عوارض سیروز کبدی

[sbu_post_image]

یکی از مهمترین عوارض سیروز کبدی را تهدید می کند، خونریزی گوارشی است که اغلب به دلیل پاره شدن واریس مری اتفاق می افتد. در این بیماری ممکن است تقریباً تمام خونی که از روده ها منشأ می گیرند از طریق ورید یا سیاهرگ باب به کبد رفته، سپس از آنجا وارد ورید اجوف تحتانی و سپس قلب شده و در نهایت به سایر نقاط بدن منتقل می شود.

فهرست مطالب

خونریزی در سایر نقاط بدن

یکی از اعمال کبد، تولید برخی از فاکتورهای دخیل در روند انعقاد خون است. در جریان سیروز کبدی این فاکتورها به مقدار کم ساخته شده و در نتیجه این اشخاص آسانتر دچار خونریزی از نقاط مختلف بدن می شوند و این مسئله باعث بدتر شدن بیماریشان می گردد.

برای پیشگیری از خونریزی در سیروز کبدی، رعایت نکات زیر مفید است:

  • از قرار گرفتن در مکان یا موقعیت هایی که امکان آسیب فیزیکی زیادی وجود دارد، دوری کنید.
  • جهت مسواک زدن از مسواک هایی با پرز نرم استفاده کنید.
  • بینی خود را محکم و با قدرت تخلیه نکنید.
  • شما نیاز بیشتری به مصرف ویتامین K دارید، برای این منظور روزانه حداقل 100 گرم کاهو یا اسفناج میل کنید.
  • در صورت بروز خونریزی از هر نقطه ای از بدن و با بروز خونریزی زیر جلدی (کبود شدن خودبخودی پوست) بلافاصله به بیمارستان مراجعه کنید.

عفونت

مبتلایان به سیروز کبدی بنا به دلایلی بیشتر از افراد سالم مستعد ابتلاء به عفونت های خاصی هستند که این امر می تواند باعث بدتر شدن این بیماری و وضعیتشان شود. در این رابطه باید نکات زیر را همیشه مدنظر قرار داد:

1) اصول کلی پیشگیری از بیماری های عفونی را رعایت کنید.

2) در صورت بروز تب در اولین فرصت به پزشک خود مراجعه کنید.

3) در صورت بروز سوزش ادرار به پزشک مراجعه کنید.

4) در صورت بروز بی اشتهایی و درد شکم به پزشک مراجعه کنید.

درمان زودتر عفونت مانع پیشرفت و تشدید سیروز کبدی می شود. در هنگام عفونت مصرف آنتی بیوتیک طبق نظر پزشک و در برخی شرایط بستری نموده بیمار در بیمارستان و استفاده از آنتی بیوتیک تزریق می تواند کمک کننده باشد. گاهی به دلیل عود عفونت، پزشک از داروی سیپروفلوکساسین و یا کوتریموکسازول جهت پیشگیری از عفونت در سیروز کبدی استفاده می نماید. مصرف دقیق و منظم دارو مهم است.

اختلال هوشیاری در بیماران سیروز کبدی

یکی از اعمال کبدی، خنثی کردن سموم داخلی و خارجی است. یکی از این سموم، آمونیاک است که در روده ها و نیز در داخل سلول های بدن ساخته می شود. اثرات مخرب آمونیاک بر روی مغز سریع تر و شدیدتر از سایر نقاط بدن می باشد، و در نتیجه، وضعیت هوشیاری (به اصطلاح هوش و حواس) بیمار تغییر می کند. سیروز کبدی در مراحل پیشرفته تر، بیمار دچار اغماء می شود. عواملی که باعث بروز چنین حالتی می شوند عبارتند از:

1) رژیم غذایی نامناسب: گوشت قرمز یکی از منابع اصلی تولید آمونیاک در بدن است. لذا در مواقعی که شخص رژیم غذایی را رعایت نکرده، اقدام به مصرف گوشت قرمز حیوانی (به مقدار زیادتر از آنچه که توسط پزشک توصیه شده است) می کند، ممکن است دچار اختلال هوشیاری در سیروز کبدی شود. البته این امر به این معنی نیست که از گوشت قرمز اصلاً استفاده نکنید، بلکه باید مصرف آن به مقدار مورد نیاز و برحسب دستورات پزشکی صورت گیرد.

2) خونریزی: خونریزی ناشی از سیروز کبدی به هر دلیل که باشد، می تواند باعث اختلال هوشیاری و اغماء شود، لذا باید نکات توصیه شده در رابطه با پیشگیری از سیروز کبدی رعایت شود.

3) صدمات: هر نوع صدمه فیزیکی شدید به بدن (نظیر تصادف، زد و خورد و…) باعث وخیم شدن حال بیمار سیروز کبدی و اختلال هوشیاری می شود.

4) عفونت: در صورت هرگونه عوارض سیروز کبدی اختلال در هوشیاری و یا یبوست باید به میزان مصرف لاکتولوز افزوده و در صورت عدم پاسخ سریعاً به مرکز هپاتیت تهران و یا بیمارستان مراجعه کرد. خانواده بیمار باید به محض مشاهده تغییر غیر طبیعی در خلق و خوی بیمار موضوع را با پزشک معالج وی در میان بگذارند.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” درمان سیروز کبدی ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه عوارض سیروز کبدی مطالعه فرمایید.

منبع: کتاب سیروز کبدی

مقالات مرتبط

درمان های طبیعی کبد

مشکلاتی از جمله کبد چرب ممکن است در ارتباط با زندگی مدرن باشند. پزشکی بالاخره متوجه شده است که این بیماری ها را می توان با

مطالعه »
تماس با ما