ریزش مو یا طاسی، از مشکلات رایجی است که هم زنان و هم مردان را درگیر می کند. این مشکل ممکن است بر اثر عواملی چون استرس، بیماری، مصرف برخی داروها و ژنتیک ایجاد شود. در حالی که برخی از این عوامل موقتی هستند و قابل بر طرف شدن می باشند، بسیاری افراد از ریزش دائمی مو رنج می برند و این مشکل باعث کاهش اعتماد به نفس آنان شده است. عمل کاشت مو طبیعی می تواند به زنان و مردانی که از ریزش مو یا طاسی رنج می برند، کمک کند.

چه موقع برای کاشت مو اقدام کنیم؟

روش ها

انواع روش های مختلف پیوند یا کاشت مو طبیعی به محلی که طاس یا کم مو شده است و به ظاهری که می خواهید به آن دست یابید بستگی دارد. در همه ی موارد، فولیکول های مو از ناحیه ای از بدن به قسمتی دیگر که فاقد مو یا کم مو است، منتقل می شود. ناحیه ی دهنده اغلب روی سر است.

معمولا جراح شما از بی حسی موضعی در هر دو قسمت دهنده و گیرنده استفاده می کند. گاهی اوقات تزریق درون وریدی و یا مصرف خوراکی هم اضافه می شود. به ندرت بی هوشی عمومی پیشنهاد می شود. ناحیه ی دهنده طی عمل جراحی جدا می شود و جای زخم ایجاد شده (اسکار) توسط مو های دیگر در آن ناحیه پوشیده می شود. جراح کاشت مو طبیعی معمولا پوست جدا شده را به صد ها و شاید هزاران قطعه ی بسیار کوچک تقسیم می کند، که هر کدام حاوی یک یا چند عدد مو است. سپس این قطعات کوچک به ناحیه ی طاس یا کم موی سر پیوند زده می شود.

روشی که کمتر رایج است، شامل انتقال مو به صورت تکه ای از پوست سر(flap) که حاوی صدها فولیکول مو است، می باشد. این تکه جایگزین پوست سر ناحیه ی طاس می شود. حفظ یکپارچگی پوست سر و کاهش جراحت در این روش امری ضروری است و طولانی و خسته کننده است. کل فرآیند کاشت مو طبیعی به مدت دو تا هشت ساعت طول می کشد و بستگی به میزان موی کاشته شده دارد.

کیفیت و نوع موی شما و قسمتی که دچار ریزش شده ، عامل تصمیم گیری برای جراح است که چه مقدار مو و از کدام قسمت بدن پیوند بزند.

برداشت نوار باریک از مو

در روش FUT (پیوند واحد فولیکولی) نوار باریکی از مو، معمولا از پشت سر جدا می شود و به قطعات کوچک تقسیم می شود تا به قسمت گیرنده انتقال داده شود. این یک روش کاشت مو طبیعی رایج است که از روش برداشت مو از نقاط مختلف (FUE) سریع تر است. با اینکه نوار باریکی از پوست سر جدا می شود، جای زخم ایجاد شده به آسانی توسط مو های جدید پوشانده می شود.

FUE (برداشت واحدهای فولیکولی مو)

واحد های فولیکولی توسط پانچ در قسمت وسیع تری از اطراف سر برداشت می شوند و (به) منطقه ی مورد نظر منتقل می شوند. در این روش کاشت مو طبیعی به دلیل این که گرافت ها (واحدهای فولیکولی) از تمام نواحی اطراف سر جدا می شوند، خو ن ریزی کمتر اتفاق می افتد و ناراحتی های پس از عمل کمتر خواهد بود و هیچ بخیه ای لازم نیست. جای زخم های ناشی از این روش کاشت مو طبیعی پراکنده اند و در یک محل تجمع ندارند. با این حال، ناحیه ی وسیع تری از موی سر لازم است که برش داده شود.

پیوند flap

در پیوند flap قطعه ای از پوست سر که طاس یا کم مو شده را جدا کرده و توسط قسمتی از پوست که حاوی فولیکول های مو است، جایگزین می شود. در این روش کاشت مو طبیعی ناحیه ی وسیعی از طاسی پوشانده می شود و چون پوست دست نخورده است، مو سریع رشد می کند و برای رشد آن به ماه ها زمان احتیاج نیست.

روش scalp reduction (کاهش موی سر)

در برخی موارد، روش scalp reduction یا نوع پیشرفته ی flap به صورت جایگزین و یا در کنار عمل کاشت مو انجام می شود. در این روش یک قسمت از ناحیه ی پوست طاس یا کم موی سر جدا می شود خط رویش مو به جلو کشیده می شود تا این ناحیه را پر کند. اگر به میزان بیشتری از مو نیاز باشد، می توان از روش های پیوند مو یا flap در کاشت مو طبیعی برای پوشاندن نواحی باقی مانده استفاده کرد.

جای زخم حاصل از برش برای کاشت مو چگونه خواهد بود؟

جراح پلاستیک زیبایی شما تشخیص می دهد که از کدام قسمت بدن فولیکول های مو را جدا کند و پس از ارزیابی موی سر، اقدام به کاشت آن ها کند. وی محلی را انتخاب می کند که توسط موهای اطراف پوشیده شده باشد و بنابر این جای زخم قابل مشاهده نخواهد بود. در کاشت مو به روش برداشت strip (نوار باریک از پوست حاوی مو) جای زخم به صورت یک خط طویل در پشت سر ایجاد خواهد شد. در غیر این صورت با استفاده از روش های دیگر کاشت مو طبیعی چندین جای زخم به صورت نقطه ای ایجاد می شود که به راحتی توسط مو پوشانده می شود.

در روش های flap و scalp reduction جای زخم (اسکار) های بزرگتری ایجاد می شود که در صورت ادامه یافتن ریزش مو ممکن است بیشتر قابل مشاهده گردد. جراح پلاستیک (شما) می تواند در مورد این که چقدر احتمال ایجاد آن وجود دارد، توضیحات بیشتری ارائه دهد.

ریکاوری و مراقبت های بعد از عمل

جراح با شما در مورد این که چه مدت طول می کشد تا به بتوانید فعالیت های عادی روزانه تان را انجام دهید، صحبت خواهد کرد. پس از عمل به شما دستورالعمل های دقیق و جزئی در مورد مراقبت های پس از عمل کاشت مو طبیعی ارائه می شود که شامل اطلاعات زیر است:

پس از عمل کاشت مو طبیعی پوشش مخصوصی برای پوست سر به شما ارائه خواهد شد که لازم است به مدت حد اقل دو روز آن را بپوشید. پوست سرتان بسیار حساس خواهد شد به همین دلیل جراح ممکن است داروی مسکن تجویز کند تا طی یک هفته پس از عمل مصرف کنید. همچنین برای کاهش احتمال عفونت، آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد.

اگر درد مزمن و شدید دارید یا متوجه علایمی چون قرمزی و تورم پس از عمل دارید، با جراحتان تماس بگیرید تا از طبیعی بودن این علایم مطمئن شوید.

طول مدت ریکاوری

بسیار مهم و حیاتی است که به تمامی دستورات مراقبتی که جراح به شما ارائه کرده است عمل کنید. معمولا در مدت یک تا دو روز پس از عمل کاشت مو طبیعی می توانید به سر کار برگردید. در حالی که برخی دیگر خودشان تصمیم می گیرند مدت بیشتری از کار مرخصی بگیرند. این امر به نوع کاری که انجام می دهید بستگی دارد.پس از مدت زمان کوتاهی (گاهی اوقات به محض پایان عمل) گرافت ها می ریزند و به مدت حدود سه ماه رشد نمی کنند. این یک فرآیند کاملا طبیعی است و به موی جدید اجازه می دهد تا در جایش رشد کند. موی جدید ضخیم تر و پر تر به نظر خواهد رسید. مهم است بدانید که مدت زمان مورد نیاز برای ریکاوری کاشت مو طبیعی در افراد مختلف، متفاوت است.

هزینه و قیمت

کاشت مو طبیعی یه راه حل مطمئن و ایمن برای افرادی است که به هر دلیلی موی خود را از دست داده اند. انواع روش ها در این کلینیک انجام می شود که پزشک با توجه به شرایط و اهداف مورد نظر بیمار، بهترین روش کاشت مو طبیعی را برای وی انجام می دهد. طول درمان کوتاه می باشد و نیازمند به جلسات درمانی متعدد نمی باشد. این موها قابل رشد هستند و ماندگاری دائمی دارند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما