هپاتیت ب

[sbu_post_image]

امروزه هپاتیت ب یکی از مشکلات بهداشتی-درمانی عمده جهان است و با توجه به سطح بهداشتی، سنن و عادات اجتماعی و میزان رعایت مسائل اخلاقی تفاوتی در شیوع علل و نحوه ی انتقال انواع هپاتیت مشاهده می شود. بشر از دیر باز با این بیماری آشنا بوده و بقراط، حکیم یونانی در این باره مطلبی نوشته است. در جنگهای داخلی امریکا و جنگ جهانی اول هپاتیت ب مشکل بزرگی بود و سبب خارج شدن تعداد زیادی از سربازان از صحنه ی جنگ و صدمات جبران ناپذیر به ارتش گردید. در جنگ جهانی دوم نیز به دلیل مشکلات بهداشتی و… قشر وسیعی از مردم در خاورمیانه و ایتالیا دچار هپاتیت ب شده اند که در گزارشات پزشکی ثبت شده است. طبق آخرین گزارشات سازمان بهداشت جهانی (WHO) حدود 350 میلیون نفر در سراسر جهان حامل ویروس هپاتیت ب هستند. این بیماری پس از بیماری های سل و مالاریا شایع ترین بیماری عفونی و مسری است. سالانه حدود 50 میلیون نفر به تعداد افراد آلوده در دنیا افزوده می شود. بیشتر مبتلایان در کشور پهناور چین و تایوان به سر می برند.

شیوع هپاتیت ب در برخی از نواحی آسیا و آفریقا بسیار بالاست و تعداد آنها حتی به 20 درصد جمعیت این مناطق نیز می رسد. شیوع ناقلین بیماری در جامعه ایرانی حدود 3 درصد افراد جامعه یا قریب به دومیلیون نفر ناقل هپاتیت ب است. البته این آمار در شهرها و روستاهای مختلف کشور متفاوت است.

خلاصه علائم و نشانه های هپاتیت:

  • تغییر رنگ پوست و چشم ها به زردی (یرقان)
  • پررنگی ادرار (تیره شدن ادرار).
  • بی رنگ شدن مدفوع (سفید شدن رنگ مدفوع)
  • تهوع، استفراغ
  • بی اشتهایی
  • خارش بدن
  • خستگی، بی حالی و کاهش توانایی در انجام فعالیت های روزانه .

علائم و نشانه های ذکر شده ممکن است در بیماری های دیگر (به غیر از هپاتیت) نیز دیده شوند. تفسیر علایم و نشانه هایاین بیماری بر عهده ی پزشک است. از خود تشخیصی خودداری نمایید.

راههای انتقال هپاتیت ب

یکی از بیماری های بزرگ نسل بشر که به طور گسترده در همه جای دنیا منتشر شده است، عفونت است. حدود 90 درصد ناقلین در جهان سوم و بیش از 75 درصد در آسیا زندگی می کنند. محققین جهان را از نظر درصد انسانهای آلوده به ویروس (ناقل هپاتیت) به سه دسته تقسیم کرده اند:

1) مناطقی با آلودگی کم که میزان ناقلین آن کمتر از دو درصد است و شامل آمریکای شمالی، اروپای غربی، استرالیا و… می باشد.

2) مناطقی با آلودگی متوسط که میزان ناقلین هپاتیت ب آن بین 2 تا 5 درصد است و شامل اروپای جنوبی، اروپای شرقی و خاورمیانه است. در ایران تعداد ناقلین 3 درصد جمعیت گزارش شده است.

3) مناطقی با آلودگی زیاد که میزان ناقلین هپاتیت ب آن 5 تا 20 درصد است و شامل آفریقا، آسیای شرقی، آسیای جنوب شرقی و قسمت هایی از خاورمیانه می باشد. عامل این بیماری در خون و همه ی ترشحات بدن (مانند بزاق، عرق و …) افراد ناقل وجود دارد و تماس با خون این افراد می تواند فرد سالم را نیز مبتلا نماید. البته ویروس هپاتیت ب تا به حال در مدفوع یافت نشده است. بهترین راه پیشگیری از ابتلاء به بیماری، شناخت راه های انتقال آن است. تنها مخزن ویروس بیماری انسان است و انتقال آن از فرد آلوده به فرد سالم می باشد. در محیط خارج از بدن انسان، ویروس هپاتیت ب در برابر حرارت، رطوبت و عوامل شیمیایی بسیار مقاوم است. این ویروس در حرارت 20- درجه تا 15 سال و در حرارت اتاق تا 6 ماه و در یک لیوان خشک تا 4 هفته زنده می ماند، ولی پس از جوشاندن در 100 درجه سانتی گراد به مدت 5 دقیقه از بین می رود. ویروس با گلوتارآلدئید، کلروفروم و فرمالین (1 در 4000) از بین می رود. ویروس هپاتیت ب در مقابل نور خورشید نیز مقاوم است.

ابتلا به هپاتیت ب با مرگ برابر نیست. با توجه به شدت بیماری و نوع آن سیر بیماری متفاوت است. در مورد نوع آ خوشبختانه مرگ و میر بسیار کم است و پس از بهبودی هیچ گونه عارضه ای بر جای نمی گذارد. در مورد هپاتیت ب نیز اکثراً خوب می شوند و در 5 درصد از بیماران ویروس در بدن آنها باقی مانده و احتمالاً با تکثیر خود برای بیماران مشکلاتی را در آینده ایجاد می نماید.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” درمان هپاتیت ب ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه هپاتیت بی مطالعه فرمایید.

منبع: کتاب ناقل هپاتیت

مقالات مرتبط

ورم معده

یکی از مهم ترین علل ابتلا به ورم معده، استقرار میکروب هلیکوباکترپیلوری در معده است. این میکروب تا آخر عمر فرد در معده باقی می‌

مطالعه »

مشکلات جذب غذا

[sbu_post_image] شرایط زیادی وجود دارد که می تواند بر روی هضم غذا در بدن شما تأثیر بگذارد و باعث بروز مشکلات جذب غذا شود. 2

مطالعه »
تماس با ما