زخم معده و اثنی عشر

[sbu_post_image]

غددی که در معده وجود دارند برای هضم غذا تولید ترکیبی از اسید و آنزیمی به نام پپسین می کنند. معده و اثنی عشر با ترشح یک لایه محافظتی به نام موکوس در مقابل آسیب های ناشی از اسید، از خود محافظت می کنند. زمانیکه تعادل بین حمله اسید و دفاع لایه محافظتی از بین برود، این گونه زخم ها بروز می کنند. دلایل زیادی برای بروز این زخم ها وجود دارد، اما شایع ترین علت آنها وجود یک باکتری می باشد که کشف آن باعث شد تا نحوه درمان زخم های معده و اثنی عشر تغییر کند.

علل و دلایل زخم های معده و اثنی عشر

گاهی اوقات زخم های معده و اثنی عشر در افرادی که دچار عفونت هلیکوباکترپیلوری نیستند و از داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی نیز استفاده نمی کنند دیده می شود. گرچه این زخم ها به خوبی به درمان پاسخ می دهند اما اغلب علت بروز آنها مشخص نمی شود. بسیار به ندرت اتفاق می افتد که زخم معده یا اثنی عشر به علت سایر بیماری های دیگر ایجاد شود. برای مثال بیماری کرون (بیماری که می تواند هر قسمت از روده را مبتلا می سازد)، سندرم زولینگر-الیسون (نام این بیماری از نام کاشفان آن گرفته شده و نوعی بیماری است که به علت اختلال هورمونی، معده اسید زیادی ترشح می کند) و لنفوم (سرطان سلولهای خونی در دیواره معده) موجب زخم می شوند. گرچه تصور می شود که استعمال سیگار به تنهایی باعث زخم معده و اثنی عشر نمی شود، اما تشخیص داده شده که سیگار کشیدن التیام زخم ها را به تأخیر می اندازد. بنابراین به کسانی که دچار زخم هستند و سیگار نیز می کشند توصیه می شود سریعاً آن را متوقف سازند.

برجسته ترین علامتی که به زخم های معده و اثنی عشر بروز می کند درد در ناحیه مرکزی بالای شکم می باشد. غالباً این درد سوزشی توصیف می شود و ممکن است در هر زمان اتفاق افتد، گرچه در زمان صرف غذا بیشتر بروز می کند. علایم زخم معده و اثنی عشر شبیه هم می باشند اما زخم اثنی عشر که در ساعات اولیه صبح منجر به درد می شود با نوشیدن مقداری شیر تسکین می یابد.

آشنایی با درمان زخم معده (کلیک کنید)

منبع: کتاب سوء هاضمه

مقالات مرتبط

تشخیص هپاتیت

[sbu_post_image] اکثر بیماران مبتلا به هپاتیت ویروسی علامتی ندارند و بیماری آنها با انجام آزمایش روتین مشخص می شود. در تعداد کمی به دنبال تماس

مطالعه »
تماس با ما