درمان یبوست

غذاهایی که ممکن است مشکل معده ای و روده ای خاص کسی را خیلی بدتر کند می تواند برای حل مشکلات گوارشی دیگر خیلی مفید باشد. بسیاری از غذاهایی که در لیست غذاهای مضر برای اسهال جای دارند، می توانند به رفع و درمان یبوست کمک کنند. این غذاهای مسهل، می توانند کاری کنند که حرکت روده بزرگ شما در مسیر صحیح قرار گیرد. همانطور که رژیم غذایی خود را آزمایش می کنید، ببینید آیا از غذاهای زیر می خورید یا خیر و اگر می خورید مقدارشان کافی است یا خیر؟

میوه ها، به خصوص هلو، گلابی، گیلاس، سیب، آب پرتقال و آب سیب.

سبزی های خانواده کلم مانند بروکلی، مارچوبه، گل کلم، کلم بروکسل و کلم- لوبیا- نان سبوس دار- قهوه- چای- غذاهای پرفیبر مانند کرفس و سالادها

البته واضح است که نباید در خوردن و نوشیدن این ها افراط کنید چون این کار می تواند باعث بروز مشکلات دیگری شود. این ها مسهل های طبیعی هستند که می توانند کمکتان کنند. راجع به حفظ تعادل در خوردن غذاهایی که می توانند به عنوان مسهل عمل کنند و آن هایی که می توانند باعث یبوست شوند، خوب فکر کنید. اگر در خوردن هر نوع از این غذاها افراط کنید، به مشکل برخواهید خورد.

درمان یبوست با داروهای مسهل

یبوست مزمن واقعاً آزاردهنده است و زندگی را مختل می کند. به همین خاطر ممکن است وسوسه شوید هر مسهلی که در داروخانه محلتان پیدا می شود بخرید و امتحان کنید. ولی نکته اینجاست که امکان دارد این داروهایی که بدون نسخه می توانید بخرید، کارتان را خیلی سخت تر کنند. داروهای مسهل می توانند روده کوچک و روده بزرگ را تحریک کنند ولی قرار نیست بدن شما اینطوری کار کند و اگر مدام از مسهل ها جهت رفع یبوست استفاده کنید، شیوه واکنش روده کوچک و روده بزرگ شما به پیام های بدن تغییر می کند. به این ترتیب احتمال اینکه به محرک های طبیعی و سالم – مثلاً غذاهایی که می توانند به عنوان مسهل عمل کنند- پاسخ دهند، کاهش خواهند یافت؛ به این معنی که نوعی وابستگی به داروهای مسهل ایجاد خواهد شد.

نکته دیگر این است که هر قدر بیشتر از این نوع داروها استفاده کنید، به تدریج کمتر و کمتر اثر می کنند و دستگاه گوارش تان به دوزهای بالاتری از آنها برای درمان یبوست محتاج خواهد شد.

قبل از اینکه جهت درمان یبوست سراغ داروهای مسهل بروید، حتماً با پزشک خود مشورت کنید و چند تا از مسهل های طبیعی ای را که در لیست بالا آورده ایم، امتحان کنید. اگر حتی پس از نوشیدن حداقل 8 تا 12 لیوان مایعات در روز و تغییر رژیم غذایی، باز هم بیش از سه روز است که شکمتان کار نکرده، می توانید داروهای نرم کننده مدفوع را امتحان کنید. این نوع از مسهل ها، آب را به درون روده بزرگ می کشانند و با نرم کردن مدفوع باعث تسهیل عبور آن می شوند. یا از داروهای مسهل حجم دهنده مدفوع مانند پسیلیوم (Psyllium) استفاده کنید. باز هم تأکید می کنم که هرگز سر خود و بدون مشورت با پزشک، سراغ داروهای مسهلی که بدون نسخه می توانید تهیه کنید، نروید. استفاده از این داروها حتماً باید تحت نظر پزشک باشد. معمولاً این داروها نباید به عنوان درمان طولانی مدت برای یبوست مزمن مورد استفاده قرار گیرند.

منبع: کتاب درمان بیماری های معده

مقالات مرتبط

علت مدفوع قیری رنگ

دفع مدفوع سیاه و قیری رنگ محتوی خون هضم شده. به طور شایع نشانه خونریزی از دستگاه گوارش فوقانی است. در صورتی که شدید باشد،

مطالعه »

درمان ورم معده

علائم التهاب حاد معده به صورت درد در سر شکم همراه با استفراغ و تهوع است و در اغلب افرادی که ورم معده ایجاد می‌شود این علائم

مطالعه »
تماس با ما