ریفلاکس وعلائم آن

[sbu_post_image]

به برگشت محتویان معده به سمت مری و دهان ریفلاکس گفته می شود اگر همراه با علائم باشد . ریفلاکس ممکن است که فیزیولوژیک هم باشد. این ریفلاکسی است که معمولا علامت ندارد ، مدتش بسیار کم است و در شب رخ نمی دهد ولی ریفلاکس پاتولوژی که بیماری تلقی می شود وقتی است که برگشت محتویات از معده داشته باشیم و همراه با علائم باشد . ریفلاکس فیزیولوژیک ریفلاکس هایی است که عمدتا بعد از غذا است و معمولا بیمار علامت ندارد و باعث اذیت مری نمی شود و نادر است که در شب اتفاق بیفتد . ریفلاکسی که بیماری تلقی میشود معمولا علامت دار است مثل سوزش سر دل و برگشت به دهان همراه با فواصل بیشتر و ممکن است که در شب هم تکرار بشود که این ریفلاکس پاتولوژی است که بیماری تلقی می شود .

فهرست مطالب

علائم ریفلاکس اسیدمعده

علائم ریفلاکس دودسته اند:1-علائم گوارشی 2-تجمع مواددرداخل دهان

 علائم گوارشی : که شایع ترین علات آن که بدنبال برگشت محتویات معده است که عمدتا اسید است که سوزش سر دل است.

تجمع مواددرداخل دهان :علامت بعدی  ریفلاکس تجمع مواد در داخل فضای دهان است. بیمار احساس می کند که مواد در دهانش است و بوی نامطبوعی ایجاد می کند که این دو تا از علائم شایع ریفلاکس است . علائم  ریفلاکس دیگر گیر کردن است که این علائم پیشرفته است و اگر این علامت را داشته باشیم ما باید فکر عوارض باشیم که نکند بیمار به دنبال یک ریفلاکس دراز مدت دچار تنگی در مری شده باشد یا زخم در مری ایجاد شده باشد یا حتی کنسل مری است که باید به فکر سرطان باشیم . لذا نباید به راحتی از ریفلاکس عبور کرد . عده ای هستند که ده سال ریفلاکس دارند و شب هم یک رانی  می خورند و    می خوابند . شاید با آن رانی با آن علامت شب راحت بخوابد ولی پروسه ای که ریفلاکس طی می کند و عوارضی که روی مری می گذارد دارد سیر خودش را طی می کند . پس افرادی که ریفلاکس علامت دار دارند باید به پزشک مراجعه کنند و درمان را دریافت کنند.

عوامل زمینه سازریفلاکس معده

مهمترین عامل آن تغییر شیوه ی زندگی است . الان شیوه ی زندگی ما دارد به سمت زندگی غربی نزدیک می شود . عمدتا غذاها به سمت فست فودها می رود . انواع سوسیس ، کالباس،  سس ها و چیزهایی که شدیدا برای دستگاه گوارش مضر است و فشار دریچه بین مری و معده را کاهش می دهد و شانس ریفلاکس را افزایش می دهد . مسئله ی مهم بی حرکتی است . الان چاقی در جامعه افزایش پیدا کرده است . مردم ما برای مسافت های خیلی کوتاه سوار خودرو می شوند و این باعث می شود که بی تحرکی افزایش پیدا بکند . پس مهمترین آن تغییر شیوه ی زندگی ، بی تحرکی و خوردن غذاهای پرکالری است که باعث شده ما به الگوی ریفلاکس غرب نزدیک بشویم . و بیماری ریفلاکس در مردم ما بیشتر دیده بشود. در بحث چاقی ما شاهد چاقی بیش از حد در ایران هستیم که این یک زنگ خطری است . و از سنین پایین باید روی بچه ها کار بشود تا جلوی این پروسه گرفته بشود با تغییر شیوه ی غذا خوردن ، نحوه ی درست غذا خوردن ، فعالیت بدنی و ورزش .

ارث وژنتیک وبیماری ریفلاکس معده

تاثیر ارث در ریفلاکس ثابت نشده است . ما خانواده هایی داریم که افراد قابل توجهی از آنها ریفلاکس دارند و عده ای از آنها فتق معده دارند یعنی درچه ی بین معده و روده ی آنها نارسایی دارد . فاکتورهای موثر یکی چاقی است . در افرادی که چاقی ژنتیکی است اکثرا ریفلاکس دارند . فاکتورهای خطری که وجود دارد ممکن است که موثر باشد.

تشخیص بیماری ریفلاکس معده

علائم بیماری ریفلاکس با بسیاری از بیماریها اشتباه می شود. علائم آن سوزش سر دل ، تجمع اسید ، بوی نامطبوع دهان و تنگی هایی که ممکن است بدنبال ریفلاکس است . یک سری علائم غیر گوارشی است . مثل درد سینه . ما بیماران زیادی داریم که بخاطر درد سینه آنژوگرافی شده اند ،در صورتی که ریفلاکس بوده است . دردهای سینه به دنبال ریفلاکس مثل دردهای قلبی است . حتی ممکن است که به قرص های زیر زبانی جواب بدهد . ولی چون اولویت با قلب است این مورد باید مد نظر پزشکان جوان باشد که اگر کسی به اورژانس آمد اول نگویند که ریفلاکس است . اول برای آنها نوار قلب بگیرند و مطمئن بشوند بعد به دنبال ریفلاکس باشند . علائم دیگر علائم تنفسی است . ممکن است که طرف با آسم مراجعه کند . بیمار سالها ریفلاکس داشته ولی درمان آسم می شده است . لارنژیت یا گرفتگی صدا است . حتی در ریفلاکس های دراز مدت ما شاهد سرطان حنجره هستیم . لذا علائم غیر گوارشی هم باید ما را به سمت ریفلاکس ببرد.

برای آگاهی ازچگونگی درمان بیماری ریفلاکس معده بروی لینک کلیک کنید.

مقالات مرتبط

عوامل رفلاکس معده

عوامل تشدید کننده اینکه چه عواملی باعث ایجاد تشدید رفلاکس معده می شوند اما مهمترین دلایل برروز و یا تشدید این بیماری کدامند، هنوز به صورت واضح

مطالعه »
تماس با ما