شکل بیرونی بینی به دلیل شکل استخوان و غضروف آن و پوست رویی بینی ایجاد شده است. قسمت بالای بینی حاوی استخوانی سخت به شکل سقف است. قسمت های میانی و نوک بینی از غضروف ساخته شده و نرم تر است. ضخامت پوست از فردی به فرد دیگر متفاوت است و همچنین در شکل بینی تاثیر گذار است.

قبل از عمل زیبایی بینی از شما عکسبرداری می شود تا ظاهر بینی تان قبل از عمل در ذهنتان بماند. و همچنین به جراح اجازه دهد که در مورد نحوه ی عمل تصمیم بگیرد. رینوپلاستی و سپتورینوپلاستی معمولا همراه با بی هوشی انجام می گیرد. برش ها در قسمت داخل بینی شما زده می شود. گاهی اوقات ممکن است برش کوچکی روی پوست بین سوراخ های بینی یا کناره های آن ها، ضروری باشد. پوست بینی به آرامی از روی استخوان و غضروف بینی برداشته می شود . در استخوان بینی شکستگی مویی ایجاد می شود تا جراح بتواند شکل بینی را تغییر دهد. قطعات استخوان و غضروف را می توان از بینی جدا کرد و یا به آن افزود تا هر گونه برآمدگی یا تورفتگی بینی مسطح شود.

دلایل عمل جراحی بینی

عمل زیبایی بینی علاوه بر بهبود ظاهر بینی و صورت می تواند به بهبود عملکرد بینی و تنفس، کمک کند. در ظاهر انسان ها تفاوت های زیادی وجود دارد. شکل بینی به عواملی چون شکل استخوان، ابعاد صورت، رنگ ،نژاد و ضخامت پوست بستگی دارد. اغلب افراد از ظاهر خود راضی هستند، اما برخی از ظاهرشان ناراضی هستند و تمایل به انجام عمل جراحی زیبایی دارند. رایج ترین ویژگی هایی که موجب نارضایتی افراد می شود، شامل انحراف بینی به یک سمت، قوز بینی، تورفتگی بینی، بینی زیادی باریک یا زیادی پهن و بالا بودن یا افتادگی نوک بینی می باشد. شکل کاملی از بینی تعریف نشده است، بلکه تغییر در بینی باید به گونه ای باشد که با سایر اعضای بینی متناسب و هماهنگ باشد. مهم است که انتظارات فرد از تاثیر عمل زیبایی بینی، غیر واقع بینانه نباشد. افرادی که معتقند زندگی شان پس از عمل جراحی تغییر خواهد کرد، اغلب نا امید خواهند شد.

رینوپلاستی چیست؟

رینوپلاستی یک عمل جراحی برای تغییر شکل بینی است. نوع عمل رینوپلاستی به ناحیه ای از بینی که نیاز به تغییر دارد، بستگی دارد. طی این روش عمل بینی می توان بینی را کوچک تر یا بزرگتر کرد، قوز بینی را برداشت و انحراف بینی را تصحیح کرد. شکل نوک بینی را نیز می توان تغییر داد. می توان قطعاتی از غضروف یا استخوان را از بینی جدا کرد و یا به آن اضافه کرد تا شکل بینی تغییر کند. گاهی اوقات دیواری که بینی را به دو قسمت چپ و راست تقسیم می کند (سپتوم بینی)، پیچ خورده است، که باید آن را همزمان، طی عمل جراحی تصحیح کرد. این عمل ترکیبی، سپتورینوپلاستی نام دارد.

روش ها و تکنیک ها

رینوپلاستی شامل کاهش یا افزایش سایز بینی و تغییر شکل بینی برای به دست آوردن بینی با ظاهری متعادل تر و متناسب تر با سایر اعضای صورت می باشد. رینوپلاستی برای کاهش سایز، شامل برداشتن قسمتی از قوز بینی همراه با شکستن استخوان بینی، برای کاهش پهنای آن است. نوک بینی ممکن است نامتقارن یا فرورفته باشد. و یا کل بینی ممکن است نیاز به بازسازی داشته باشد. برای بزرگ تر کردن قسمتی از بینی، می توان از پوست یا غضروف سایر قسمت های بدن فرد مثل گوش و یا دنده استفاده کرد. به علاوه از مواد مصنوعی (مثل gortex یا silastic ) نیز می توان استفاده کرد، اما خطر پس زدن بافت و یا عفونت نیز وجود دارد. روش های عمل جراحی بینی می تواند یا به صورت برش از طریق سوراخ های بینی باشد (بسته یا داخلی) و یا از طریق برش کوچکی زیر بینی (باز یا خارجی) انجام شود.

میزان موفقیت

بینی و چهره ی هر کس متفاوت است، بنابراین ممکن نیست که بینی تان دقیقا به شکل مورد نظرتان دربیاید. ضخامت پوست بینی عامل مهمی است برای این که بینی فرد پس از عمل بینی ظاهر بهتری داشته باشد. اگر پوست نازک باشد، باعث می شود که پوشاندن حفره ها و برآمدگی های بینی سخت شود؛ و چنانچه پوست بینی ضخیم باشد، تمامی تغییراتی که در ناحیه ی داخل بینی انجام شده است، در ظاهر بینی نمایان نخواهد بود.هدف جراح پلاستیک شما این است که بینی شما را به نحوی که طبیعی جلوه کند، تغییر دهد. به هر حال، جراح شما قادر نخواهد بود که بتواند بگوید بینی شما پس از عمل دقیقا چه شکلی پیدا خواهد کرد. مهم است که قبل از عمل زیبایی بینی در مورد انتظاراتتان از عمل با جراح صحبت کنید.90 تا 95% از مراجعین، از نتایج عملشان راضی هستند، اما برخی دیگر عمل جراحی دیگری را درخواست می کنند. شما ممکن است در هر لحظه نظرتان را در مورد عمل زیبایی بینی تغییر دهید و امضا کردن رضایت نامه به این معنا نیست که شما مجبورید تحت عمل جراحی قرار بگیرید. اگر تصمیم دیگری گرفتید، هر لحظه می توانید آن را با جراح متخصصان در میان بگذارید. همچنین می توانید با جراح دیگری به منظور این تصمیمتان ملاقات کنید.

پس از عمل

قسمت جلوی بینی شما ممکن است به مدت چند هفته حساس شود. برای مدت یک هفته از فین کردن درون بینی تان خودداری کنید و گرنه خونریزی خواهد کرد. اگر می خواهید عطسه کنید، با دهان باز عطسه کنید تا از بینی تان محافظت کنید. ممکن است طی دو هفته یا بیشتر پس از عمل زیبایی بینی، از بینی تان مایع خونی رنگی خارج شود؛ این امر طبیعی است. هر دو طرف بینی تان برای مدت 10 تا 14 روز پس از عمل، کیپ خواهد شد؛ مثل وقتی که شدیدا سرما خورده اید. برای کمک به رفع این شرایط، به شما اسپری یا قطره ی بینی ارائه خواهیم کرد.

ممکن است بیش از سه ماه طول بکشد تا بینی شما ترمیم شود و تنفستان دوباره به حالت اول برگردد. سعی کنید از قرار گرفتن در مکان های حاوی دود یا گرد و غبار پرهیز کنید. چند بخیه درون بینی تان وجود خواهد داشت که قابل جذب است و خودبخود ناپدید خواهد شد. به مدت یک هفته، در اطراف بینی و چشمانتان، کبودی و ورم خواهید داشت. راست خوابیدن و استفاده از بالش اضافه برای چند روز، در این امر کمک کننده خواهد بود. بیشتر میزان ورم، پس از دو هفته کاهش می یابد، اما ممکن است بیشتر طول بکشد تا قبل از این که پوست و سایر بافت های نرم، بر روی استخوان و غضروف تنظیم شود. پس از یک سال یا بیشتر ورم بینی به طور کامل برطرف خواهد شد و ظاهر اصلی بینی بعد از عمل، نمایان خواهد شد. پس از عمل زیبایی بینی و سپتورینوپلاستی، پوست بینی نسبت به نور خورشید بسیار حساس خواهد شد. حتما باید به مدت 6 ماه از ضد آفتاب قوی و کلاه آفتاب گیر استفاده کنید. ممکن است در بینی، مخصوصا در اطراف نوک آن، به مدت بیش از سه ماه، کمی احساس سفتی و بی حسی ایجاد شود.

گچ و پانسمان بینی

گاز یا پانسمان های در هر طرف بینی قرار می گیرد تا همه ی قسمت های بینی سر جای خود قرار گیرد و از خونریزی جلوگیری شود. این پانسمان ها پک نامیده می شود، که راه بینی شما را مسدود خواهد کرد و شما فقط می توانید از طریق دهان تنفس کنید. ممکن است روز بعد از عمل زیبایی بینی این پک خارج شود. هنگام خارج کردن پک، ممکن است کمی خونریزی داشته باشید. این خونریزی به سرعت برطرف خواهد شد. گاهی اوقات ممکن است قطعات پلاستیکی کوچکی را درون بینی قرار دهیم تا از ایجاد زخم جلوگیری شود. این قطعات اسپلینت نام دارند که پس از یک هفته برداشته می شوند. باید یک گچ دائمی در خارج از بینی تان به مدت یک هفته قرار گیرد. این گچ باید خشک بماند.

چه مدت باید از کار مرخصی بگیرم؟

می توانید انتظار داشته باشید که روز بعد از عمل زیبایی بینی، به منزل بروید. گاهی اوقات هم ممکن است همان روز به منزل برگردید. باید به مدت حداقل یک هفته در منزل استراحت کنید. اغلب افراد نیاز به یک تا دو هفته مرخصی از کار دارند؛ مخصوصا اگر شغلشان همراه با فعالیت سنگین و یا بلند کردن اجسام سنگین است. باید به مدت 6 هفته از انجام ورزش هایی که در آن ها امکان ضربه خوردن به بینی تان وجود دارد، پرهیز کنید. برای مدتی که در بیمارستان هستید از پرستارتان در مورد مراقبت های پس از عمل زیبایی بینی سوال کنید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما