روش جدید دردرمان فیشرآنال

[sbu_post_image]

فهرست مطالب

آشنایی با بیماری شقاق مقعد

فیشر آنال یا شقاق مقعد یک بیماری است که به صورت زخمی در مخاط ناحیه مقعد خود را نشان می­دهد، این زخم در محل تقاطع مخاط و پوست ناحیه مقعد Muco Cutaneaus Junction و به طرف ناحیه مقعد و خط دندانه­ای dentate line پدیدار می­گردد. بیشتر اوقات شقاق مقعد در ناحیه میانی خلفی ظاهرمیشود ولی ممکن است در هر قسمتی از اطراف مقعد ظاهر شود.در قسمت قدامی – میانی Anterior Midline Fissure در %10 فیشر زنان دیده می­شود و %1 فیشر آقایان محل فیشر (شقاق) Anterior Midline می­باشد.

علائم شقاق مقعد

زخم فیشر باعث درد شدید در هنگام دفع (depecation) و بعد از دفع post depecation می­شود و از دیگر علائم فیشر آنان خونریزی در هنگام depecation نیز شایع است فیشرهائی که در محل­های غیرعادی و متعدد باشند ممکن است در بدخیمی­ها و بیماری­های التهابی روده و یا سیستمیک دیده شود، مثلاً Hiv، Hematologic disorders، بیماری­های عفونی مثل توبرکولوز و یا سفیلیس دیده شود. در تروماها هنگام روابط جنسی و یا شیمی­ درمانی هم ممکن است دیده شود.واقعاً تابحال علت دقیق بیماری مشخص نگردیده عوامل مساعد­کننده شناخته شده ولی اتیولوژی بیماری نامشخص است ولی فیشر آنان مشخص می­ شود با اسپاسم اسفنکتر داخلی که باعث اسکیمی لوکال (ناحیه­ای) در محل فیشر یا زخم که این اسکیمی مانع از بهبودی زخم می­ شود.

 

درمان شقاق مقعد

درمان تهاجمی فیشر آنال، پارشیال لاترال اسفنکتروتومی است یعنی قسمتی از عضله اسفنکتر را بریده که باعث از بین رفتن اسپاسم اسفنکتر

می­گردد که این رهائی از اسپاسم منجر به بهبودی در 95 درصد موارد می­ شود البته این نکته قابل ذکر است که همین قطع اسفنکتر حتی به صورت partial در 30% موارد ممکن است.

خطر بی­ اختیاری در دفع مدفوع را در پیش داشته باشددرمان تهاجمی فیشر آنال یعنی رهائی از اسپاسم سرانجام تحقیق درباره درمان­های غیرتهاجمی فیشر آنال گردید طرق دیگر درمانی  فیشر آنال انتخاب راه­های ثانویه و مبارزه با مشکلات بوجود آمده است. مثل اسکیمی ناحیه زخم که از داروهای افزایش­ دهنده Blood Suply و گشادکننده عروق و Calcium ctianel blolckers که موفقیت­های نسبی را در بر داشته ولی نتایج راضی­ کننده نیست.

این درمان­های داروئی عوارضی مانند سردرد – سرگیجه در بر دارند که برای بیمار خوش­آیند نیستند.

تحقیقات نشان می­دهد تزریق بوتیلیوم توکسین بهترین طریق درمان غیرتهاجمی فیشر آنال است که نتایجی شبیه عمل­های جراحی قطع اسفنکتر را دارد ولی بدون عوارض بی ­اختیاری مدفوع تحقیقات همکاران من که در دانشگاه­های انگلستان (دانشگاه اکسفورد) در دانشگاه استلفورد – هاروارد نشان می­دهد که درمان غیرتهاجمی فیشر آنال به طریق استفاده از بوتیلیوم توکسین نتایجی مشابه عمل جراحی تهاجمی فیشر آنال دارد.

با در نظر گرفتن مدت عمل – راحتی استفاده از بوتیلیوم توکسین – هزینه درمانی – عوارض بسیار کم بعد از عمل می­توان این طریق درمانی غیرتهاجمی فیشرآنال را انتخاب کرد.

 

برای آشنایی با “درمان شقاق حادمقعد” بروی لینک کلیک کنید.

مقالات مرتبط

داروی رفع چاقی

عملکرد سیستم کنترل اشتها و تغییرات هورمونی بعد از سن بلوغ و یائسگی آشکار می شود . چاقی میتواند زمینه ساز ابتلا به بعضی از

مطالعه »

هموروئیددردی شایع

[sbu_post_image] فهرست مطالب بواسير چيست؟ 5/2 سانتي‌متر انتهايي كولون (روده بزرگ) كانال مقعدي ناميده مي‌شود. كانال مقعدي با شبكه‌اي از وريدهاي كوچك كه درست زير

مطالعه »
تماس با ما