علت اسیدی شدن معده چیست؟

احساس سوزشی که بیماران مبتلا به ریفلاکس دارند به خاطر محتویات اسیدی معده یا غذای ترش شده است. علل احتمالی اسیدی شدن معده عبارتند از:

  • ناکافی بودن بزاق

بدن شما باید هر روز در حدود یک لیتر بزاق بسازد، این یکی از کارهایی است که بدن برای خنثی کردن اسید معده انجام می دهد. اگر بزاق به مقدار کافی ساخته نشود، احتمال دارد شما به یکی از اختلالات غدد بزاقی دچار باشید یا شاید داروهایی مصرف می کنید که ایجاد اختلال در تولید بزاق، یکی از عوارض جانبی آن هاست. تعداد اندکی از این داروها عبارتند از آنتی هیستامین ها، داروهای ضداسهال و داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای (تری سیکلیک).

  • غذاهای اسیدی کننده محتویات معده

بعضی از غذاها و نوشیدنی ها می توانند باعث اسیدی شدن معده و بروز ریفلاکس شوند یا آن را بدتر کنند. غذاها و نوشیدنی هایی که باید برای جلوگیری از اسیدی شدن معده از رژیم غذایی خود حذف کنید عبارتند از:

مایعات اسیدی شامل: – سس های سالادی که سرکه دارند، – نوشابه های گازدار- آب پرتقال و آب بقیه مرکبات- آب گوجه فرنگی
غذاهایی که حاوی اسید هستند: – مرکبات- غذاهایی که ماده اصلی تهیه ان ها گوجه فرنگی است مانند سس گوجه و پیتزا- غذاهای چرب- غذاهای سرخ شده- سیر- پیاز
غذاهای و نوشیدنی هایی که باعث می شوند عضلات اسفنکتر مری شل شوند: – شکلات- قرص نعنا- کافئین
عوامل دیگر: – سیگار کشیدن

نوشیدنی های حاوی کولا، آب پرتقال، آب گوجه فرنگی و سس های سالادی که سرکه دارند، به طور ذاتی موادی اسیدی هستند که می توانند باعث بروز ریفلاکس شوند و از علت اسیدی شدن معده باشند. غذاهای اسیدی دیگر به خصوص مرکبات، غذاهایی که ماده اصلی تهیه آن ها گوجه فرنگی است مانند سس گوجه و پیتزا، غذاهای چرب یا سرخ شده و ادویه دار، سیر و پیاز نیز نمی توانند ریفلاکس ایجاد کرده یا آن را تشدید کنند. همین طور، شکلات و نوشیدنی هایی که کافئین یا الکل دارند و غذاهایی که طعم نعنا دارند مانند قرص های نعنا هم می توانند روی عضلات اسفنکتر مری اثر بگذارند و آن را شل کنند و موجب شوند که کامل بسته نشود و به این ترتیب غذاها به داخل مری پس بزنند.

نوشیدن الکل یکی از عوامل مهمی است که ریفلاکس را بدتر می کند و از علت اسیدی شدن معده است. هرگز الکل ننوشید. نوشیدن این مایع مضر و خالی از هرگونه ماده مغذی، فقط خطرناک است و هیچ فایده ای برای بدن ندارد. نوشیدن الکل هرگز و تحت هیچ شرایطی برای هیچ کسی توصیه نمی شود.

منبع: کتاب درمان بیماری های معده

مقالات مرتبط

علایم سوء هاضمه

ممکن است عوامل ژنتیکی موجب سوء هاضمه و بازگشت اسید معده به مری شوند. غالباً این عارضه پس از مدت نسبتاً کوتاهی برطرف می شود ولی در

مطالعه »

علل یبوست

گاهی اوقات نمی توان به راحتی علت مشخصی برای یبوست پیدا کرد. عوامل مختلفی هستند که می توانند باعث بروز یبوست شوند. فهرست مطالب یبوست

مطالعه »
تماس با ما