سوء هاضمه

پزشکان مشکلات و ناراحتی های عود کننده دستگاه گوارش فوقانی را سوء هاضمه می نامند. این حالت شامل علایمی شبیه علایم ریفلاکس و زخم معده و تخلیه کُند معده است.

به عنوان مقدمه بگذارید به تعریف غیر پزشکی کلمه سوء هاضمه بپردازیم: شاید کلمات بد، آزاردهنده و ناامید کننده بهترین کلماتی باشند که می توانیم با آن ها حالات شما را توضیح دهیم. در این وضعیت شما مدام از سوزش سر دل، حالت تهوع، نفخ، آروغ زدن و درد شکم عذاب می برید. وقتی شما به طور مرتب از این ناراحتی های گوارشی رنج می برید، شاد بودن و رضایت از زندگی کاری و شخصی کار آسانی نیست. این عارضه یکی از شایعترین مشکلات گوارشی است. در واقع اکثر مشکلات گوارشی را که در نتیجه غذا خوردن ایجاد می شود با واژه سوء هاضمه می شناسند که می تواند همراه یا بدون وجود عارضه های ساختاری یا غیر ساختاری دستگاه گوارش باشد. سوء هاضمه در اصل یک کلمه یونانی و معنای آن گوارش بد و دیر هضمی است که همان علایمی را که گفتیم شامل می شود و احساس ناراحتی در شکم را هم در خود دارد. اسم این عارضه، همان ناراحتی و احساس ناخوشایندی که فرد در شکم خود احساس می کند را نشان می دهد.

کار دستگاه گوارش بدون سوء هاضمه

یک دستگاه گوارش سالم باید کارهای مختلفی انجام دهد تا خیلی سریع غذا را از دهان به معده و روده های شما برساند. اولین مراحل این کار در دهان شروع می شود؛ جایی که بزاق و دندان ها، نرم کردن، خرد کردن و تکه تکه کردن غذاها را شروع می کنند. در مرحله بعد، غذا به داخل مری می رود که در آنجا حرکات دودی مری غذا را به معده می رسانند. حرکات دودی همان انقباضات و انبساط های عضلات مری هستند که باعث می شوند غذا به سمت معده برود. وقتی غذا به معده وارد می شود؛ زمان آن رسیده که با هم مخلوط شوند. شیره های گوارشی و اسیدهای معده با غذایی که نسبتاً هضم شده، مخلوط می شوند و آن را به صورت تکه های کوچکتری در می آورند تا کنترل آن ها خیلی راحتتر شود و به راحتی در روده کوچک و روده بزرگ حرکت کنند. در روده کوچک، زائده های ظریف و پرزمانندی به نام ویلی مواد مغذی را از غذاها بیرون می کشند و این مواد حیاتی را وارد جریان گردن خون می کنند. این یک مرحله مهم و اساسی در فرآیند گوارش است که عملکرد غیر طبیعی و نامناسب روده کوچک می تواند به سوء هاضمه شدید منجر شود. آن دسته از اجزای مواد غذایی که برای بدن مفید نیستند، همچنان به مسیر خود ادامه می دهند و در روده بزرگ پیش می روند. در نهایت این مواد زائد از طریق روده بزرگ و از راه مقعد از بدن بیرون رانده می شوند. به این ترتیب دستگاه گوارش سالمی داریم که می تواند باز هم مواد مغذی بیشتری را جذب کند.

سوء هاضمه یعنی این که دستگاه گوارش شما درست عمل نمی کند و عملکرد آن دچار اشکال شده است.

اگر مدت هاست که ناراحتی های گوارشی زندگی تان را مختل کرده، شاید حتی باور اینکه دستگاه گوارش هم می تواند درست و بدون مشکل کارش را انجام دهد برایتان سخت باشد. با این حال، وقتی سوء هاضمه در کار نباشد، دستگاه گوارش شما می تواند عین ساعت کار کند. هدف این است که به شما کمک کنیم بدنتان را دوباره در مسیر درست خود قرار دهید و موانعی را که بر سر جریان عادی و طبیعی فرآیندهای داخلی بدن قرار دارد بردارید.

منبع: کتاب درمان بیماری های معده

مقالات مرتبط

تماس با ما