درمان زخم معده و اثنی عشر به روش جراحی

[sbu_post_image]

زخم اثنی عشر نیاز به درمان زیادی ندارد اما چنانچه شما به زخم معده مبتلا هستید پزشک برای اطمینان از بهبودی زخم، آزمایشات دیگری را درخواست می کند (معمولاً یک آندوسکوپی دیگر). این کار به این علت انجام می شود که بیشتر اوقات سلولهای سرطانی ممکن است در زخم معده وجود داشته باشند که باعث عدم بهبود زخم می شوند.

درمان جراحی زخم های معده و اثنی عشر

قبل از پیدایش درمان های جدید، برای بیشتر افرادی که دچار زخم معده یا اثنی عشر بودند، عمل جراحی توصیه می شد. امروزه عمل جراحی برای کسانی که دچار عوارض ناشی از زخم ها شده اند یا زخم ها به درمان دارویی پاسخ نمی دهند انجام می شود. عمل های جراحی مختلفی وجود دارد اما هدف اصلی درمان زخم معده و اثنی عشر با جراحی، کاهش ترشح اسید از غدد معده می باشد که با قطع اعصاب معده انجام می شود. به این نوع جراحی اصطلاحاً واگوتومی گفته می شود. یکی از پیامدهای دیگر جراحی این است که پس از عمل معده به خوبی خالی نمی شود.

نتیجه گیری

زخم های معده و اثنی عشر نسبتاً شایع می باشند و چنانچه پزشک با توجه به علایم شما به این زخم ها مشکوک باشد، بهترین روش برای اطمینان از تشخیص انجام آندوسکوپی می باشد. شایعترین علت بروز این زخم ها آلودگی به عفونت هلیکوباکترپیلوری می باشد و از بین بردن عفونت با استفاده از آنتی بیوتیک ها غالباً تنها روش بهبود زخم ها می باشد. علت مهم دیگر بروز زخم ها مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی می باشد. مصرف داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی جدید دارای این عوارض جانبی نمی باشند. زخم های معده یا اثنی عشر را می توان همیشه با دارو درمان نمود و به ندرت نیاز به عمل جراحی پیدا می کنند. یکی از عوارض این زخم ها خونریزی می باشد. بنابراین در صورتی که دچار استفراغ خونی و مدفوع به رنگ سیاه قیری شدید سریعاً به پزشک متخصص زخم معده مراجعه نمایید.

زخم های معده یا اثنی عشر را می توان با مصرف داروهای متوقف کننده اسید معده در یک دوره کامل درمان نمود. زمانیکه زخم معده یا اثنی عشر تشخیص داده شد، از بین بردن علت اصلی زخم معده و اثنی عشر بسیار مهم می باشد.
اگر عفونت هلیکوباکتر پیلوری مشاهده شود برای جلوگیری از عود زخم ها باید این عفونت را با مصرف داروهای آنتی بیوتیکی از بین برد. درصورتیکه زخم ها به درمان دارویی پاسخ ندهند یا اینکه عوارض را ایجاد کرده باشند، می توان از عمل جراحی استفاده نمود.

آشنایی با درمان زخم های معده و اثنی عشر (کلیک کنید)

منبع: کتاب سوء هاضمه

مقالات مرتبط

انواع پانکراتیت

فهرست مطالب [sbu_post_image] پانکراتيت حاد در پانکراتيت حاد التهاب پانکراس رخ مي دهد و به طور ناگهاني و معمولا در عرض چند روز با درمان

مطالعه »
تماس با ما