علائم بیماری های مرتبط با کاهش صدای روده ها

کاهش صدای روده

صداهای روده ای از نظر نظم و بلندی صدا ممکن است کاهش یابد. انسداد روده ممکن است حرکات دودی روده را کاهش دهد و از علائم بیماری های مرتبط با کاهش صدای روده ها باشد. کاهش صداهای روده ای ممکن است مقدم بر بی صدا بودن روده ها باشد. ایجاد چنین وضعیتی حیات فرد را به مخاطره می اندازد.

فهرست مطالب

تشخیص

درباره موقعیت، شروع، تناوب و شدت درد سؤال کنید. درد کولیکی یا کرامپی شکم معمولاً بر انسداد مکانیکی روده دلالت دارد، در حالیکه درد شکمی منتشر معمولاً بر اتساع روده ای ناشی از ایلئوس فلجی دلالت دارد. از بیمار بخواهید تا درباره استفراغ یا یبوست اخیر شرح دهد. تاریخچه پزشکی و جراحی بیمار را از نظر وضعیت هایی که ممکن است باعث انسداد مکانیکی روده شود ثبت کنید. به تاریخچه درمانی بیمار شامل: دارودرمانی و پرتودرمانی توجه کنید.

شکم را از نظر علائم و علل ورم شکم بازرسی کنید. به برشهای جراحی و توده های قابل دید توجه کنید. به آرامی شکم را از نظر وجود توده، گاز، مایع، حساسیت و سفتی و سختی دق و لمس کند. دور شکم را اندازه گیری کنید. علائم کم آبی و عدم تعادل الکترولیت ها را بررسی کنید.

بیماری های مرتبط با کاهش صدای روده ها

  • صداهای روده ای بعد از یک دوره افزایش در انسداد مکانیکی روده: ممکن است کاهش یابد. یافته های دیگر شامل: درد کولیکی و حاد شکمی در ربعی از شکم که انسداد وجود دارد، احتمالاً به پهلو یا کمر منتشر می شود. تهوع و استفراغ، اتساع شکم و نفخ از سایر علائم و نشانه ها می باشند. اگر انسداد کامل شود، علائم شوک ممکن است رخ دهد.
  • در انسداد شریان مزانتریک صداهای روده پس از یک دوره کوتاه افزایش، کاهش یافته و سپس به سرعت ناپدید می شود که نشانه به مخاطره افتادن حیات فرد است. یافته های دیگر شامل: تب، استفراغ، یبوست و علائم شوک، اتساع شکم و برویی، درد شدید و ناگهانی در اپیگاستر یا اطراف ناف که متعاقب درد کولیکی شکم ایجاد میشود. سفتی و سختی شکم یک علامت دیررس است.
  • در ایلئوس فلجی هم صداهای روده کاهش یافته و ممکن است ناپدید شود. سایر علائم و نشانه ها شامل: اتساع شکم و یبوست یا دفع مدفوع کم حجم، مایع و گاز می باشد. اگر اختلال متعاقب عفونت حاد شکم ایجاد شود، تب و درد شکم ممکن است رخ دهد.
  • آنتی کلی نرژیک ها، بی هوشی عمومی یا نخاعی، مخدرها، فنوتیازین ها و آلکالوئیدهای وینکا نیز موجب کاهش صداهای روده ای می شوند.
  • جراحی روده ممکن است موجب کاهش صداهای روده باریک معمولاً طی بیست و چهارساعت بر می گردد. اما صداهای روده بزرگ طی سه تا پنج روز بر می گردد.

درمان

به طور مکرر علائم و نشانه های شوک را ارزیابی کنید. از بی صدا شدن ناگهانی روده ها آگاه باشید، علائم حیاتی را پایش کنید و صداهای روده را هر دو تا چهار ساعت سمع کنید. در صورتی که ساکشن دستگاه گوارش و برداشتن فشار از دستگاه گوارش لازم باشد، لوله بینی معده ای را حفظ کرده و بهداشت دهان و بینی را رعایت کنید. مصرف غذا و مایعات خوراکی را متوقف کنید. اگر درد حاد، سفتی و سختی شکم، گاردینگ و تب همراه با کاهش صداهای روده وجود داشته باشد، مداخلات فوری برای درمان فلج ایلئوم ناشی از التهاب صفاق را انجام دهید. مایعات و الکترولیت ها را به صورت داخل وریدی تزریق کنید. بیمار را برای بررسی های تشخیصی آماده کنید (مثل: رادیوگرافی و روش های آندوسکوپیک).

– درمان در کودکان

کاهش صداهای روده ای در کودکان ممکن است به وسیله اتساع شکم ناشی از بلع بیش از حد هوا در زمان خوردن غذا یا گریه کردن ایجاد شود. علائم بیماری های مرتبط با کاهش صدای روده ها را در کودک بررسی کنید. به مراقب بیمار بگویید که حرکت کردن یا چرخیدن مکرر مهم است. به بیمار یا مراقب وی درباره نیاز به آزمایشات و روش های تشخیصی آموزش دهید. به بیمار یا مراقب وی درباه محدودیت های غذا و مایع آموزش دهید.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” علائم بیماری های مرتبط با بی صدا بودن روده ها ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه صدای روده ها مطالعه فرمایید.

منبع: کتاب علائم و نشانه های اختلالات دستگاه گوارش

مقالات مرتبط

تجمع چربی دور کبد

[sbu_post_image] تغییر الگوی غذایی در دهه های اخیر و بخصوص افزایش مصرف غذاهای چرب و آماده و عدم تحرک و فعالیت فیزیکی منظم باعث افزایش

مطالعه »

مراحل انجام اندوسکوپی

[sbu_post_image] برای انجام مراحل انجام اندوسکوپی باید با آرامش کامل به پهلوی چپ دراز بکشید. ممکن است به شما داروی آرام بخش بدهند و یا اسپری

مطالعه »
تماس با ما