هپاتیت و اعتیاد

[sbu_post_image]

متأسفانه یکی از راه های مهم انتقال هپاتیت سی اعتیاد تزریقی است. به نظر می رسد هپاتیت و اعتیاد با یکدیگر در ارتباطند و معتادین تزریقی بیشتر از راه اشتراک وسایل تزریقی آلوده می شوند. تنها یک بار اشتراک در وسایل تزریقی کافی است که شخص به ویروس هپاتیت آلوده شود. بسیاری از معتادین تزریقی سابقه ای را از اشتراک در وسایل عنوان نمی نمایند ولی معمولاً اولین تزریق در نتیجه تشویق دوستان و قرض گرفتن وسایل آنها صورت می گیرد. بیشتر معتادین تزریقی تصور می نمایند که اشتراک وسایل فقط با یک نفر به مدت طولانی، مانع از انتقال هپاتیت می شود. اشتراک وسایل حتی در یک نوبت نیز موجب انتقال ویروس این بیماری می شود. در بسیاری از موارد وجود ویروس در خون افراد علامتی ندارد و حتی خود فرد نیز از ابتلاء به این ویروس اطلاعی ندارد.

تعویض سر سوزن سرنگ های مورد استفاده مانع از انتقال ویروس نمی شود. اشتراک در کلیه وسایل مورد استفاده در تزریق نظیر سرنگ و سرسوزن که به خون آلوده می شوند موجب انتقال ویروس هپاتیت از فردی به فرد دیگر می شود. مهمترین راه پیشگیری از این بیماری در معتادان، ترک اعتیاد است. در صورت اصرار بر ادامه اعتیاد، مهمترین راه پیشگیری عدم استفاده از وسایل به صورت مشترک است.

فهرست مطالب

درمان هپاتیت  در بیماران معتاد

هپاتیت سی در بیماران معتاد تزریقی قابل درمان است. ولی شرط لازم و ضروری، ترک مواد مخدر تزریقی است. در صورت ادامه اعتیاد تزریقی، تأثیر داروهای تجویز شده به شدت کاهش می یابد. شیوه های دیگر اعتیاد نیز در ابتلاء به هپاتیت دخالت دارند. انواع دیگر اعتیاد نظیر اعتیاد استنشاقی (استنشاق مواد به داخل بینی) و کشیدن تریاک نیز در ابتلاء به این بیماری مؤثر هستند، ولی هیچکدام به اندازه شکل تزریقی آن خطرناک نیست. تا زمانی که اعتیاد تزریقی ترک نشده باشد، درمان دارویی هپاتیت که هزینه بالایی نیز دارند بی فایده خواهند بود همین امروز برای ترک اعتیاد اقدام نمایید که فردا دیر است.

توجه:

گاهی هیچ راه مشخصی جهت ابتلای فرد به هپاتیت سی و ارتباط آن و اعتیاد یافت نمی شود، البته باید سؤال کرد آیا تزریق دارو به صورت غیر بهداشتی در مراکز درمانی در سابقه فرد وجود دارد؟ آیا استفاده از تیغ مشترک در دوران سربازی و یا مراسم و یا سلمانی وجود داشته است؟ آیا عدم رعایت بهداشتی در سلمانی ها و آرایشگاه های زنانه عامل انتقال هپاتیت است؟ به هر حال 20 تا 30 درصد موارد علت انتقال ویروس این بیماری یافت نمی شود.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” روش های درمان هپاتیت ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه هپاتیت و اعتیاد مطالعه فرمایید.

منبع: کتاب هپاتیت سی

مقالات مرتبط

تماس با ما