راه اصولی درمان چاقی

در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران 70 درصد افراد بالای 20 سال در شهرهای بزرگ دچار اضافه وزن هستند و نزدیک به 50 درصد افراد دچار چاقی هستند و به طور کلی این چاقی در زنان شایع تر است. در واقع 30 سال قبل، میانسالان و افراد مسن، دچار چاقی بوده اند اما در سالهای اخیر، چاقی در جوانان، نوجوانان و حتی کودکان نیز دیده می شود. به طوری که 30% از کودکان و نوجوانان کشورهای پیشرفته چاق هستند. بنابراین باید به دنبال راه اصولی درمان چاقی بود.

داشتن یک برنامه بلند مدت با پزشک موفق ترین راه برای درمان چاقی است. هدف معقول و منطقی در داشتن یک برنامه بلند مدت با پزشک برای شروع ایجاد تغییرات در شیوه زندگی از طریق افزایش فعالیت بدنی و خوردن غذاهای سالم است هدف اولیه شما باید برای بهبود سلامت و نه برای رسیدن به یک وزن ایده آل باشد توصیه می شود هدفتان را از دست دادن 10 درصد از وزن بدن در مدت 6 ماه قرار دهید. در مشاوره اگر شما از مواد غذایی برای مقابله با افسردگی، تنهایی، اضطراب و یا خستگی استفاده می کنید پزشک شما را برای یادگیری مهارت های جدید برای مقابله با آن احساسات راهنمایی می کند.

مصرف پرتقال بهترین درمان چاقی است و با مصرف آن كمبود املاح بدن برطرف و مقاومت طبیعی بدن زیاد می‌شود. افرادی كه چاق هستند، اگر رژیم لاغری پرتقال بگیرند، در رفع چاقی بسیار موثر است. در این رژیم باید چند روز پرتقال بخورند.

هدف از درمان چاقی، رسیدن به وزن مناسب است که سلامت فرد را به دنبال دارد و برای رسیدن به وزن مناسب باید رژیم غذایی و سبک زندگی را تغییر داد و بر فعالیت ورزشی و فیزیکی افزود. علاوه بر آن پزشک می تواند با تشخیص نوع چاقی با تجویز داروهای خاص و یا دستگاه های لاغری و بالن معده و یا عمل جراحی به فرد چاق کمک کند به وزن مناسب برسد و سالم زندگی کند.

البته به یاد داشته باشید كه جراحی چاقی هرگز نمی‌تواند نیاز به راه اصولی درمان چاقی یعنی رعایت رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی را پر كنند.

منبع: برترین ها. تبیان. رژیم سلامتی

مقالات مرتبط

سوزش سردل

[sbu_post_image] احساس سوزش در قسمت تحتانی قفسه سینه همراه با ترش كردن و احساس تلخی در دهان و گلو را “سوزش سر دل” می‌گویند.به این

مطالعه »

داروی ناقلین هپاتیت ب

[sbu_post_image] رعایت دستورات بهداشتی و مراجعات دوره ای به پزشک برای ناقلین هپاتیت ب از اهمیت زیادی برخوردار است. تا به امروز داروی ناقلین بیماری

مطالعه »
تماس با ما