درمان سرطان معده

مهم ترین مساله تشخیص دقیق است. اگر سرطان معده در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود درمان آن امکان پذیر است. با بررسی باید مشخص گردد که سرطان معده چقدر گسترش پیدا کرده است. متاسفانه در اغلب موارد تقریباً به صورت گسترده معده را درگیر کرده و به همین علت نیز باید حتماً بلافاصله بعد از تشخیص قطعی ، CT شکم انجام شود و مشخص شود که آیا بیمار قابل جراحی هست یا نه.

روش های درمان

بهترین نتایج درمان سرطان معده هنگامی به دست می آید که بیمار در مراحل اولیه بیماری اقدام به درمان کند و بلافاصله بررسی شده و آندوسکوپی انجام گیرد. بهترین روش در این مورد روش اسکرینینگ می باشد. چون بیمار سرطان معده وقتی در مراحل اولیه است امکان بهبودی زیادی می باشد، ولی عدم درمان به موقع نه تنها شانس بهبودی را پایین می آورد، بلکه ممکن است سبب درگیر کردن بافت های مجاور هم شود و امکان درمان را بسیار ضعیف کند.

قابل ذکر است در صورتی که تومور قابل درمان باشد، عمل جراحی ضرورت دارد و بعد از عمل جراحی و ارزیابی نمونه ها و اطلاع از نحوه درگیری غدد لنفاوی داخل شکم، درگیری سیروز و صفاق بیمار، شیمی درمانی و رادیوتراپی باید انجام شود. توصیه می شود که هر دو درمان برای بیماران سرطان معده انجام شود، چون باعث جلوگیری از برگشت موضعی تومور می شود.

متاسفانه در اغلب موارد متاستاز(گسترش سلول های سرطانی) به سایر قسمت ها وجود دارد. در این موارد ابتدا باید شیمی درمانی و رادیوتراپی انجام شود و سپس بیمار سرطان معده برای جراحی ارجاع و تومور برداشته شود. در صورت متاستاز شدید، شیمی درمانی پیشنهاد اول است و در صورتی که بیماری غیر قابل درمان با روش های فوق باشد، باید از روش های تسکینی استفاده شود که شامل مسکن ها و استنت ها (لوله هایی که داخل معده گذاشته می شود) است. اخیراً روش های شیمی درمانی بسیار تغییر کرده و عوارض کم تری دارد و درصد بهبودی با استفاده از روش های جدید درمان سرطان معده بسیار زیادتر شده است و حدود ۶۰-۵۰ درصد بیماران به درمان پاسخ مناسب می دهند.

آندوسکوپی برای درمان سرطان معده

بوسیله ی آندوسکوپ می توانیم کوچکترین ضایعات داخل معده، روده را ببینیم. مانند زخم یا حتی تورم کوچک. حسن آندوسکوپ در واقع همین است. در زمانهای گذشته برای اینکه بتوانید داخل وی را ببینند از عکس های رنگی استفاده می کردند، ولی هیچ وقت دقت آندوسکوپی را نداشتند. ممکن است فرو بردن این لوله یک احساس ناخوشایند در فرد ایجاد کند، ما می توانیم این کار را با انجام دادن بیهوشی انجام دهیم تا فرد بخوابد و اصلاً متوجه نشود که امروزه خیلی رایج است.

یکی از سرطان های شایع سرطان معده می باشد، بوسیله ی این روش می توان قبل از اینکه بیماری پیشرفت کند بوسیله ی آندوسکوپ داخل معده را ببینیم، از آن نمونه بگیریم و اقدامات لازم دیگر را انجام دهیم. این از حسن های آندوسکوپی است. هر فردی که به پزشک مراجعه کند و دل درد داشته باشد آندوسکوپی نمی شود. فرد باید دارای علائم خطر باشد تا آندوسکوپی شود مثلاً به یکبار وزن کم کرده باشد، مدفوع داشته باشد، خونریزی معده داشته باشد، در خانواده شان سرطان معده داشته باشند، بیمار احساس گیر کردن غذا بکند، اینها همه علائمی است که فرد به منظور درمان سرطان معده آندوسکوپی می شود.

نویسنده: دکتر رضادوست

مقالات مرتبط

کولونوسکوپی چیست؟

پزشک به کمک آزمایش کولونوسکوپی می‌تواند لایه پوشش دهنده‌ی داخلی روده بزرگ (کولون و راست روده) را معاینه کند. در این روش از لوله‌ی منعطف

مطالعه »

درمان سرطان معده

مهم ترین مساله تشخیص دقیق است. اگر سرطان معده در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود درمان آن امکان پذیر است. با بررسی باید مشخص گردد که

مطالعه »

اندوسکوپی و رادیوگرافی

[sbu_post_image] امروزه رادیوگرافی با استفاده از ماده حاجب کمتر از گذشته استفاده می شود، زیرا در بیشتر موارد با استفاده از اندوسکوپی می توان اطلاعات

مطالعه »
تماس با ما