محافظت از کبد با سیلی مارین

[sbu_post_image]

محافظت از کبد با سیلی مارین می تواند مقدار محافظت کننده قوی کبد «گلوتامین» و سنتز پروتئین را افزایش دهد. تکنولوژی جدید برای محافظت از کبد هم این مواد را با هم آمیخته و به شکل پودر یا کپسول ارائه داده است که مصرف آن را آسان تر و قابل دسترسی تر نموده است. برای دریافت دوز مؤثرتر لیواتن برای محافظت از کبد لازم است 2 کپسول یا هر بار یک قاشق چایخوری از پودر آن دو بار در روز مصرف شود پودر آن را می توان در آب میوه تازه یا آب مخلوط نمود. ویتامین های B به آن مزه بهتری می دهد. بهتر است کپسول ها را با غذا میل نمائید. اما اگر فراموش کردید می توان آنها را معده خالی هم مصرف کرد. وقتی که عملکرد کبد بهبود یافت و ثابت ماند یک دوز پایه به مقدار یک قاشق چایخوری پودر یا دو کپسول در روز به مدت طولانی برای محافظت از کبد کافی است. تقویت کننده لیواتن برای محافظت عالی است که حاوی مخلوطی از گیاهان قاصدک، شیر بادآورد، آرتیشو (کنگر فرنگی) مخلوط با تورین، اسفرزه، برگ جو، هویج، پودر چغندر و پودر آلفاآلفا است. لیواتن غنی از فیبر مفید برای کار روده هاست.

مواد غذایی حاوی سیلی مارین

بروکلی یکی از سبزیجات چلیپائی است که حاوی مواد شفادهنده و محافظت از کبد مثل (اینرول ها، تیول ها و ترکیبات سولفور) است. Stmary.s thistle که به نام Milk Thistle شیر کنگر فرنگی هم خوانده می شود در بسیاری از مطالعات کلینیکی در اروپا ثابت شده است که از تخریب کبد می کاهد. ماده مؤثر آن در محافظت از کبد، سیلی مارین است و در زمانی که مصرف یک تقویت کننده کبدی لازم است مصرف 420 میلی گرم سیلی مارین خالص لازم است. و طول مدت مصرف این ماده بستگی به وضعیت کبد دارد.

شیر بادآورد Milk Thistle کنگر وحشی بیش از 2000 سال است که برای درمان طبیعی بیماری های کبدی استفاده می شود و یک گیاه سالم غیر سمی است. شیربادآورد عوارض جانبی ندارد و برگ های تازه و جوان آن به عنوان غذا در اروپا مصرف شده است. سیلی مارین موجود در کنگر غشاء سلول های کبدی را با آنتی اکسیدان قوی که دارد محافظت کرده و باعث رشد سلول های سالم کبدی می شود تا جایگزین سلول های تخریب شده شوند. هم چنین به صافی های کبد برای دفع سموم خطرناک هم کمک می کند.

گل قاصدک قرن ها است در مورد کسانی که مشکل کبد و کیسه صفرا دارند تجویز می شود و ثابت شده که هم مؤثر است و هم بی خطر. این گیاه جریان صفرا را فعال می کند. زیرا حاوی مواد تلخی مثل Taraxacin می باشد. گل قاصدک اثرات آنتی اکسیدانی بر روی کبد دارد و ملین و مدر هم هست. از این رو برای التهاب کیسه صفرا نیز مفید می باشد. 

آرتیشو (کنگر فرنگی) که بنام Cynara Scolymus هم نامیده می شود اثرات محافظت کننده و بازسازی کننده کبد را دارد. مطالعات کلینیکی ارزش آن را در پایین آوردن کلسترول خون و مواد حاصل از سوخت ازت در اثر متابولیسم ثابت کرده است. آرتیشو در موارد اختلال عملکرد کبد، اختلال هضم و سنگ کیسه صفرا به کار می رود. قرن هاست که این ماده برای تحریک ترشح صفرا استفاده می شود. صفرا مثل ماده پاک کننده ای که چربی ها را از ظرف های کثیف پاک می کند عمل می نماید. بدون ماده پاک کننده نمی توانید چربی را پاک کنید و ظرف ها کثیف مانند. بدون صفرا سیستم گوارش نمی تواند چربی ها را بشکند و چربی ها به روده ها و رگ ها آسیب می رسانند.

لسیتین (فسفاتیدیل کولین) به کبد برای متابولیسم چربی ها کمک می کند و سطح کلسترول خون را پایین می آورد. لستین از کدئین لینهولنیکم اسید و اینوزیتول به وجود آمده است. کمبود کولین به کبد آسیب می رساند و می تواند با دریافت مکمل لسیتین جبران شود. کولین برای کسانی که کبد چرب دارند و کسانی که کلسترول خونشان بالاست مفید است . لسیتین سلول های کبدی را از سخت شدن محافظت می کند و ثابت شده که کلسترول اضافی را دفع و مانع تجمع چربی در کبد و رگ ها می شود.

پسیلیوم یک منبع عالی از فیبر محلول است و ثابت شده که بعد از 8 هفته سطح کلسترول را 14 تا 20 درصد کاهش می دهد. پسیلیوم احتمالاً بهترین فیبر موجود پایین آورنده کلسترول در محافظت از کبد می باشد. هویج، چغندر، یونجه، برگ جو و پسیلیوم موجود در پودر لیواتن حاوی کلروفیل، آنتی اکسیدان، کاروتئوئید و فیبر هستند. پودر لیواتن یک ملین عالی و پاک کننده روده است. لیواتن به مقدار یک قاشق چایخوری پودر دوبار در روز در آب میوه طبیعی یا آب یا دو کپسول دوبار در روز همراه غذا. در هفته اول با نصف این مقدار شروع کنید و بعد مقدار آن را کامل کنید. در مدتی که پودر یا کپسول آن را مصرف می کنید، مطمئن شوید که 8 تا 12 لیوان آب در روز می آشامید. این مقدار آب را با فاصله در طول روز مصرف کنید.

بنابراین با اثر محافظت از کبد با سیلی مارین در این مبحث آشنا شدیم و متوجه شدیم که برای محافظت و بازسازی کبد چه مواد غذایی مناسب است.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” درمان بیماری های کبد و چربی کبد ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه محافظت از کبد مطالعه فرمایید.

منبع: کتاب کبد چرب برگشت پذیر است

مقالات مرتبط

رفلاکس معده چیست؟

[sbu_post_image] رفلاکس معده یک بیماری بسیار شایع است و مردم با آن سر و کار دارند. بیماری رفلاکس معده و برگشت اسید یا اصطلاحاً ترش کردن است.

مطالعه »
تماس با ما