رفلاکس معده چیست؟

[sbu_post_image]

رفلاکس معده یک بیماری بسیار شایع است و مردم با آن سر و کار دارند. بیماری رفلاکس معده و برگشت اسید یا اصطلاحاً ترش کردن است.

فهرست مطالب

ترش کردن

در ایران حدود شاید 10 تا 20 درصد از مردم کشور ما به رفلاکس معده مبتلا هستند. تعریفی که از این مشکل گوارشی بیماران پیش ما می کنند، احساس ترش کردن یا سوزش پشت جناق سینه یا بعضاً احساس تلخی در دهان، احساس برگشت یک مایع تلخ یا مایع ترش در دهان است. اینها همه علائم رفلاکس معده است که بیماران به عنوان ترش کردن عنوان می کنند.

درمان رفلاکس معده

چیزی که باید مد نظر داشته باشیم، درمانهای غیر دارویی، چیزهایی که باعث تشدید رفلاکس معده می شوند را باید در نظر داشته باشیم و بعد در مورد درمان دارویی رفلاکس معده صحبت خواهیم کرد. چیزی که در مورد این بیماری مهم است تعداد و دفعاتش است. اگر یک نفر اتفاقی در یک ماه تا دو بار آن هم بعد از خوردن غذای خاصی که می خورد، ترش کند خیلی مهم نیست و لازم نیست پیگیری کند. ولی اگر ترش کردن و بازگشت اسید معده در هفته حداقل یک تا دو بار بروز می کند و با این مسئله سر و کار دارد، در این دسته از بیماران، رفلاکس معده مورد اهمیت است و باید به پزشک متخصص درمان رفلاکس معده مراجعه کنند و دیگر مسائل و نکات را مد نظرشان قرار دهند.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” درمان جراحی ریفلاکس معده ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه رفلاکس معده مطالعه فرمایید.

نویسنده: دکتر رضادوست

مقالات مرتبط

علل اصلی چاقی

اکثر پژوهشگران معتقدند که ترکیبی از مصرف بیش از حد کالری و شیوه ی زندگی بدون تحرک، علل اصلی چاقی را تشکیل می دهند. در

مطالعه »

درمان دل درد کودکان

[sbu_post_image] دل درد های کودکان‏ مقدمه دل درد های مزمن یا مکرر در کودکان و بزرگسالان از جمله علل شایع مراجعه به پزشک میباشد .

مطالعه »

دلایل نفخ شکم

[sbu_post_image] نفخ دلایل متعددی دارد که بخش زیادی از دلایل نفخ شکم به عادت‌ها و رفتارهای غذایی ما برمی‌گردد. انتخاب‌های غلط غذایی، خوراک‌هایی که همراه

مطالعه »
تماس با ما