چاقی و وضعیت استحکام استخوان ها

چاقی یعنی چربی خیلی زیاد بدن که سلامت ر ابه خطرمی اندازد. داشتن چربی بدن بیش از حد می تواند منجر به دیابت نوع 2، بیماری های قلبی، فشار خون بالا، ورم مفاصل، آپنه خواب، و سکته مغزی شود.BMI ترکیبی از قد و وزن است. در صورتی که BMI بیشتر از 30 باشد، وزن اضافی یا چاقی بوجود می آید که برای سلامتی خطرناک است. در زنان، اندازه دور کمر از 88 سانتی متر بالاتر شانس ابتلا به بیماری را افزایش می دهد. در مردان، اندازه دور کمر از101 سانتی متر بیشتر باشد ابتلا به بیماریها زیاد است. علت چاقی دریافت انرژی بیش از حد نیاز است و اگر انرژی حاصل توسط فعالیت های ورزشی از دست برود، چاقی نیز از بین می رود.

ممکن است برخی تصور کنند که هرچه وزن بدن بیشتر شود، وضعیت استحکام و سلامت استخوان ها نیز بهتر می‌شود چرا که استخوان‌ها با وزن بیشتری نگه داشته می‌شوند اما این ارتباط فقط در مورد اندازه مشخصی از وزن صحت دارد.

به گفته پزشکان، افزایش سن موجب از بین رفتن حجم ماهیچه‌ها و تراکم استخوانی می‌شود اما به دست آوردن چربی مازاد می‌تواند مشکلات استخوانی را تشدید کند. افراد چاق در معرض خطر آسیب‌های جدی به اعضای مختلف بدن از جمله از بین رفتن تراکم استخوان ها و کاهش استحکام آنها و همچنین تحلیل رفتن عضلات هستند.

چاقی امروزه به یکی از اصلی ترین مشلات جامعه تبدیل شده است ، متاسفانه بسیاری از افراد از سنین نوجوانی دچار اضافه وزن می شوند ، این مسئله می تواند برای افراد در دراز مدت دردسر ساز شود

درمان چاقی فقط منحصر به آن است که دریافت انرژی را از مصرف انرژی کم تر نماییم. برای این منظور رژیم های لاغری گوناگون پیشنهاد می شود که مبنای همه آنها تقلیل مقدار کل انرژی دریافت شده است و اغلب این رژیم های غذایی طوری ترتیب یافته است که حجم کافی داشته باشند. ولی انرژی آن چنانی از خود آزاد نسازند.

در زمان مبارزه با چاقی باید تا هر چه ممکن است از خوردن کربوهیدرات ها خودداری شود. زیرا در افراد چاق و فربه، کربوهیدرات های مصرف شده خیلی زود و آسان تبدیل به چربی می شوند. این موضوع به علت زیادی انسولین در بیشتر افراد چاق صورت می پذیرد. کربوهیدرات های چاق کننده بیشتر در قندها، مرباها، نشاسته، نان سفید، نان قندی و خوراکی های آردی می باشد.

باید از هیجان ها و ناراحتی های روحی پرهیز کرد، به طوری که مکرر خاطرنشان شده است هیجانات باعث ترشح مقدار بیشتری انسولین در چاق ها شده که خود این انسولین اضافی علل بزرگی در چاق شدن است. زیرا کربوهیدرات ها در مقابل انسولین می سوزند و تبدیل به چربی می شوند.

از بالون معده هم برای افرادی که چاقی‌شان قابل‌توجه نیست، بیمارانی که به هر دلیلی کاندیدای جراحی چاقی نیستند و یا تمایلی به جراحی ندارند و بیمارانی با شاخص توده بدنی بین ۳۵ تا ۴۰ استفاده می‌شود. در مورد کسانی که چاقی بسیار شدید دارند نیز ابتدا توصیه می‌شود از بالون معده استفاده کنند، تا مقداری از وزن بدنشان کم شود و بعد از آن، جراحی انجام گیرد.

منبع: دکتر سلام. تابناک

مقالات مرتبط

انواع یبوست

به طور طبیعی، یک فرد سالم هر روز بین یک تا سه بار شکمش کار می کند و حداقل آن، هر سه روز یک بار

مطالعه »

آبسه مقعدی

[sbu_post_image] به حفره ی عفونی و پر از چرک نزدیک مقعد آبسه مقعدی گفته میشود. به دلیل آسیب رسیدن به غدد مترشحه داخل مقعد ناشی

مطالعه »
تماس با ما