درمان ورم معده

علائم التهاب حاد معده به صورت درد در سر شکم همراه با استفراغ و تهوع است و در اغلب افرادی که ورم معده ایجاد می‌شود این علائم کاملا گذراست. البته در برخی افراد حتی با درمان این باکتری از بین نمی‌رود و به صورت عفونت مزمن در معده خود را نشان می‌دهد که ممکن است تظاهر آن 20 سال پس از شروع عفونت حاد اتفاق بیفتد.

فهرست مطالب

علل

افرادی که استرس و مشغولیت ذهنی زیادی دارند ناخودآگاه همراه غذا، هوا می‌‌بلعند، در نتیجه هوا داخل معده می‌‌رود و تورم ایجاد می‌‌کند. البته به این بیماری از نظر علمی، ورم معده اطلاق نمی‌‌شود چون هنگام آندوسکوپی مورد خاصی دیده نمی‌‌شود. شایع‌ترین علت ایجاد ورم یا التهاب معده باکتری هلیکوباکترپیلوری است،

همچنین افرادی که غذا را قبل از هضم، خوب نمی‌‌جوند ممکن است دچار این عارضه شوند، چون به منظور هضم کافی ذرات غذایی و زیاد باقی نماندن آن در معده لازم است اندازه غذا پیش از بلع به کمتر از یک میلی‌متر برسد. علاوه بر این افرادی که تند غذا می‌خورند یا در حال انجام کاری تغذیه می‌کنند، ‌مقدار زیادی هوا می‌‌بلعند بنابراین امکان دارد به ورم معده دچار شوند.

نوشابه‌‌های گازدار و مواد غذایی مانند میوه و سبزی، که در معده ایجاد گاز می‌کنند، می‌‌تواند عامل التهاب معده باشد. البته نفخ ناشی از میوه و سبزی، بیماری محسوب نمی‌‌شود؛ چون گاز تولید شده از آنها عضلات معده و روده را تقویت می‌‌کند و احساس سنگینی شکم فرد با مصرف آنها به مرور برطرف می‌‌شود.

پیشگیری از ورم معده

اگرچه شما همیشه نمی توانید مانع از بروز عفونت ناشی از باكتری هلیكوباكتر پایلوری شوید اما توصیه های زیر برای كاهش خطر ابتلا به گاستریت مفید هستند. یكی از راههای مهم پیشگیری از ورم معده رعایت كردن حد تعادل در خوردن و آشامیدن است. هوشمندانه غذا بخورید. اگر اغلب اوقات هضم غذا برای شما دشوارست، تعداد وعده های غذایی را اضافه كرده اما از حجم غذا در هر وعده بكاهید. از مصرف مواد غذایی كه دریافته اید معده شما را تحریك می كنند مانند غذاهای ادویه دار، مواد خوراكی اسیدی، غذاهای سرخ كرده و یا پرچرب پرهیز كنید.

همچنین به خاطر داشته باشید، بویژه كسانی كه مستعد ابتلا به ورم معده هستند نباید وعده های غذایی را فراموش كنند و باید برای هر روز برنامه غذایی منظمی را دنبال كنند. از مصرف نوشیدنی های الكلی بپرهیزید چراكه الكل باعث تحریك پذیری و ساییده شدن لایه مخاطی معده شده و در نهایت منجر به التهاب و خونریزی معده می شود. سیگار نكشید.

كشیدن سیگار در لایه محافظ معده اختلال ایجاد كرده و معده را مستعد ابتلا به گاستریت و همچنین زخم معده می كند. سیگار در عین حال اسید معده را افزایش می دهد، بهبود معده را به تاخیر می اندازد و یكی از فاكتورهای مهم خطرزا در ابتلا به سرطان معده است. حتی المقدور از مصرف داروهایی كه معده شما را ناراحت می كند، خودداری كنید. نوع داروی مسكنی كه استفاده می كنید تغییر دهید. اگر برایتان مقدور است از داروهایی چون آسپرین و ایبوبروفن استفاده نكنید. این قبیل داروها می توانند منجر به ورم معده شده و تحریكات موجود در معده را تشدید كنند. در عوض می توانید از مسكن های حاوی استامینوفن مصرف كنید. در مورد مصرف داروی مناسب همچنین می توانید با پزشك مشورت كنید تا بهترین راه حل را در اختیار شما قرار دهد. در صورتی كه می دانید چه عواملی می تواند در شما باعث بروز یا تشدید این حالت شود باید آن عامل را حذف كنید كه معمولا در این صورت ظرف چند روز بهبودی حاصل می شود.

درمان

درمان این بیماری بسته به عامل ایجادکننده آن متفاوت است، اگر عفونت باعث ایجاد ورم معده باشد، درمان عفونت به بیماران توصیه می‌‌شود. در صورتی که مصرف الکل و سیگار باعث بروز آن شده است، بیماران باید از ادامه مصرف آن خودداری کنند. همچنین اشخاصی که به علت مصرف مکرر مسکن دچار این عارضه شده‌‌اند یا نباید این‌ گونه داروها را استفاده کنند یا در صورت الزام، مصرف آنها را تا حد امکان به حداقل برسانند و همزمان، داروهای معده بخورند.

مصرف غذاهایی که به نحوی باعث التهاب در معده می‌‌شوند یا حرکات معده را تحریک می‌‌کند ممکن است منجر به سوء هاضمه شوند. بنابراین افرادی که استفاده از موادی مانند ترشی یا فلفل باعث ایجاد درد در معده آنها می‌شوند، برای درمان ورم معده نباید این مواد را بخورند.

منبع: ویستا. جام جم آنلاین

مقالات مرتبط

ویروس هپاتیت

[sbu_post_image] هپاتیت از نظر لغوی به معنای «التهاب و ورم کبد» می باشد. مهمترین عوامل ایجاد کننده ی هپاتیت ویروس ها هستند. ویروس ها موجودات

مطالعه »

دل پیچه و اسهال

در حقیقت دل پیچه و اسهال بعنوان بیماری محسوب نمی شود، بلکه نشانه ی بیماری است. وقتی صحبت از اسهال می شود که تعداد دفع

مطالعه »
تماس با ما