مراحل انجام اندوسکوپی

[sbu_post_image]

برای انجام مراحل انجام اندوسکوپی باید با آرامش کامل به پهلوی چپ دراز بکشید. ممکن است به شما داروی آرام بخش بدهند و یا اسپری بی حس کننده به گلویتان بزنند که البته استفاده از هر کدام با نظر شما صورت می گیرد. سپس پرستار گیره هشدار دهنده را به انگشت شما متصل می کند و ممکن است در شروع مراحل انجام اندوسکوپی از طریق ماسک دهانی و قبل از آنکه محافظ دهانی کوچکی را بین دندان ها قرار دهد، مقداری اکسیژن به شما بدهد. گذاشتن محافظت دهانی باعث می شود که دندان ها آسیب نبینند و همچنین دندان ها به دستگاه آسیب نرسانند. زمانی که آرامش کامل داشته باشید پزشک سر اندوسکوپ را روی زبان قرار می دهد و سپس وارد گلو می کند و از شما می خواهد که آن را قورت دهید. در این هنگام مری باز شده و اندوسکوپ وارد معده می شود.

در طول مراحل انجام اندوسکوپی، یک پرستار از شما مراقبت می کند و بزاقی که در دهانتان جمع می شود را توسط یک مکنده (ساکشن) بیرون می آورد. این عمل باعث می شود تا خطر به ریه رفتن بزاق کاهش یابد. مایع را می توان قورت داد اما چون اندوسکوپ مری را باز نگه می دارد، مایعات مجدداً از معده به دهان باز می گردند.

مدت اندوسکوپی

وقتی سر اندوسکوپ در معده قرار گرفت آزمایش چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد که در طی این مدت معده باد می شود تا تصویر مناسبی به دست آید. در صورت نیاز ممکن است نمونه برداری نیز بشود که این عمل کاملاً بی درد است.

زمانیکه این عمل تمام شد، پزشک دستگاه اندوسکوپ را بیرون می آورد و شما را به مکانی دیگر جهت استراحت راهنمایی می کند. در طول مراحل انجام اندوسکوپی ممکن است دچار بعضی علایم مانند احساس فشار بر روی گلو، گاهی احساس ناراحتی در شکم و آروغ زدن (به علت وارد شدن هوا به معده شوید) وقتی سر اندوسکوپ از گلو عبور می کند ممکن است یک دوبار دچار حالت تهوع شوید که یک واکنش کاملاً طبیعی است. پس از تست و وقتی کاملاً بهبود یافتید می توانید به منزل بازگردید.

اندوسکوپی بسیار بی خطر می باشد و هیچگونه عوارض جانبی ندارد، اما پارگی مری به علت ورود لوله آندوسکوپ به آن، به ندرت اتفاق می افتد و فقط افرادی که دچار ناهنجاری های ناشناخته قبلی در مری باشند دچار این عارضه می شوند. عوارض دیگر مراحل انجام اندوسکوپی ممکن است مربوط به تزریق بی حس کننده باشد. در صورتی که مایع استنشاق شود ممکن است شخص دچار عفونت سینه شود که البته این حالت بیشتر در افراد ضعیف و پیر اتفاق می افتد.

منبع: کتاب سوء هاضمه

مقالات مرتبط

عوارض زخم های پپتیک

عوارض زخم های پپتیک عبارتند از: فهرست مطالب خونریزی زخم های پپتیک شایع ترین عارضه ی زخم های گوارشی خونریزی است. خونریزی ناگهانی و شدید می

مطالعه »

ویروس هپاتیت بی

[sbu_post_image] ویروس هپاتیت B عامل بروز این بیماری در انسان است. این ویروس در کبد انسان جایگزین شده و تکثیر می نماید. مواد تولید شده

مطالعه »

آندوسکوپ چیست؟

[sbu_post_image] یکی از وسایلی است که متخصص گوارش با آن زیاد سر و کار دارند و بیماران مراجعه کننده ما از این خدمت استفاده می

مطالعه »
تماس با ما