چربی دور کبد و چاقی

[sbu_post_image]

یکی از شایع ترین دلایل ابتلا به کبد چرب اعتیاد به الکل می‌باشد. بعضی از داروهای خاص و اختلالات متابولیک نیز یکی دیگر از این دلایل هستند. در بیشتر مواردیکه فرد الکلی نیست، پزشکان دلیل قطعی برای ابتلا به کبد چرب را نمی‌دانند.
کبد عضوی است که اگر 90 یا 95 درصدش دچار مشکل نشود، بیمار متوجه نمی‌شود که چه بلایی برسر او آمده است. اتفاقا مرگ براثر مشکل کبدی هم درد ندارد. کبد چرب مانند بمب ساعتی است که علامتی ندارد و آرام آرام پیشرفت می‌کند و در نهایت به سیروز کبدی (کبد خشک) منجر می‌شود و یک مرتبه فرد متوجه می‌شود که شکمش آب می‌آورد و ورم می‌کند که ممکن است در نهایت نیاز به پیوند کبد داشته باشد و خطر سرطان کبد نیز در این افراد نسبت به بقیه بیشتر است.

کبد چرب در سه مرحله پیشرفت می‌کند. در مرحله اول چربی دور کبد جمع می‌شود و در صورت رعایت نشدن به التهاب کبدی منجر می‌شود و اگر این مرحله هم جدی گرفته نشود به سیروز کبدی می‌انجامد و مطالعات نشان داده 20 درصد افرادی که دچار التهاب کبدی می‌شوند به سیروز کبدی هم مبتلا می‌شوند.

فهرست مطالب

کبد چرب در افراد چاق

کودکانی که از ابتدا چاق هستند در بزرگسالی بیشتر در معرض کبد چرب هستند و درمانشان هم سخت‌تر است. چاقی به تنهایی می‌تواند زمینه ساز کبد چرب باشد و عوامل ژنتیکی در کنار دیگر عوامل در ایجاد کبد چرب غیرالکلی دخیل است، در برخی بیماران افزایش چربی خون جزء LDL کلسترول در بیماران مبتلا رویت می‌شود که در درمان این افراد کم کردن LDL نقش موثری خواهد داشت. برخی افراد هستند که در آنها بیماریهای زمینه منجر به ابتلای آنها به کبد چرب غیر الکلی می‌شود مثل اختلال در متابولیسم و برخی هپاتیتهای مزمن هم ممکن است همرا با کبد چرب دیده شود مثل هپاتیت Bو C.

کبد چرب در بارداری

کبد چرب بارداری خیلی نادر بوده، با اینحال جمع شدن چربی در هنگام بارداری می‌تواند خطراتی جدی هم برای مادر و هم برای جنین داشته باشد. بیماری کبد چرب می‌تواند باعث نارسایی کبدی، نارسایی کلیه، عفونت شدید و یا خونریزی شود. هرچند دلیل این بیماری کاملا شناخته نشده اما دانشمندان معتقدند این بیماری با هورمون های دوران بارداری در ارتباط است. علایم بیماری کبد چرب در سه ماه سوم رخ داده و شامل حالت تهوع، استفراغ، درد در قسمت بالایی سمت راست شکم، زردی و کسالت عمومی گردد. زنان باردار باید آزمایش های لازم را برای اطلاع از این بیماری انجام دهند، اکثر زنان پس از زایمان شروع به بهبود می‌نمایند.

مطالعات نشان می‌دهد افرادی که دچار کبد چرب هستند فقط به دلیل بیماری کبدی از بین نمی‌روند بلکه بیشتر دچار سکته قلبی و مغزی می‌شوند.

آشنایی با تاثیر ورزش در درمان کبد چرب (کلیک کنید)

منبع: دانشنامه سلامت. شادی زا. خبر آنلاین. پرشین وی

مقالات مرتبط

دل درد کودکان

[sbu_post_image] تعیین صحیح علت دل درد کودکان می‌تواند امری مشکل و فریب دهنده باشد. حتی اگر کودکتان دارای مهارت‌های زبانی لازم باشد تا به شما

مطالعه »

سکسکه در نوزادان

[sbu_post_image] شاید تا به حال نوزادی را دیده باشید که پشت سر هم سکسکه می کند. سکسکه یک امر شایع در نوزادان می باشد.محققان دریافته

مطالعه »

علت افزایش ترشح بزاق دهان

همچنین پلی سیالیا یا پتیالیسم نیز نامیده می شود. یک نشانه ناشایع است که بدلیل اختلالات دستگاه گوارش، اختلالات سیستمیک، استفاده از داروهای ملین یا

مطالعه »
تماس با ما