دل درد کودکان

[sbu_post_image]

تعیین صحیح علت دل درد کودکان می‌تواند امری مشکل و فریب دهنده باشد. حتی اگر کودکتان دارای مهارت‌های زبانی لازم باشد تا به شما بگوید کجا درد می‌کند. راه حل تشخیص این نیست که تنها رویِ نقطه و محلی که درد می‌کند تمرکز کنید، بلکه مهم است که به دیگر علائمی که کودکتان دارد نیز توجه کنید.
اگر کودکتان گفت که درست پس از رفتن به مهد دل درد گرفته، ممکن است استرس علت اصلی آن باشد؛ اما اگر کودکتان ناهار و دسر خورده و از دل درد شکایت دارد و هیچ نشانهٔ دیگری نیز ندارد، علت آن می‌تواند پُر خوری بوده باشد.

فهرست مطالب

علل دل درد

اگر کودکتان علاوه بر دل درد تب، استفراغ یا اسهال نیز داشته باشد باید به علل جدی‌تری توجه کنید.

  • یبوست و تغییر در رژیم غذایی در دل درد کودکان

یکی از شایع‌ترین مشکلات گوارشی در کودکان کوچک که هر روز غذاهای بیشتر و بیشتری را به رژیم غذایی‌شان اضافه می‌کنند، یبوست است. یبوست به معنای این است که فرد به مدت 2 یا 3 روز عملِ دفع انجام ندهد و پس از آن نیز تکه‌های کوچک و سفتی از مدفوع را دفع کند.

اگر کودک شما مبتلا به یبوست شده، آرامشتان را حفظ کنید. پس از چند هفته، سیستم گوارشی او با تغییرات ایجاد شده در رژیم غذایی‌اش هماهنگ خواهد شد و او دوباره به روال دفع عادی خود بر خواهد گشت.

شما می‌توانید با دادن مایعات کافی در طول روز به برطرف شدن هر چه سریع‌ترِ این مشکل کمک کنید. در روزهایی که به نظر می‌آید دچار یبوست شده است، به او غذاهایی بدهید که مدفوعِ روان‌تری تولید می‌کنند (مثل زردآلو، گلابی، آلو و نخود فرنگی) و آن دسته از غذاها را که مدفوع سفت‌تری ایجاد می‌کنند کنار بگذارید (مثل موز، سیب و پورهٔ سیب، هویج، برنج، و کدو).

همچنین ورزش نیز می‌تواند به حرکت روده‌ها کمک کند، پس کودک خود را به داشتنِ فعالیت تشویق کنید.

  • بیماری های تنفسی فوقانی در دل درد کودکان

می‌خواهید باور کنید یا نه، اما باید بگوییم که سرماخوردگی یا آنفلوانزا معمولی هم می‌تواند باعث ایجاد دل درد در کودکان شود. دلیل این امر این است که مقدار زیادی از مخاط ایجاد شده در اثر بیماری مربوط به مجاری بالای تنفسی به گلو راه می‌یابد. وقتی این مخاط بلعیده شود، می‌تواند موجب سوزش معده کودک شود.
برخی از کودکان برای دفع این مخاط از سیستمشان استفراغ می‌کنند. شکل خوشی ندارد، ولی معمولاً مؤثر واقع می‌شود و درد از بین می‌رود.
برخی اوقات یک بیماری تنفسی جدی‌تر نیز می‌تواند به درد شکم در کودک بیانجامد. اگر کودک شما گلودرد، تب، و سردرد هم داشته باشد، ممکن است به گلودرد میکروبی مبتلا شده باشد. اگر فکر می‌کنید که دل درد کودکان به گلودرد میکروبی مربوط است پزشک را سریعاً مطلع سازید. این بیماری توسط باکتری استرپتوکوک ایجاد می‌شود و نیازمند معالجه با آنتی‌بیوتیک است.

  • انسداد روده در دل درد کودکان

در صورتی که کودکتان لحظه ای خوب به نظر می‌رسد و لحظه ای بعد ناگهان از درد به خود می‌پیچد، زمان را از دست ندهید، به خصوص اگر این علایم رفته رفته شدیدتر و سریع‌تر تکرار شوند و کودکتان در حال استفراغ باشد.
این علایم ممکن است نشانهٔ ابتلا به اینتوساسپشن (دخول بخشی از روده در بخش دیگر) باشند، انسدادی که معمولاً برای کودکان 5 ماه تا 2 سال رخ می‌دهد. دل درد کودکان شیوع زیادی ندارد، ولی می‌تواند خطرناک باشد، لذا سریعاً با پزشک کودکتان تماس بگیرید؛ اگر نتوانستید با پزشک تماس بگیرید، او را سریع‌تر به اورژانس برسانید، زیرا که ممکن است به جراحی نیاز داشته باشد.

  • آپاندیسیت و دل درد کودکان

علایم شناخته شدهٔ آپاندیسیت، دل درد (مخصوصاً در قسمت راست پایین شکم)، تب، و استفراغ هستند. اگر کودک شما استامینوفن بچه خورده است و تب او کاهش نیافته، دردش رفته رفته بدتر می‌شود و نمی‌تواند چیزی را در معدهٔ خود نگه دارد، حتی آب را، ممکن است آپاندیسیت داشته باشد. او را به نزد پزشک ببرید یا به اورژانس برسانید.

  • گاز معده و دل درد کودکان

شما خود خوب می‌دانید که چقدر گاز معده اذیت کننده است. برای کودکان هم گاز معده درد آور است؛ و ممکن است همان عامل درد مزمن شکمی باشد که پزشک نمی‌تواند کشفش کند. وقتی کودکتان از گاز رنج می‌برد، باید بفهمید به تازگی چه خورده است. یکی از دلایل احتمالاً آبمیوهٔ زیاد است؛ بسیاری از آبمیوه‌ها، مانند آب سیب، و آب گیلاس حاوی سوربیتول هستند که فرمی هضم نشدنی از قندهاست.

دل درد مزمن یک علامت شایع در کودکان ونوجوانان است که والدین با آن مواجه بوده و در برخورد با آن دچار چالش هستند. طبق تعریف، به دل دردی که حداقل سه ماه طول کشیده باشد “مزمن”اطلاق می شود ولی بعضی پزشکان دردهای طولانی تر از یک ماه را نیز مزمن تلقی می کنند. دردی که بیش از سه نوبت تکرار شده باشد و در هر نوبت شدت آن فعالیت های طبیعی کودک را مختل کرده باشد “دل درد راجعه” می گویند.

شیوع دل درد مزمن در 9تا15 درصد کودکان بوده و حداکثر شیوع آن در سن 5تا6سالگی است.شایع ترین فرم دل درد کودکان دردهای عملکردی یا فونکسیونل است که درگیری عضوی یا بیماری ارگانها یا اختلالات فیزیولوژیک یا ساختمانی برای آن یافت نمی شود. دردهای عملکردی اغلب در اطراف ناف و با کیفیت مبهم بوده و ارتباطی با غذا خوردن و فعالیت های فیزیکی ندارند. اگر چه گاهی کودک همراه با درد دچار رنگ پریدگی ،تهوع، سردرد و خستگی می شود ولی کودک هیچ علامت دیگری در سایر ارگانها مانند مفاصل و همچنین هیچ علامت گوارشی دیگری مانند استفراغ، اسهال ،یبوست ودفع خون ندارد.

برای آشنایی با ” درمان دل درد ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: بیمارستان دنا. پارسه گرد

مقالات مرتبط

هپاتیت ویروسی مزمن

[sbu_post_image] امکان منفی شدن هپاتیت ویروسی حاد «بی» (HBsAg) در ناقلین وجود دارد اما این احتمال کم است. طبق بررسی های انجام شده در مدت 10

مطالعه »

علت بروز یبوست

یبوست می تواند علت های زیادی داشته باشد، ولی معمولاً در مورد هر بیمار، علت های اصلی بروز این عارضه چند تا بیشتر نیست. اگر

مطالعه »
تماس با ما