درمان پرنوشی و علت آن

13091_507

فهرست مطالب

تشخیص

بررسی تاریخچه: میانگین جذب و دفع مایعات را تعیین کنید. وضعیت ادراری بیمار مبتلا به پرنوشی را بررسی کنید. تاریخچه شخصی و یا خانوادگی را از نظر ابتلا به دیابت یا بیماری کلیه بررسی کنید. تاریخچه دارویی بیمار را ثبت کنید. درباره کاهش وزن اخیر سؤال کنید.

بررسی جسمی: فشار خون و نبض بیمار را در وضعیت های خوابیده به پشت و ایستاده ثبت کنید. علائم کم آبی را بررسی کنید.

علل

1- دیابت بی مزه: در این بیماری، پرنوشی (Polydipsia)، دفع ادرار فراوان رقیق و تکرر ادرار شبانه وجود دارد. خستگی و علائم کم آبی در حالت شدید رخ می دهد.

2- دیابت شیرین: پرنوشی یافته کلاسیک بیماری است. همچنین پرادراری، پرخوری، تکرر ادرار شبانه و علائم کم آبی ممکن است رخ دهد.

3- افزایش کلسیم خون: در مراحل دیر رس، پرنوشی همراه با پرادراری، تکرر ادرار شبانه، یبوست، احساس ذهنی بی حسی و سوزن سوزن شدن و گاهی وجود خون و چرک در ادرار رخ می دهد. اگر افزایش کلسیم خون شدید باشد، استفراغ، کاهش سطح هوشیاری و نارسایی کلیوی ایجاد می شود.

4- کاهش پتاسیم خون: بروز این عارضه و پرادراری و تکرر ادرار شبانه ممکن است ایجاد شود. سایر علائم و نشانه های مربوطه شامل: ضعف یا فلج عضلات، خستگی، کاهش صداهای روده ای، کاهش رفلکس عمقی تاندون و بی نظمی در ضربان قلب می باشد.

5- پرنوشی روان زا: این وضعیت روان پزشکی باعث پرنوشی در غیاب محرک فیزیولوژیک برای نوشیدن می شود. هیچ دلیل واضحی برای تشنگی فراوان یا دریافت مایعات وجود ندارد. اگر مسمومیت با آب و کاهش سدیم خون رخ ندهد، وضعیت ممکن است به خوبی تحمل شود. یافته های مربوطه شامل: گیجی، سردرد، تحریک پذیری، کاهش وزن، کاهش فشار خون، اغماء سطحی (نیمه کما) و اغماء عمیق می باشد.

6- اختلالات کلیوی (مزمن): بروز  این عارضه و پرادراری نشانه آسیب کلیوی است. سایر یافته های مربوطه شامل: تکرر ادرار شبانه، ضعف، افزایش فشار خون، رنگ پریدگی و در مرحله بعدی کاهش حجم ادرار می بشاد.

7- کم خونی سلول داسی شکل: زمانی که نفروپاتی ایجاد می شود پرنوشی و پرادراری رخ می دهد. سایر علائم و نشانه های مربوطه شامل: درد و کرامپ شکمی، درد مفاصل، برخی اوقات زخم های پوستی در اندام تحتانی و بدشکلی های استخوانی مثل گوژپشتی می باشد.

8- طوفان تیروئیدی: این عارضه ممکن است به ندرت همراه با این اختلال ایجاد شود. یافته های اختصاصی شامل: افزایش تعداد ضربان قلب، تپش قلب، کاهش وزن، افزایش اشتها، اسهال، لرزش، عصبانیت، عدم تحمل گرما و بزرگی تیروئید می باشد.

9- علل دیگر: داروها: مدرها و دمکلوسیکلین ممکن است پرنوشی ایجاد کند. فنوتیازین ها و آنتی کلیث نرژیک ها می توانند باعث خشکی دهان، تشنگی زیاد و نوشیدن اجباری شود.

درمان پرنوشی

مراقبت های پرستاری: جذب و دفع کلی مایعات را ثبت کنید. بیمار را روزانه در زمان معینی با استفاده از یک ترازو وزن کنید. فشار خون و نبض را در وضعیت خوابیده به پشت و ایستاده اندازه گیری کنید. به بیمار مایعات فراوان بدهید.

نکاتی راجع به کودکان: در بچه ها، پرنوشی معمولاً ناشی از دیابت بی مزه یا شیرین است. این عارضه از نوع روان زا در کودکان ممکن است نشانه اختلالات عاطفی باشد.

آموزش به بیمار: درباره اختلال زمینه ای و درمان لازم آموزش دهید. به بیمار درباره رژیم غذایی، ورزش، و کنترل گلوکز خون در منزل آموزش دهید. به بیمار آموزش دهید افزایش یا کاهش شدید وزن را گزارش کند.

خواننده گرامی:

پیشنهاد می شود مطلب برنامه غذایی برای داشتن گوارشی سالم و برنامه غذایی مناسب درمان سوء هاضمه را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بی اختیاری مدفوع مطالعه فرمایید .

مقالات مرتبط

درمان سوء تغذیه در سالمندان

برای درمان سوء تغذیه در سالمندان راه‌هایی وجود دارد که بهتر است آنها را بدانید. برای مثال به عادت‌های غذایی سالمندان بیشتر توجه کنید. پدر، مادر، پدر‌بزرگ، مادربزرگ یا

مطالعه »

اسهال مزمن

اگر به اسهال مزمن مبتلا باشید، می دانید که این عارضه می تواند چقدر ناخوشایند و دردسرساز باشد. دل درد و دل پیچه، نفخ و

مطالعه »
تماس با ما