ونیرهای دندان، که به عنوان ونیرهای پرسلین و یا ونیرهای کامپوزیت شناخته می‌شوند، ورقه‌هایی‌ نازک از پرسلین شفاف و همرنگ دندان یا کامپوزیت‌های رزینی هستند که به صورت سفارشی ساخته شده‌اند تا روی دندان‌ها قرار بگیرند و رنگ، شکل و ظاهر آن را بهبود بخشند. استفاده از ونیرهای دندان می‌تواند به طور چشمگیری لبخند و ظاهر شما را بهبود بخشد.

مزایا


ونیرهای پرسلین نسبت به کامپوزیت‌های رزینی چندین مزیت دارند از جمله:

مشکلات که می‌توان با استفاده از ونیرهای دندان رفع کرد


عمل قرار دادن ونیرهای دندان گاهی اوقات به عنوان ارتودنسی فوری نامیده می‌شود زیرا می‌توان از آن‌ها برای پوشش دادن انواع مشکلات دندان‌ها در ناحیه لبخند استفاده کرد. از جمله موارد کاربرد ونیرها عبارتند از:

ونیر دندان می‌تواند ظاهر دندان‌ها را بهبود بخشد، اما استفاده از ونیرهای موجب مرتب کردن فک یا اصلاح اوربایت و آندربایت نمی‌شود. برای اصلاح این مشکلات پیچیده نیاز به انجام ارتودنسی است.

ونیر دندان برای چه کسانی مناسب است


ونیرهای دندان برای همه افراد یا هر دندانی مناسب نیستند. انتخاب مورد مناسب یک عامل بسیار مهم در موفقیت این روش است. چنان چه در طول انجام این روش مقداری از ساختار دندان برداشته شود، ونیر دندان یک روش قابل برگشت نیست. معاینه توسط دندانپزشک می‌تواند تعیین کند که آیا استفاده از ونیرهای دندان برای ایجاد تغییرات مورد نظر مناسب است یا خیر. برخی از مواردی که موجب می‌گردد افراد متقاضیان مناسبی برای استفاده از ونیر دندان نباشند، عبارتند از:

چه کارهایی را برای استفاده از ونیرهای پرسلین باید انجام دهید؟


معمولاً دو جلسه دندانپزشکی مورد نیاز است. اولین جلسه ممکن است بین یک تا دو ساعت طول بکشد. در طول جلسه اول موارد زیر انجام می‌شود:

جلسه دوم نیز ممکن است بین یک تا دو ساعت طول بکشد. در طول این جلسه:

مراقبت‌ها


در صورت مراقبت نکردن، ونیرهای دندان ممکن است ترک بردارند یا از بین بروند. برای بهبود دوام و طول عمر ونیرها شما نیاز به حفظ بهداشت دهان و سالم نگه داشتن دندان‌ها دارید و باید حداقل دو بار در هر سال آزمایشات لازم را انجام دهید و برای تمیز کردن ونیرها به دندانپزشک مراجعه نمایید. علاوه بر این، شما باید از گاز زدن اشیای سخت مانند آجیل و یخ اجتناب کنید.

جایگزین‌ها


نزدیک‌ترین جایگزین زیبایی برای ونیرهای پرسلین کامپوزیت‌های رزین است. کامپوزیت رزین مواد پرکننده هم رنگ دندان است که ممکن است از آن برای ساختن ونیرهای دندان استفاده شود. روکش‌های دندان نیز ممکن است برای اصلاح مشکلات مشابه استفاده شوند، اما روشی با میزان محافظه کاری کمتر محسوب می‌گردد.

معایب ونیرهای پرسلین در مقابل ونیرهای کامپوزیت رزین


معایب عمده ونیرهای پرسلین در مقابل کامپوزیت رزین عبارتند از:

 

” از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)”

تماس با ما