عوارض کبد چرب

[sbu_post_image]

در این مقاله میخواهیم به بعضی از عوارض کبد چرب به تفصیل بیشتری نگاه کنیم. با ما همراه باشید:

فهرست مطالب

عوارض ناشی از کبد چرب

  • چاقی شکم

وزن اضافی در عوارض کبد چرب بیشتر در ناحیه شکم جمع می شود و به صورت لوله پهنی از چربی در بالای شکم خودنمایی می کند. من به آن رول کبد می گویم. ممکن است چربی اضافی در اطراف گردن و شانه ها جمع شود و شکل سیب به شما بدهد. چاقی کبد چرب سطح فوقانی بدن نام دارد. بیشتر مردم وقتی که به 40 سالگی می رسند می بینند که دارند چاق می شوند. این می تواند آدم را عصبانی، ناامید و گیج کند و وقتی که دکتر می گوید خوب در سن تو انتظار آن می رود، کمکی به آدم نمی کند. با وجود ورزش هر روزه و رژیم می بینید میانسالی آمده است. معمولاً توضیحات متعددی داده می شود از جمله یائسگی، میان سالی، استرس مصرف بیش از حد الکل . کم کاری، ضعف متابولیسم، اما که چی؟ شما هنوز نمی دانید چطور با آن مبارزه کنید! خوب آیا هیچوقت فکر کرده اید که ممکن است یک راه حل علمی و دلیل قابل درمانی برای شکم بزرگ وجود داشته باشد؟ آیا هیچ وقت فکر کرده اید احتمال اینکه دچار کبد چرب شده باشید وجود دارد؟ احتمالاً فکر نکرده اید اما باید فکر کنید، زیرا احتمال آن زیاد است. در واقع این بین میلیون ها نفر شایع است و در مورد خیلی ها رژیم های کم کالری و کم چربی به کاهش وزن کمک نمی کند.

  • سندرم x

از عوارض کبد چرب نوعی عدم تعادل شیمیایی در بدن بیماران است که سندرم x نامیده می شود. سندرم x یک اختلال متابولیکی است که با سطح بالای غیر عادی انسولین خون در ارتباط است. هورمون انسولین توسط غده پانکراس ترشح می شود. کار هورمون انسولین وارد کردن قند خون (گلوکز) به ماهیچه ها، کبد و سلول های چربی است. در اشخاص که سندرم x دارند انسولین به طور مؤثر کار نمی کند زیرا سلول های بدن در مقابل انسولین مقاوم هستند. برای جبران آن پانکراس هر چه بیشتر انسولین ترشح می کند به طوریکه نتیجه آن سطح بالای غیر عادی انسولین است. سطح انسولینی را می توان با آزمایش مشخص نمود.

به سه دلیل سطح بالای انسولین باعث افزایش وزن و عوارض کبد چرب می شود:

  • انسولین هورمون ذخیره چربی است.
  • انسولین تولید هورمون های چربی سوز را مهار می کند.
  • انسولین اشتها را زیاد می کند، به خصوص نسبت به شیرینی ها و کربوهیدارت ها انسولین حتی وقتی که نیاز به خوردن ندارید شما را گرسنه می کند.

سطح بالای انسولین معمولاً با میزان قند خون غیرقابل پیش بینی یا سطح بالای آن همراه است. در واقع شما می توانید در معرض دیابت باشید. کسانی که سندرم x دارند معمولاً اختلالاتی در چربی خون خود دارند (کلسترول و تری گلیسرید) بالا و احتمال دارد اسید اوریک آنها نیز بالا باشد.

  • عوارض پوستی کبد چرب

اگر کبد شما به علت کبد چرب نتواند سموم را به طور مؤثر دفع کند باید به طریق دیگری از بدن خارج گردند. در بیشتر موارد از طریق پوست دفع می شوند. این سموم می توانند باعث عوارض کبد چرب زیر گردند:

– درماتیت

– اگزما

– لکه های قهوه ای کبدی که باعث می شوند پیرتر به نظر آیید.

– کهیر

– پسوریازیس

– آکنه سرخرنگ روی صورت به خصوص روی گونه ها، چانه ها، و اطراف بینی.

اگر سموم از طریق پوست دفع شوند باعث تهییج و التهاب پوست می شوند و ممکن است بثورات، آکنه سرخرنگ، پسوریازیس و لکه های قهوه ای در عوارض کبد چرب بروز کند. معمولاً دریافته ام که بدتر شدن مشکلات پوستی نشانه اختلال عملکرد کبد یا مشکلاتی است که در آینده برای کبد بروز می کند. اگر پوست با کرم های استروئیدی قوی درمان شود و تا التهاب برطرف گردد سموم نمی توانند از بدن خارج گردند و ممکن است مشکلاتی عمیق تر از لحاظ سلامتی بوجود آورند. لذا کرم های استروئیدی باید فقط در زمان های محدودی مورد استفاده قرار گیرند. معمولاً آکنه با آنتی بیوتیک ها معالجه می شود که خیلی مؤثر نیست و اگر به مدت طولانی مصرف شوند می تواند سلامت کبد را به خطر اندازد و کبد را تخریب کنند. آکنه را می توان به جای صابون با شامپو بدن ساخته شده از روغن درخت چای شستشو داد که عفونت را کنترل می کند. یک تقویت کننده مفید کبدی، مکمل های امگا3 و عصاره های تازه برای بازگرداندن سلامت به پوست در عوارض کبد چرب هستند.

  • فشار خون بالا

عملکرد ضعیف کبد در کبد چرب از طرق مختلف می تواند باعث فشار خون بالا شود و من بیماران بسیاری را دیده ام که داروهای فشار خون و ادرار آور مصرف می کنند و عملکرد کبد را بهبود بخشیده اند و لاغر شده اند. البته باید یادآور شوم که ورزش نیز فشار خون را پایین می آورد. اگر کبد چرب باشد احتمال اینکه کلسترول LDL و تری گلیسرید بالا باشد وجود دارد. این چربی ها خون را غلیظ و چسبناک می کنند لذا فشار خون بالا می رود. هورمون آدرنال (هورمون غده ی فوق کلیه به نام آلدوسترون) نیز در کبد شکسته می شود. این هورمون تعادل سدیم و پتاسیم را در بدن تنظیم می کند. افزایش مقدار آلدوسترون باعث نگه داشتن سدیم و از دست دادن پتاسیم می شود. که این خود فشار خون را بالا می برد. دیگر این که کبد سطح چربی های خون را کنترل می کند. کلسترول و تری گلیسرید بالا می تواند خون را غلیظ کند و جریان آن را در رگ ها کندتر کند و این باعث بالا رفتن فشار خون و عوارض کبد چرب می شود.

  • فیبروماتوز کف دست

این بیماری به نام بیماری Dupuytren یا فیبروماتوز کف دست نیز نامیده می شود و بهترین توصیف آن ضخیم شدن و کوتاه شدن تاندون های کف دست می باشد. این تاندون ها (رباط ها) باعث انعطاف انگشتان می شوند و در دراز مدت دست خمیده می شود و انگشتان نمی توانند کاملاً باز شوند (کشیده شوند). انگشت حلقه و انگشت کوچک بیش از همه تأثیر می پذیرند و در موارد پیشرفته تر انگشت وسط هم خوب صاف نمی شود. انگشت اشاره و شصت معمولاً دچار عوارض کبد چرب نمی شوند. فیبروماتوز کف دست می تواند از عوارض این بیماری باشد که هنوز تشخیص داده نشود و می تواند ارثی باشد.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” موثرترین راه درمان کبد چرب ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کبد چرب مطالعه فرمایید.

منبع: کتاب کبد چرب برگشت پذیر است

مقالات مرتبط

عکسبرداری از دستگاه گوارش

عکسبرداری از دستگاه گوارش در واقع بررسی دقیق این ناحیه از بدن شما است. موفقیت در عکسبرداری از دستگاه گوارش فوقانی به خودتان بستگی دارد. طبق دستور، شب پیش

مطالعه »

آپاندیسیت

آپاندیسیت عبارت است از التهاب زایده ی کرمی شکل آپاندیس. این بیماری درمان طبی ندارد و اورژانس پزشکی محسوب می شود و باید فوراً تحت

مطالعه »
تماس با ما