نقش آب در کاهش وزن و لاغری

[sbu_post_image]

مشکل تغذیه‌ای امروز مردم جامعه ما چاقی است که در میان قشر جوان و حتی کودکان ما نیز سیر صعودی پیدا کرده است. از این رو، استفاده از رژیم‌های لاغری گوناگون جان تازه‌ای یافته است. از سوی دیگر، بیشتر افرادی که به مطب متخصصان تغذیه مراجعه می ‌کنند، بعد از امتحان کردن رژیم های لاغری رنگارنگ و روش‌های عجیب و غریب به یک رژیم لاغری اصولی روی می ‌آورند. به این دلیل است که میزان نتیجه‌ گیری و سرعت لاغر شدن آنها با هم تفاوت پیدا می ‌کند. از این رو توصیه می‌ شود، افراد کاهش وزن‌ شان را به هیچ عنوان با یکدیگر مقایسه نکنند، زیرا این تفاوت داشتن‌ها، به طور کامل طبیعی است.

تاثیر نوشیدن آب در کاهش وزن

نوشیدن آب به مقدار كافی، میزان سوخت‌و‌ساز (متابولیسم) بدن را افزایش می‌دهد و می‌تواند بدون دریافت کالری اضافی، احساس سیری به فرد بدهد. به همین دلیل برخی از افراد معتقدند حتی با نوشیدن آب هم چاق می‌شوند، چون آب می‌تواند احساس سیری به آنها بدهد! اما این گفته فقط در حد یک ضرب‌المثل جالب است و هیچ‌ محتوای علمی‌ای ندارد. برخی دیگر نیز تصور می‌كنند نوشیدن آب سرد باعث كاهش حرارت بدن و در نتیجه لاغری می‌شود اما این كاهش جزیی حرارت بدن، چندان قابل ملاحظه نیست که بتواند نقشی در چاقی یا لاغری افراد داشته باشد اما بافت چربی افرادی كه برنامه رژیم غذایی برای لاغر شدن دارند، با گذشت زمان تجزیه می‌شود و این چربی تجزیه‌شده باید از طریق كلیه‌ها دفع شود، بنابراین نیاز به نوشیدن آب در این افراد بیشتر است تا به این ترتیب، چربی‌های تجزیه‌شده از طریق ادرارشان دفع شود. به علاوه نوشیدن آب، نیم ساعت قبل از وعده‌های غذایی باعث می‌شود تا حدودی احساس گرسنگی در افراد فروكش کند.

این ماده حیاتی ابتلا به یبوست و مشكلات گوارشی را نیز كاهش می‌دهد و باعث تنظیم حرارت بدن و دفع سموم و مواد زائد هم می‌شود. آب، در دفع سنگ كلیه موثر است و می‌تواند عمل هضم و جذب غذا را بهبود بخشیده و نقش مهمی را در انتقال مواد غذایی به سلول‌های بدن بازی کند.

به‌طوركلی می‌توان گفت که نوشیدن آب در تعادل و تراز انرژی و چاقی و لاغری بدن نقش موثر و پررنگی ندارد و نمی‌توان برای چاق و لاغر شدن، به کم یا زیاد نوشیدن آب اکتفا کرد. بهتر است این نکته را هم یادآور شوم که نوشیدن بیش از حد آب حتی می‌تواند باعث ایجاد مشکلات عدیده‌ جسمانی شود، بنابراین توصیه به روش‌هایی مانند آب‌درمانی برای لاغر شدن، به هیچ‌وجه صحیح و علمی نیست و ممکن است عوارض جبران‌ناپذیری مانند تندخو شدن، ریزش مو یا حتی ابتلا به بیماری‌های عصبی و قلبی را برای افراد در پی داشته باشد.

در بین روش های کاهش وزن شاید لاغری با بالون معده هم به گوش شما خورده باشد و مایل باشید راجع به آن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

برای آشنایی با روش کاهش وزن با بالون معده (کلیک کنید)

منبع: تبیان زنجان. دانستنی های پزشکی

مقالات مرتبط

ناقل هپاتیت

[sbu_post_image] اگر در خانواده یک فرد، ناقل هپاتیت وجود داشته باشد، امکان انتقال بیماری به سایر افراد خانواده وجود دارد، ولی این امر نیاز به

مطالعه »
تماس با ما