راه های انتقال ویروس هپاتیت بی

[sbu_post_image]

راه های انتقال ویروس هپاتیت بی از سه راه اصلی صورت میگیرد:

فهرست مطالب

– فرآورده های خونی آلوده

تزریق خون آلوده به ویروس، تزریق فرآورده های خونی آلوده. استفاده از سرنگ مشترک جهت تزریق، خالکوبی و تاتو کردن یا سوراخ کردن گوش با وسایل آلوده، استفاده از مسواک یا تیغ ریش تراشی که می توانند آلوده به خون باشند و فرو رفتن اتفاقی سوزن آلوده به ویروس در بدن. خوشبختانه خون های مصرفی در حال حاضر از نظر انواع بیماری ها از جمله هپاتیت B چک می شوند و خون های سالم تزریق می شوند.

– مادر آلوده به نوزاد

این راه مهمترین راه انتقال ویروس هپاتیت B در ایران است و به همین به دنبال شناسایی یک مورد در خانواده، تعداد قابل توجهی از خواهر و برادران فرد مبتلا نیز شناسایی می شوند.

– راه فعالیت جنسی

ویروس هپاتیت بی در ترشحات بدن از قبیل بزاق، مایع منی و ترشحات مهبل وجود دارد. عدم رعایت اصول صحیح فعالیت جنسی و یا بی بند و باری جنسی می تواند انتقال هپاتیت بی شود. در محیط خارج از بدن انسان، ویروس این بیماری در برابر حرارت رطوبت و عوامل شیمیایی بسیار مقاوم است. این ویروس در حرارت 20- درجه تا سال و در حرارت اتاق تا 6 ماه و در یک لیوان خشک تا 4 هفته زنده می ماند ولی پس از جوشاندن در 100 درجه سانتی گراد به مدت 5 دقیقه از بین می رود. این ویروس با مواد ضدعفونی کننده نظیر گلوتارآلدئید، کلروفرم و فرمالین (1 در 4000) از بین می رود.

ویروس هپاتیت بی در اثر برخوردهای روزمره منتقل نمی شود. انتقال ویروس این بیماری در اثر برخوردهای ساده روزانه مانند صحبت کردن، دست دادن، بوسیدن، در آغوش گرفتن و یا در مکان هایی مانند استخرها منتقل نمی شود.

جلوگیری از انتقال ویروس هپاتیت بی

ضدعفونی کردن لباس ها و وسایل آلوده: برای ضدعفونی کردن وسایل و لباس ها می توان پس از تمیز کردن خون و یا سایر مواد، لباس ها را در آب جوشانده و یا به مدت نیم ساعت آنها را در محلول آب ژاول نیم درصد (ده قسمت آب، یک قسمت آب ژاول) یا ماده ی ضدعفونی کننده لباس ها قرار داد.

مهمترین راه های انتقال ویروس هپاتیت بی عبارتند از: انتقال از طریق مادر آلوده به نوزاد. انتقال از طریق خون و فرآورده های آن. ارتباط با بیمار و یا خون آنها (که در کارکنان و شاغلین در مراکز درمانی بیشتر دیده می شود). انتقال از طریق نیش برخی حشرات. اقداماتی نظیر خالکوبی، حجامت و تاتو کردن. اعتیاد تزریقی. انجام اقدامات دندانپزشکی در مراکزی که از وسایل غیر بهداشتی و با روش های غیر صحیح وسایل خود را ضدعفونی می نمایند. انتقال ویروس هپاتیت در بین اعضاء خانواده.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” تشخیص هپاتیت بی ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ویروس هپاتیت بی مطالعه فرمایید.

منبع: کتاب هپاتیت بی

مقالات مرتبط

علت تهوع و درمان

احساس بی میلی شدید به غذا یا احساس استفراغ قریب الوقوع. فهرست مطالب تشخیص بررسی تاریخچه: درباره زمان شروع و مشخصات تهوع (Nausea) سؤال کنید.

مطالعه »

کبد چرب

فهرست مطالب [sbu_post_image] کار کبد یکی از فعالیت‌های مهم کبد، ذخیره‌سازی و سوخت و ساز چربی‌ها در بدن است. کبد طبیعی حاوی حدود پنج گرم

مطالعه »
تماس با ما