مهمترین دلایل کبد چرب

[sbu_post_image]

مهمترین دلایل و علل کبد چرب به قرار زیر است:

فهرست مطالب

رژیم غذایی اشتباه

مهم ترین علت کبد چرب، رژیم غذائی غلط است، مثل:

– رژیم های حاوی کربوهیدارت های تصفیه شده

– رژیم های حاوی چربی های مضر

– رژیم های دارای مقدار کم میوه ها و سبزیجات و حبوبات

– رژیم های فاقد آنتی اکسیدان ها به خصوص ویتامین C وسلنیوم

– رژیم های فاقد مقدار کافی پروتئین با کیفیت خوب

جالب است بدانید که شایع ترین دلایل کبد چرب مصرف زیاد شکر و کربوهیدارت است نه کلسترول مصرفی. یک رژیم سرشار از کربوهیدرات مقاومت بدن را در مقابل انسولین که متابولیسم کربوهیدرات ها و چربی ها را در بدن تنظیم می کند زیاد می کند. پس افزایش سطح انسولین به بدن، به خصوص دلایل کبد چرب می گوید که چربی بیشتری ذخیره کن. اگر رژیم غنی از کربوهیدرات دارید، کمبود ورزش مقاومت بدن را در مقابل انسولین زیاد می کند و سطح بالای انسولین به نام سندرم X شناخته می شود. سندرم x سندرم متابولیک نیز گفته می شود و امروزه شایع ترین علت کبد چرب است.

تاثیر داروها

آسیب کبدی در اثر داروهای تجویز شده مثل بعضی داروهای ضدالتهاب مهار کننده های سیستم ایمنی، مسکن ها و داروهای پایین آورنده کلسترول و غیره.

داروهایی که باعث کبد چرب می شوند شامل آمیودارو Amiodarone، پرهکسیلین perhexiline، بعضی از مهارکننده های کلسیم، متدترکسیت Melotrxate، کلروکین Chloroquine و هیکانتون hycanthone، استروژن صنعتی، داروهای گلیتازون glitazone و داروهای مصرفی در دیابت و تاموکسیفن Tamoxifen می باشند. این لیست کامل نیست و بعضی اشخاص واکنش های جدی به بعضی داروها نشان می دهند و بعضی دیگر نه. این واکنش ها مربوط به حالت مزاجی مشخص است. اگر داروهایی را به مدت طولانی مصرف می نمایید با پزشک خود مشورت کنید تا بدانید آیا آن داروها عوارض جانبی بر روی کبد چرب دارند یا نه. اگر اثر دارند به طور مرتب آزمایش های کبدی برای تشخیص این بیماری را انجام دهید و اگر عوارض نشان داده شد پزشکتان می تواند داروهایتان را با داروهایی که با سلامت کبد بیشتر سازگار باشند تجویز کند.

کبد چرب الکلی

کبد در اثر داروهای مفرح مثل الکل، خواب آورها و آمفتالین ها و غیره آسیب می بیند. به خصوص اینکه افراد معتاد مقدار زیادی از این مواد را مصرف می نمایند.

مسمومیت

کبدی که در معرض سموم موجود در محیط زندگی است آسیب می بیند، سمومی مثل حلال ها، پلاستیک ها، چسب ها، حشره کش ها، آفت کش ها، مایعات خشک شوئی، مواد شوینده و بسیاری مواد شیمیایی صنعتی دیگر. تعجب می کنم چطور بعضی مردم از کبد چرب خود محافظت نمی کنند. آنها موقع جابجا کردن سموم از دستکش استفاده نمی کنند و ماسک نمی زنند و حشره کش ها را به مقدار زیاد مصرف می نمایند. معمولاً کسانی را که غذای خود را در ظرف پلاستیکی با پوشش پلاستیکی در مایکروفر گرم می کنند با وحشت نگاه می کنم. خوب استفاده بیش از حد از مایکروفر به خودی خود خطرات ناشناخته دارد. اما اگر غذای خود را در ظرف پلاستیکی در مایکروفر گرم کنید، کبدتان در معرض پلاستیک هم هست.

وراثت

سابقه خانوادگی ابتلا به کبد چرب یا سیروز کبدی با منشاء نامعلوم شانس ابتلا را می افزاید .

دیابت و اضافه وزن

اضافه وزن و ابتلا به بیماری قند شانس ابتلا به کبد چرب را افزایش می دهد و 74-57% افراد چاق دیابتی هستند. این بیماری در 95 درصد افرادی که تحت عمل جراحی برای چاقی قرار گرفته اند دیده می شود. این ارتباط مثل ارتباط مرغ و تخم مرغ است. به عبارت دیگر کدام اول بوده؟ در بیشتر موارد اول کبد چرب باعث اضافه وزن می شود و سپس اضافی وزن باعث می شود که فرآیند کبد چرب وارد مرحله شدیدتر گردد. به این دلیل است که افرادی که اضافه وزن دارند و کبدشان چرب است به سختی می توانند لاغر شوند مگر اینکه اول عملکرد کبد را بهبود بخشند.

جراحی بای پس معده Jeguno- ileal by pass درمان چاقی غیر عادی می تواند باعث این بیماری گردد.

پس می توان دید که عوامل زیادی می توانند مهمترین دلایل کبد چرب باشند و در بعضی مبتلایان بیش از یک مورد در بیماری مؤثر بوده است. تصور بر این است که کسانی که کبد چرب ساده خوش خیم دارند بیشتر در معرض نوعی از این بیماری که به نام NASH شناخته می شود می باشند. به خصوص اگر در معرض عوامل مستعد کننده دیگر نیز باشند. این می تواند شامل داروهای مسوم کننده کبد، دیابت کنترل نشده، عفونت ها، آهن زیادی موجود در بدن، کمبود اکسیژن مصرف بیش از حد دخانیات یا بودن در معرض مواد شیمیایی سمی باشد.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” بهترین درمان کبد چرب ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کبد چرب مطالعه فرمایید.

منبع: کتاب کبد چرب برگشت پذیر است

مقالات مرتبط

علایم سوء هاضمه بدون زخم

علایم اصلی سوء هاضمه بدون زخم سه نوع هستند: سوء هاضمه بدون زخم علایمی شبیه به علائم ریفلاکس، علایمی شبیه به علایم زخم معده و علایمی شبیه به

مطالعه »
تماس با ما