هموروئید و درمان آن

[sbu_post_image]

هموروئید ها کلافه های عروقی(رگی) هستند که در 5تا7 سانتیمتری داخل مقعد وجود دارد .وظیفه اصلی آنها کنترل گاز و کنترل موادمایع مدفوعی می باشد.زمانیکه این کلافه ها یا بعبارت دیگر این بالشتکهای عروقی، بزرگ شوند ، آنگاه فرد دچار مشکلاتی خواهد شد. هموروئید به عنوان یک بیماری مزمن و شایع در نظر گرفته می شود که درناحیه مقعد یا رکتوم است. هموروئید در واقع التهاب عروق و مخصوصا سیاهرگ های ناحیه مقعد یا رکتوم است که خیلی وقت ها به آن توده گفته می شود. این وضعیت ممکن است ناشی از فشار آوردن به منظور حرکت مدفوع و افزایش فشار به ورید ها در شرایطی مانند بارداری، یبوست و بسیاری موارد دیگر باشد.

فهرست مطالب

روش های درمان بواسیر

اصولاً برای برطرف كردن علایم هموروئید با توجه به نوع و تشخیص پزشك متخصص بواسیر در این رشته چندین روش درمانی وجود دارد.

درمان طبی عبارت است از كنترل یبوست به وسیله مصرف رژیم غذایی پر فیبر مثل میوه جات و سبزیجات، كاهو، آلو، انجیر، نان سبوس دار، اصلاح عادت اجابت مزاج، استفاده از پمادهای ضد هموروئید و استفاده از ملین ها و لگن آب گرم.

امروزه پزشكان و بیماران درجستجوی راه های ساده، موثر و بدون عارضه و یا با كمترین عارضه هستند. از آنجا كه روش های جراحی معمول با بستری شدن بیمار، نیاز به بیهوشی، درد پس از عمل، احتمال خونریزی، ترشح، عفونت و از كارافتادگی همراه بوده و نیاز به مراقبت های طولانی مدت دارند، لذا تلاش های زیادی برای مهار بیماری هموروئید به روش های متعدد سرپایی از قبیل كوتر كردن، منجمد كردن، رابر بند لیگاتور و سایر روش ها بوده است. ولیكن هیچكدام درمان قطعی برای تمام هموروئیدها نبوده و اكثر این روش ها محدودیت هایی دارند. از جمله شایع ترین این روش ها تا كنون روش بستن هموروئید با حلقه لاستیكی است.

درمان جراحی برای هموروئید های پیشرفته می باشد که توسط جراح ، بافتهای بواسیری برداشته و بخیه می شوند ، که مراقبت هایی پس از عمل نیاز است .

توصیه های بعد از جراحی هموروئید

  • اصلاح رژیم غذایی با استفاده از غذاهای پر فیبر از قبیل مصرف سبزیجات ، میوه جات فراوان ، پودر پسیلیوم (اسفرزه ) ، مایعات فراوان.
  • تنظیمات اجابت مزاج مرتب و به موقع که معمولا یک ساعت پس از غذا خوردن زمان مناسبی برای اجابت مزاج می باشد.
  • شستشوی با آب گرم.
  • استفاده از پماد آنتی هموروئیدی شیاف آن پس از اجابت مزاج طبق دستور پزشک.
  • در لگن آب گرم به مدت ۲۰-۱۵دقیقه پس از اجابت مزاج بنشینید و تکرار ان ۳-۲مرتبه در روز مفید است.
  • تا چند روز پس از عمل ممکن است خونریزی مختصر و یا دفع خونابه داشته باشید ، که این مسئله طبیعی است . که بایستی از یبوست و زور زدن هنگام اجابت مزاج خودداری کرده و استفاده از لگن آب گرم نیز کمک کننده می باشد.

آشنایی با درمان دارویی بواسیر (کلیک کنید)

منبع: دکتر دین محمدی. آفتاب. مرکز پزشکی نقوی. دانشنامه سلامت

مقالات مرتبط

یبوست

اگر یبوست دارید و با این مشکل گوارشی دست و پنجه نرم می کنید، بدانید که این فقط شما نیستید که این مشکل را دارید

مطالعه »

خونریزی گوارشی

اگر شما به نوعی درگیر بیماریهای معده و خونریزی گوارشی، از جمله سوء هاضمه و سوزش سردل هستید لازم است این نکته را بدانید که

مطالعه »

فیستول مقعدی

[sbu_post_image] فیستول مقعدی، که تقریبا همیشه به دنبال آبسه مقعدی ایجاد می شود، تونل کوچکی می باشد که غده مقعد را در محل ایجاد آبسه

مطالعه »
تماس با ما