عفونت هلیکوباکترپیلوری

عفونت هلیکوباکترپیلوری مسری بوده و اعضاء خانواده می توانند از یکدیگر واگیر کنند. این باکتری با تماس نزدیک افراد با یکدیگر منتقل می شود و در خانواده های پرجمعیتی که در خانه های کوچک زندگی می کنند بسیار شایع می باشد. همچنین شما می توانید عفونت هلیکوباکترپیلوری را در جاهای که افراد جوان در یکجا زندگی می کنند مانند سربازخانه ها زیاد ببینید.

نحوه انتقال هلیکوباکترپیلوری هنوز شناخته شده است، اما هلیکوباکترپیلوری در بزاق و احتمالاً در مدفوع افراد دیده می شود. در اکثر موارد، جلوگیری از انتشار عفونت احتمالاً غیر ممکن است، اما همانند سایر عفونت های روده ای، رعایت بهداشت صحیح بسیار مهم می باشد. حدود 40 درصد از افراد به این عفونت مبتلا هستند همچنین دیده شده است که افراد بالای 65 سال بیشتر به این باکتری آلوده هستند که ممکن است به علت انتقال راحت این باکتری در جنگ جهانی دوم باشد.

عوارض ابتلا به عفونت هلیکوباکترپیلوری

اکثر افرادی که به عفونت هلیکوباکترپیلوری مبتلا هستند در طول زندگی خود از هیچ گونه علامتی رنج نمی برند. با این حال حدود 10% از این افراد به زخم معده یا اثنی عشر مبتلا می شوند. هنوز مشخص نشده است که چرا بعضی از افراد به زخم دچار می شوند و عده ای دیگر دچار این مشکل نمی شوند. البته احتمالاً به سنی که دچار عفونت شده اند و همچنین به نوع عفونت هلیکوباکترپیلوری نیز بستگی دارد. مکانیسم ایجاد زخم پیچیده است اما احتمالاً عفونت هلیکوباکترپیلوری موجب افزایش اسید می شود.

هلیکوباکترپیلوری همچنین باعث نازک شدن لایه معده می شود و این امر باعث نفوذ اسید در دیواره معده می گردد. عفونت هلیکوباکترپیلوری بدون زخم علایمی ایجاد نمی کند اما ممکن است در نوعی بیماری به نام سوء هاضمه بدون زخم نقش داشته باشد. این باکتری سوزش معده و ریفلاکس معده به مری ایجاد نمی کند. تصور می شود عفونت در بعضی موارد از بروز علایم ریفلاکس جلوگیری می کند. مثلاً در بعضی موارد که عفونت ریشه کن می شود ریفلاکس بدتر می شود. دلیل این امر وجود مواد خنثی کننده اسید در طی عفونت با هلیکوباکترپیلوری است. در افراد مبتلا به زخم اثنی عشر این موضوع دیده نمی شود. در اینکه آیا عفونت با هلیکوباکترپیلوری موجب سرطان معده می شود یا خیر هنوز بحث وجود دارد. مشخصاً عفونت موجب سرطان نمی شود و ریشه کنی عفونت خطر بروز سرطان را کاهش نمی دهد.

منبع: کتاب سوء هاضمه

مقالات مرتبط

درمان اسهال مزمن

عوامل بسیاری می توانند بر عملکرد دستگاه گوارش شما تأثیر بگذارند و آن را تغییر دهند. چه مشکل گوارشی شما به خاطر رژیم غذایی تان

مطالعه »
تماس با ما