کبد سالم

[sbu_post_image]

وقتی که کبد به طور مؤثر کار کند به طور عمده چربی را می سوزاند و قادر است چربی اضافی را از طریق صفرا دفع کند. یک کبد سالم می تواند وزن شما را تحت کنترل داشته باشد و کبد چرب، یک کبد انباشته از چربی است و قادر نیست به طور مؤثر کار کند و چربی را به جای آنکه بسوزاند انبار می کند. کار کبد و کلیه ها توسط مایعات آب رسان، به حداکثر می رسد و فشار خون در حد پایین می ماند. تعادل اسید و باز بهتر می شود و به طرف قلیایی می رود که عمل سم زدائی را تسهیل کرده و خطر رشد سلول های سرطانی را در بدن کم می کند. به یادداشته باشید که کبد صافی و پاک کننده جریان خون و محافظ سیستم ایمنی است. اگر آب رسانی به بدن یک عادت خوب شما شود صافی کبد یک صافی درونی خیلی مؤثرتری خواهد شد. دریافت مایعات شیوه ی دیگری برای بالا بردن متابولیسم نیز می باشد و به لاغر شدن هم کمک می کند.

فهرست مطالب

اقدامات لازم برای داشتن کبد سالم

  • برنامه منظم ورزشی

داشتن یک برنامه منظم ورزشی برای داشتن کبد سالم مهم است. برنامه منظم ورزشی سرعت متابولیسم را افزایش داده سطح انسولین را کاهش می دهد. چرا در یک باشگاه ورزشی ثبت نام نمی کنید یا یک ماشین ورزشی (تردمیل) نمی خرید تا ورزش های مقاومتی وزن را انجام دهید. راه رفتن شنا کردن و ورزش های واکنشی را می توانید به شیوه زندگی خود راه دهید. اگر اضافه وزن دارید بهترین ورزش هایی که می توانید شروع کنید راه رفتن و شنا کردن هستند. چون به مفاصل شما آسیب وارد نمی کنند. لطفاً برای انجام این کارها با درک این که سلامت شما مهمترین چیز است وقت بگذارید. همه ما به زمانی برای خودمان نیاز داریم که به بدن خود برسیم. به محض اینکه عملکرد کبد را بهبود می باشید می بینید که انرژی فیزیکی تان خیلی بیشتر شده و حالت ذهنی و خُلقتان هم خیلی بهتر شده است. لذا انرژی بیشتری برای ورزش دارید و آنچه که در گذشته به سختی به دست می آورید راحت تر به آن می رسید.

به طور کلی اگر کبد سالم باشد کلسترول HDL خوب را که کلسترول بد LDL را کنترل می کند تولید می نماید. چربی های ناسالم چربی های تخریب شده هستند زیرا ترکیب شیمیایی طبیعی آنها توسط انسان با محیط خراب شده است. چربی های تخریب شده در غذاهای سرخ شده، گوشت های عمل آوری شده، دنبه، چکیده گوشت چربی دور قلوه گاه، روغن های هیدروژنه گیاهی (جامد)، اسیدهای چرب ترانس موجود در مارگارین و روغن های پخت و پز ارزان وجود دارند. از روغن های هیدروژنه موجود در غذاهای فن آوری شده و اسنک ها بپرهیزید. برچسب روی غذاها را بخوانید تا بدانید آیا از روغن های جامد گیاهی در آنها استفاده شده است یا نه.

کره را به میزان کم می توان مصرف نمود، اما زیاد مصرف نکنید. هر چند که کره از مارگارین که چربی آن زیاد است و زود فاسد می شود بهتر است. از پنیر خامه ای بپرهیزید و خامه را به مقدار کم مصرف کنید. هر چند برای کسانی که کبد چرب دارند، خیلی چرب است و سنگ های صفراوی تولید می کند. از پنیرهای عمل آوری شده که در آنها روغن های هیدروژنه گیاهی، رنگ ها و افزودنی ها به کار رفته است مصرف نکنید.

برای داشتن کبد سالم نیاز نیست شما یک رژیم کم چربی بگیرید، بلکه در واقع لازم است چربی های سالم موجود در غذاهای دریایی، روغن زیتون طبیعی، مغزها و دانه ها و تخم مرغ را مصرف نمایید. هر کس به اسیدهای چرب امگا 3 که در ماهی های چرب، گردو و تخم مرغ وجود دارند برای سلامتی نیاز دارند. خود من هر روز 2 قاشق غذاخوری روغن ماهی با طعم پرتقال می خورم، چون می دانم که اسیدهای چرب امگا 3 چقدر برای بدن و کبد مفید هستند. اسیدهای چرب امگا 3 به بازسازی سلول های تخریب شده کبد کمک می کنند و سطح کلسترول و تری گلیسرید را پایین می آورند. آنها با رقیق کردن خون خطر ایجاد لخته های خونی را که باعث حمله قلبی، سکته و مرگ ناگهانی می شوند می کاهند. هر چند که به طور مرتب ماهی می خورم، متوجه شده ام که هر روز به روغن ماهی اضافی هم نیاز دارم تا احساس خوبی داشته باشم و دچار سردرد نشوم. روغن ماهی از نوع کپسولی آن بهتر است چون بیشتر خوردن آن آسانتر است تا التهاب را کم و خون را رقیق کند. مهم است که روغن ماهی را در یخچال نگهدارید و همان موقع که می خواهید مصرف کنید از یخچال در آورید.

  • میزان خوردن غذا

برای داشتن کبد سالم به مقدار زیاد غذا نخورید. اگر کبد چرب دارید مصرف مقدار زیادی غذا در هر وعده شما را خسته می کند و نفخ می کنید. بعد از مصرف مقدار زیادی غذا ممکن است دچار برگشت غذا به گلو (ریفلاکس) و سوزش سردل شوید.

  • تقویت کننده کبد

 هر روز یک تقویت کننده کبد میل کنید. تقویت کننده ها که به طور صحیح ساخته شده باشند به بازسازی کبد تخریب شده کمک می کنند. سوزاندن چربی را تسهیل و به کاهش وزن نیز کمک می کنند. محققان دریافته اند که سیلی مارین sily marin یک آنتی اکسیدان و بیوفلاونوئید قوی موجود در گیاهmilkThisTle شیرگیاهی- کنگر فرنگی می تواند سلول های مرده کبد را بازسازی کند.

  • مصرف مایعات

برای داشتن کبد سالم از مایعات به اندازه کافی استفاده کنید. می دانم خیلی دچار کم آبی هستند زیرا به اندازه کافی از انواع مایعات مناسب استفاده نمی کنند. مایعات آب رسان شامل آب، انواع دم نوش های گیاهی، چای سیاه رنگ و آب سبزیجات هستند. بر عکس مایعاتی که آب را می گیرند شامل الکل، قهوه- نوشیدنی های شیرین و نوشیدنی های رژیمی هستند. اگر از مایعات آب رسان مناسب استفاده کنید هم گردش خونتان مطلوب و هم سلول های بدنتان مفیدتر عمل می کنند.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” موثرترین راه درمان کبد چرب ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه داشتن کبد سالم در برابر کبد چرب مطالعه فرمایید.

منبع: کتاب کبد چرب برگشت پذیر است

مقالات مرتبط

ضایعات دهانی

شامل: زخم ها (شایعترین)، کیست ها، ندول های سفت، ضایعات خونریزی دهنده، پاپول ها، آبدانک ها، تاول و ضایعات قرمز می باشد. ممکن است روی

مطالعه »

درمان بیماری بواسیر

فهرست مطالب درمان سنتی بواسیر درمان سنتی معمولاً شامل رژیمی غنی از فیبر غذایی، نوشیدن مایعات به منظور حفظ میزان آب بدن، داروهای غیراستروئیدی ضد

مطالعه »
تماس با ما