدئویی متصل است استفاده می کنند و تنها با برش های خیلی کوچک در بدن، این آندوسکوپ ها را وارد بدن بیمار می کنند. در نتیجه بهبودی پس از عمل جراحی بسیار کوتاه مدت می باشد اما این جراحی خصوصاً برای افرادی که چاق هستند از لحاظ تکنیکی بسیار مشکل می باشد. با پیدایش عمل های جراحی راحت تر و از آنجایی که درمان دارویی ریفلاکس ممکن است نیاز به مدت درمان طولانی داشته باشند، امروزه مجدداً جراحی ریفلاکس طرفداران بیشتری پیدا کرده است. با این حال هر عمل جراحی دارای خطراتی می باشد و در حدود 15 درصد از افراد دچار مشکلاتی مانند آروغ زدن و استفراغ می شوند.

بنابراین کسانی که با درمان دارویی ریفلاکس مشکلشان حل نمی شود یا به دلایلی نمی توانند از دارو استفاده کنند باید جراحی شوند.

درمان عوارض ریفلاکس

عوارض ریفلاکس معده به مری معمولاً فقط در افرادی که دارای علایم شدیدی هستند و آن را درمان نکرده اند بروز می کند (خصوصاً افراد سالخورده). چنین عوارضی فقط می تواند به وسیله آندوسکوپی و یا رادیوگرافی با ماده حاجب تشخیص داده شود.
ازوفاژیت (التهاب مری) را می توان به همان روش درمان ریفلاکس اسید معده به مری، درمان و معالجه نمود اما درمان تنگ شدن مری و مری بارت کمی مشکل می باشد.

آشنایی با کنترل ریفلاکس اسید معده (کلیک کنید)

منبع: کتاب سوء هاضمه

مقالات مرتبط

ریفلاکس وعلائم آن

[sbu_post_image] به برگشت محتویان معده به سمت مری و دهان ریفلاکس گفته می شود اگر همراه با علائم باشد . ریفلاکس ممکن است که فیزیولوژیک

مطالعه »

انواع هپاتیت ویروسی

فهرست مطالب هپاتیت ویروسی E ویروس هپاتیت E (HEV)، نوعی RNAویروس 27 تا 34 میکرونی بدون غشای محصور کننده است. این نوع از انواع ویروسی، شبیه

مطالعه »
تماس با ما